Mikä muisti kyseessä?

Niin eli pitäis saada selville mikä muistikampa koneessa on. Sen tiedän että se on 128, mutta mistä erotan onko kyseessä dimm vai mikä? Näkeekö sen kenties XP:ssä jossain?
1130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Luultavasti kyseessä on joko SIMM- tai DIMM-kampa. SIMM -kampoja ei enää uudemmissa koneissa käytetä eikä emolevyillä edes paikkoja niille ole. Katso onko kammassa yksi vai 2 koloa. Jos yksi kyseessä on SIMM jos kaksi kyseessä on DIMM.

ps. sitoudun irti mahdollisista misinformaation aiheuttamista ongelmista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-[ TK ]- kirjoitti:

Niin eli pitäis saada selville mikä muistikampa koneessa on. Sen tiedän että se on 128, mutta mistä erotan onko kyseessä dimm vai mikä? Näkeekö sen kenties XP:ssä jossain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu