Tämä on jo melkein vuoden vanha juttu mutta otan asian silti esille
Savon Sanomat 20.1.2006
Liikenneopettaja häiritsi liikennettä
Kuopion Puijonkadulla humalassa toikkaroinut ja liikennettä häirinnyt mies sai tempauksestaan sakot. Mies ilmoitti poliisille ammatikseen liikenneopettaja.
Tapaus sattui viime joulukuisena lauantai-iltana. 29- vuotias mies käveli poliisin mukaan erittäin päihtyneenä ajoradalla Kuopion linja-autoasemalta niin sanottuun merkkikiven risteykseen saakka. Liikenne puijonkadulla oli tuolloin vilkasta.
Poliisi kirjoitti miehelle kuusi kappaletta päiväsakkoja liikenteen tarpeettomasta häiritsemisestä. Sakoista tulee maksettavaa yhteensä 96 euroa.
Eli kiinnostaisi tietää missä autokoulussa työskentelee tälläisia neropatteja ja tuleeko tällaisissa tapauksissa sanktioita myös muutoin kuin poliisin kirjoittama sakko?
Olen aina ollut siinä käsityksessä että liikenneopettajan tulisi omalla esimerkillään olla esikuvana ihmisille, etenkin kun autokoulujen asiakkaat ovat suurelta osin nuoria ja vaikutuksille altista porukkaa.
Liikenneopettaja häiritsi liikennettä
Diltsi
2
418
Vastaukset 2
- rtrewsw
Surkealla palkallakin vielä. 6 x 16 =96 euroa.
- Anonyymi00002
Pakko olla CAP-autokoulu, ei muut noin huonosti maksa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061281
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94898Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31814- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93642- 32635
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476