Anime

Megumi-chan

mikä on teidän mielipiteenne animesta??
anime on aivan mahtavaa katsottavaa, ja mielikuvitusta ei puutu!

6

471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • XwayUP

      Ite tykkään animesta niin maan hemmetisti(enkä ole mikään valikoiva, aka. melkein kaikki menee), eroaa noista länsimaalaisista siinä että aiheet ovat erilaisia ja hiukan aikuismaisempia (suurinta osaa animestahan ei olekaan tarkoitettu pikku-naperoille), myös hentai menee mukavasti, tälläkin hetkellä kesken seitsemisen sarjaa ja muutama hentai-anime

      • Quinc.y

        Kyllä Anime on Mahtavaa. Tässä maietinkin että mitäköhän tekisin, jos en ois ikinä alottanut edes katsomaan animea.

        Jaa jaa että hentaita :P khyllähän sitä itekkin on ihan pikkusen tultu katottua.


      • vampira-87

        varmaan suurin syy siihen miksi pidän niin kovasti animesta on se, että japanilaiset keksivät ihan älyttömän hyviä tarinoita. On niin paljon kaikkea erilaista.
        Pienenäkin aina ärsytti kun useissa piirretyissä, joita telkkarista näytettiin, oli opettavainen tarina ja ne olivat tylsiä. Ja kun nyt miettii, parhaimmat piirretyt mitä katsoi pienenä olivat animea. Ja varmaan tästä syystä. Ne kiinnostivat. Tarinat olivat hyviä ja mielenkiintoisia.

        Muualtakin onneksi tuli muutamia hyviä piirrossarjoja, jotka pääsivät ihan telkkariin asti. Mutta japanista ne suurimmaksi osaksi tuli, joista diggasin.

        Ja kaiken mieluiten katson animaatioina, koska yksinkertaisesti rakastan niitä.


      • Länsimaalaiset animaatiot ovat huomattavasti ohuempia juoneltaan, eivätkä uskalla tarjota kovinkaan monipuolista maailmankuvaa. Lapsena tykkäsin eniten animesta(en tosin silloin piirrettyjä erotellut toisistaan) koska niiden maailma ei ollut niin mustavalkoinen. Lisäksi ne vaan sattuvat olemaan tosi hyvännäköisiä katsoa. (mielipide)


      • ichigo-79

        animessa, että hyvä ei ole aina niin hyvä ja pahakaan ei välttämättä täysin paha...ja hyvä ei aina läheskään voita ...;) koskaan ei tiedä mitä tapahtuu...ja onhan se upeaa nähdä lempi manga hahmonsa seikkailevan ^¤^...niin ikään livenä ;)
        usein se kaikkein viattomimmalta ja suloisimmalta vaikuttava hahmo onkin se kaikkein järkyttävin hahmo lopussa...;)


    • hmm....

      Jos vaikka vertaa mangaan, niin onhan ne jotkut mangasta animeen käännetyt sarjat aika pitkäveteisiä...

      Mut kyllä anime on parempaa kun muumaalaiset piirrossarjat.

      No oikeestaan en pidä animestä niin paljoa kun mangasta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2091
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      157
      1984
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      28
      1956
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      14
      1222
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      997
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      946
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      875
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      844
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      50
      811
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      33
      799
    Aihe