metsästysasu

Mikä on paras metsästysasu? Ajattelin jotain tuollaista goretexasua. Onko kellään kokemuksia Härkilän asuista? Asun pitäisi olla kestävä ja mielellään joku goretexasu että pysyy kuivana sateella.
Laittakaas linkkejä mistä löytyy.
93836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Parasta" asua ei ole olemassakaan - niinkuin ei ole olemassa parasta autoa, parasta tv:tä, ruokaa, olutta, äijää tai muijaakaan.
Riippuu paljolti ostajan omista tarpeista, mielikuvista, ympäristön asettamista "paineista" jne mikä valinta kenellekin milloinkin on se PARAS.
Yksi asia ei kuitenkaan ole makuasia; Gore-Tex on aina kalvoista paras - kaikki muut kalvoasut ovat enemmän tai vähemmän onnistuneita kopioita alkuperäisestä Gore-Texistä. Mutta Gore-Texiinhän sinä olitkin jo päätynyt joten minulla ei siihen muuta neuvoa kuin että valitse oikea Gore-Tex - eivät kaikki kalvoasut ole sitä vaikka niille onkin sellainen yleisnimitys annettu ja moni metsämieskin puhuu ostaneensa Gore-Texin vaikka kyse onkin vallan jostain muusta.
Härkilän tuote näkyy olevan aitoa tavaraa. Itselläni on ollut Haltin asu jo neljättä talvea ja olen ollut tyytyväinen. Uskon, että saat laatua jos ostat mainitsemasi asun.
Hinta on näissä asuissa valitettavasti usein myös kytköksissä laatuun.
Eräästä valtavalla mainoskampanjalla ja röykkiömäisillä kylkiäisillä asiakkaitaan hämäävältä liikkeeltä saat todellakin paljon tavaraa, jonka laatu on mitä on. Jos sieltä odstat niin huomaa ainakin yksi asia; jokaisen rätin ja pipon maksat sinä - mitä enemmän "ilmaistavaraa" toimitukseen sisältyy sitä halvempi on itse päätuotteen todellinen hinta.
Markkinataloudessa kun kukaan ei tee sosiaalista työtä eli lahjoita kenellekään mitään. Ei ainakaan vuosi vuoden perään niinkuin yksi kauppias väittää tekevänsä.

Äänestä

Kyllä erätukun kalvoasukin ihan käyttökelpoinen on. Itse olen käyttänyt pukua parin vuoden ajan. Parin vetoketjujen kanssa tosin on ollut ongelmaa ja jouduin lisäämään niihin paperiliittimet katkenneiden nuppien tilalle.

Äänestä
  • Minä ostin eräästä halpamyymälästä kalvoasun joka myös toimii. Maksoi vain 69€. Ollaan reissattu samat reissut ja sateet airtexien kantajien kanssa ja lopputuloksena voimme yhdessä todeta, että minun halpikseni toimii ehkä hivenen paremmin. Airtexeissä tuntuu sisäpuoli toisinaan kostealta.
    Samaan porukkaan kuuluu Lidlistä ostetut vaelluskengät, jotka kaveri osti; aina kuivat ja lämpimät. Hinta oli 19€!
    Kannattaa katsella muitakin ilmoituksia kuin Metsästäjä-lehden pääsisältöä!

    Äänestä

Itsellä on monta eri asua, ja täytyy sanoa, että yksikään ei ole ylitse muiden. Goret on ok., mutta kyllä -05 Air-Tex malli ajaa ihan saman asian. Eilen tuli käytyä kyseisen puvun kanssa uimasillaan, kun jää petti ja yksi suurin ongelma näissä "erä" asuissa on, että kun kastuu, niin eräolosuhteissa et kunnolla kuivaksi saa. Siksi ainoa oikea valinta vaativiin eräolosuhteisiin on esim. vonkamiehen "army" malli, jossa ei kalvoja ole laisinkaan. Sen saa laavulla kuivaksi ja homma toimii päivästä toiseen ja aina kuivana. Sama ei valitettavasti aina kalvoasuilla onnistu tai vaatii ainakin huomattavasti pidempiä kuivatusaikoja ja hyvin huolellista ja varovaista käsittelyä. Nämä tekniset asut sopivat hyvin lyhyisiin rupeamiin, missä halutaan olla huoletta ja mukavasti se rajoitettu aika, minkä niiden puitteissa käytössä on.

Itse olen siirtynyt kalvoista takas puuvillaan, sitämukaa kun olosuhteet on koventuneet...

Äänestä

Ollut sama puku yli kymmenen vuotta ja pelaa yhä!
Gore oli ja on yhä kallis, mutta Sasta on minun merkki!

Äänestä
  • ihminen laita päällensä mitään muovista kalvopukua. Liikkuvan metsästäjän asun täytyy hengittää. Nuo muovit kastelevat kulkijan perusteellisesti. Ja vaarallisesti, mikäli samoissa vetimissä joutuu yöpymään retkellään pakkasessa. Tutkikaa mitä aikaisemmat sukupolvet ovat pukeneet päällensä eräretkillään. Siis villaa ja sarkaa. Ja ottakaa oppia.

    Äänestä

  • kukaan järkevä kirjoitti:

    ihminen laita päällensä mitään muovista kalvopukua. Liikkuvan metsästäjän asun täytyy hengittää. Nuo muovit kastelevat kulkijan perusteellisesti. Ja vaarallisesti, mikäli samoissa vetimissä joutuu yöpymään retkellään pakkasessa. Tutkikaa mitä aikaisemmat sukupolvet ovat pukeneet päällensä eräretkillään. Siis villaa ja sarkaa. Ja ottakaa oppia.

    että sastan puku on puku verrattuna erätukun pukuun mutta hintakin on kovempi mutta ei paina sateen jälkeen 10 kiloa enemmän on molempien pukuja mutta kun pakkanen tulee kaiken mailman kalvopuvut ovat aivan turhia kyllä sarkapuku on paljon lämpösempi ja parempi pitkillä metsästyspäivillä t oikea metsämies

    Äänestä

  • kukaan järkevä kirjoitti:

    ihminen laita päällensä mitään muovista kalvopukua. Liikkuvan metsästäjän asun täytyy hengittää. Nuo muovit kastelevat kulkijan perusteellisesti. Ja vaarallisesti, mikäli samoissa vetimissä joutuu yöpymään retkellään pakkasessa. Tutkikaa mitä aikaisemmat sukupolvet ovat pukeneet päällensä eräretkillään. Siis villaa ja sarkaa. Ja ottakaa oppia.

    Noista ylijäämä- ja kylkiäispuvuista en tiedä mutta oikea Gore oikean kerrospukeutumisen kera pitää metsästäjän varmasti kuivana sateella kuin sateella.
    Eri asia saattaa olla noissa asuissa joita myydään siten, että tilattuasi 50€ puvun maksat siitä pari sataa ja saat kasan epäkuranttia ylijäämätavaraa josta myös maksat.
    Luulenpa, että ne jotka moittivat aitoja asuja luulevat kaikkien kalvoasujen olevan samaa materiaalia.
    Näin ei ole! Totuus on, että jos maksaa maapähkinöillä niin saa apinoita!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


goretex? kirjoitti:

Mikä on paras metsästysasu? Ajattelin jotain tuollaista goretexasua. Onko kellään kokemuksia Härkilän asuista? Asun pitäisi olla kestävä ja mielellään joku goretexasu että pysyy kuivana sateella.
Laittakaas linkkejä mistä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu