kosto

meidän "kivat" naapurit ovat lyöneet viisaat päänsä yhteen ja tehneet(aiheetoman) lastensuojelu ilmoituksen:minua epäillään 5v tyttäreni pahoinpitelystä.keskiviikkona ois kuulusteluun meno.miten tälläsiä aiheettomia ja anonyymejä ilmotuksia otetaan sossussa edes vastaan?ja mitähän tästä seuraa?nämä naapurit eivät ole meitä koskaan voineet sietää,mutta liika on liikaa.rikosilmotuksen teen heti ku olen sossun kans asian selvittäny.
7443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

näitä 'kivoja' naapureita on, siis aiheettomia lastensuojeluilmoituksia. Mutta eihän niitä tilastoida. Muutenkin vähäistä sossuhenkilökuntaa kiinnitetään tutkimaan näitä tapauksia, jossa syynä on vain se, että jota kuta häirikköä ei naapurin naama satu miellyttämään.

Äänestä
  • tarkistamaan edes viralliselta taholta
    (poliisien tekemät viralliset ilmoitukset sossuun) tulleita lastensuojeluilmoituksia.


    Sellaisilta yksittäisiltä tahoilta/ihmisiltä
    jatkuvasti tehdyt aiheettomat "ketju"ilmoitukset
    muuttuvat jossakin vaiheessa rikokseksi,
    perätön ilmianto, kunnianloukkaus jne.
    Kannattaa myös omalta osaltaan olla todella tarkkana näiden "ketju"ilmoitusten tekijöiden "pälkähästä" päästämisen suhteen.
    Niin etteivät he saisi jatkaa tätä
    laitonta ja rikollista toimintaansa kovin pitkään.

    Viranomaiset ovat myös itse jossakin "ketju"ilmoittelun vaiheessa
    velvollisia ilmoittamaan poliisille
    viranomaistyön häiritsemisestä jne.

    Äänestä

Vain ja ainoastaan kosto on tässä oikea sana.
Toivon että OLET PUHDAS JA NÄYTTÖÄ EI PAHOINPITELYSTÄ OLE.
Silloin ota hyvä lakimies ja pistä nämä naapurit maksamaan sinulle tosi iso summa.
Vaikeaa se tulee olemaan sillä sossu ei missään nimessä kerro sinulle keitä nämä ilmoittajat ovat.
Heillä on siinä tosi kova laki takana.
Hyvin harvoin tällaiset päättyy siihen että vahingon kokenut saa korvauksia sillä tämä anonyymi-ilmoitus on myös kovan lain suojaama

Äänestä
  • paljon he tekevät hallaa niille lapsille, jotka TODELLA tarvitsisivat lastensuojelun apua sillä hetkellä ja jäävät sitä vaille, koska sossu joutuu hääräämään aiheettoman ilmoituksen kimpussa.

    Olisi oltava TOSI varma asiastaan, ennen tuollaisen ilmoituksen tekemistä. Mutta eihän pimeäsieluinen ilkeilijä osaa ajatella omaa napaansa pitemmälle tässäkään asiassa.

    Äänestä

  • voisivat miettiä, miten kirjoitti:

    paljon he tekevät hallaa niille lapsille, jotka TODELLA tarvitsisivat lastensuojelun apua sillä hetkellä ja jäävät sitä vaille, koska sossu joutuu hääräämään aiheettoman ilmoituksen kimpussa.

    Olisi oltava TOSI varma asiastaan, ennen tuollaisen ilmoituksen tekemistä. Mutta eihän pimeäsieluinen ilkeilijä osaa ajatella omaa napaansa pitemmälle tässäkään asiassa.

    tyyppisten (minä olen niiiiin huolissani ....) ihmisten lähettyvillä, niin nykypäivänähän voi ilmoittaa kaikesta EPÄILYTTÄVÄSTÄKIN
    ja saada itselleen (omasta mielestään)
    sädekehän pään päälle!
    joka lähtöön, joka lähtöön
    riittää suomalaista ja ainakin
    naapuria, sukulaista, tuttavaa parempaa ihmistä.....

    Äänestä

siinäpä tuhlattiin turhaan taas sossujen aikaa."anonyymin" mielestä meidän 5v on ollut masentunut ja meiltä on kuulunut "isi älä lyö,ai sattuu ym.ym.loksahti sossu naisen suu auki ku sanoin ett olen yh ja lasten isä ei ole edes käynyt meillä 3 vuoteen,eikä muitakaan miehiä ole ollut lasten kanssa keskenään.asia on sossun osalta loppuun käsitelty,huomenna menen ja teen sen rikosilmotuksen eihän tätä vainoomista kestä enää kukaan.

Äänestä
  • kuulunut.
    Ja lapsikin on niiiiin hirveän hiljainen, sulkeutunut,
    eikä kerro ja puhu perheensä asioita ventovieraille jne......

    Kuinkahan paljon tälläistä
    "Valehtelijoiden suulla puhuttua"
    sossut kuuntelee.
    Ja kuinka paljon nämä todella väärät ja valheelliset ilmoitukset sossua työllistävät
    (ensin ilmoittajan kanssa "puhelu", seuraavaksi ajanvaraus, asiakas käynti, rekisterin aukaisu ja tietojen kirjaus sekä muut mahdolliset "tarkistukset";
    puoli työpäivää siinä menee yhdeltä työntekijältä hyvästikin).
    Kuinkahan paljon sossut vastaanottavat
    yksiltä ja samoilta ILMOITTAJILTA
    näitä OLEN NIIIIN HUOLISSAAN -ilmoituksia.
    Toiset ilmoittavat sossuille
    koko kulmakunnan "kersat" vanhempineen......

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


elää.. kirjoitti:

meidän "kivat" naapurit ovat lyöneet viisaat päänsä yhteen ja tehneet(aiheetoman) lastensuojelu ilmoituksen:minua epäillään 5v tyttäreni pahoinpitelystä.keskiviikkona ois kuulusteluun meno.miten tälläsiä aiheettomia ja anonyymejä ilmotuksia otetaan sossussa edes vastaan?ja mitähän tästä seuraa?nämä naapurit eivät ole meitä koskaan voineet sietää,mutta liika on liikaa.rikosilmotuksen teen heti ku olen sossun kans asian selvittäny.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu