..dieselien moottoreilla TDDI ja TDCI. Onko näissä moottoreissa ollut ongelmia, ja mitä jos on?
Mitä eroa on
Mondeosta kiinnostunut
91024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
TDDI on laiskempi kuin TDCI versio.
kannattaa ostaa se 2-3 vuotta vanhana ja bensakoneella. Dieseleissä on ollut todella paljon konerikkoja ja uutena Mondeota ei kannata ostaa, sillä sen arvo putoaa nopeasti ja yllättävän paljon. Se ei kuitenkaan tee autosta huonoa, vaan pikemminkin sitä voi pitää järkevänä ostoksena, mutta siis vain käytettynä. Autonahan Mondeo on yksi parhaita ajettavuudeltaan ja tiloiltaan. Muutenkin auto on paljon mainettaan ja huonoa jälleenmyyntiarvoaan parempi.
..näissä dieseleissä on ollut. Minulla on td Mondeo, se on erittäin luotettava auto.
Onko näissä uusissa moottoreissa enemmän vikoja ja mitä niissä on . Olis mukava lukea jotain yksilöityjä väitteitä eikä vain yleisiä heittoja.
Alkuperäinen kysymys oli kyllä mitä eroa on TDDI ja TDCI moottorilla, siihen ei taida löytyä vastausta. Tarkoitan näitä 90 hv moottoreita.
Minulla on ollut kaksi kpl Fordeja diesel-koneella 2000-luvulla ja molemmat siis 2000-luvun moottoreita eli tätä ns. uudempaa tekniikkaa. Näissä molemmissa on jouduttu tekemään konerikon vuoksi remonttia alta 100000 km:n. Toinen konerikko saatiin täysin takuun piikkiin, mutta toisessa takuuajan ollessa jo ummessa, jouduimme osallistumaan itse osittain korjauskuluihin.
Vanhemmat Fordin dieselit ovat minun tietääkseni luotettavuudeltaan aivan toista luokkaa ja niitä arvostaa jopa autoliikkeet. Kaverinikin sai 2000 mallin Focus-Dieselistä, jossa mittarissa lähes 300tkm, hyvitystä lähes kymmenen tuhatta vaihdossa nettohinnaltaan n. 30000 euron autoon.
..autoissasi moottori tämä 90 hv vai se suurempi moottori.
Olisi helpompi tehdä johtopäätöksiä jos tietäisi mistä on kyse.
Olivat nimeltään nuo hajonneet koneet ja vikaa en aivan tarkalleen tiedä mikä se oli, mutta on kuulemma tunnettu tyyppivika tuolle konetyypille.
Vanha Mondeon 90 heppanen diesel ja Focuksen tci tai tdi 90 hv vm.98-2001 tai jotain ovat kestävyydeltään sitten parempia jopa kuin VW:n TDI koneet.
Korostaisin etten ole mikään varsinainen asiantuntija näissä asioissa ja, että saattaa hyvinkin olla, että tämä diesel farkku mondeo, joka on supertarjouksessa nyt on sitten taas jo kestävämpää laatua. Itse en vaan oikeen uskalla enää ostaa kokemuksieni vuoksi Diesel-Mondeota. Ymmärrät varmaan miksi.
..Fordin dieselmoottoreiden tyyppejä, mutta et muista mitä vikaa oli mainitsemassasi koneessa. Kyllä luulisi muistavan , kun kerran vika oli ilmeisen suuri.
Onkohan niin ettei mitään vikoja koskaan ollutkaan.
Alla ´04 2.0 TDCi 115 hp Mondeo ja 203 tkm on nyt mittarissa.
Muutama tuhat tosin vasta minulla noita kilsoja tullut, mutta eipä näy missään mitään konerikon jälkiä.Maisemat vaihtuu ja naftaa menee, vähän.
Kovaan ajoon, sillä molemmat Fordini ovat olleet paljon ajossa Saksassa ja siellä niillä on ajettu paljon autobaanoilla ns. kaasu pohjassa. Jotain kovaan ajoon liittyvää niistä joka tapauksessa on hajonnut olikohan sitten kansi tai jotain. En siis todellakaan tiedä, kun en ole moottoriasiantuntija muuta kuin, että jotain hajosi ja jouduin toisen auton kohdalla maksamaankin korjauksesta useita satasia omasta pussistanikin.
En todellakaan halua väittää, että Fordin dieseli olisi normaalissa rauhallisessa ajossa herkästi hajoava. Kovaa ajoa se ei kuitenkaan minun kokemuksien perusteella kestä, mutta eihän sillä Suomen nopeusrajoituksilla tarvitse ajaakaan kovaa.