Suurennuskerroin, miten se lasketaan?

Tyhmäkö?

6

2947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Mitä tarkoitat suurennoskertoimella? Apukoulun matikalla tuossa on nelinkertainen zoomi. Makrolasi se ei ole, joten sillä ei pääse kuvaussuhteeseen 1:1 tai 1:2 (minimi tarkennusetäisyys 1,5 metriä).

    • Ajatellut?

      Että muutkin voi esittää täyttä soopaa.
      Surennuskerroin on helppo laskea kiinteällä venyvärunkoisella objektiivilla, mutta jos objektiivissa on sisäinen tarkennus käy homma hankalaksi.

      Esimerkissäsi tarkoitetaan objektiivin suurennusta lähimmällä tarkennusetäisyydellä. Eli 0,25 = 1/4, mikä tietää, että kameran kennon tai filmiruudun koko pitää kertoa neljällä (1/4:n käänteisluku), etä saadaan tietää kuva-ala.

      Suurennuskerrointa tarvitaan lähinnä loitoilla, että tiedetään kuinka paksu loitto objektiivin ja rungon väliin on laitettava tietyn suurennuksen aikaan saamiseksi.

      Esimerkiksi 50 mm objektiivi 20 mm loitto=> 50/20=2,5 => kinossa 2,5*36 mm = 90 mm => Kuva-ala tuolla loitolla objektiivin ollessa äärettömässä on 9 cm leveä 6 cm korkea.
      Jos objektiivin omaa venymää käytetään lisänä on suurennus suurempi ja venymä on otettava huomioon laskuissa.

    • sennafin

      Valokuvauksessa on monenlaisia suurennuskertoimia.
      Varmaankin tarkoitit "Magnification of a Lens"
      Jos kamerani normaali objektiivi on 50mm niin 150mm objektiivilla suurennus-suhde on 3X ja 400mm objektiivillä 8X. Jos kuvaan samaa kohdetta niin 50mm objektiivillä ottamani kuva jonka etäisyys kohteesta on 3m on etäisyys 150mm obj. 9m , ja 400mm obj.24m
      on kohteenkoko sama kuvatasossa. Kysy lisää jos tarviit täsmennystä

    • LiianSimppeliä

      Itsekin tätä ihmettelin, joten selvitin asian.

      Suurennuskerroin lasketaan kaavalla f/d, jossa f on objektiivin polttoväli ja d on lähin tarkennusetäisyys millimetreinä.

      Otetaanpa esim Canon 55-250 objektiivi jonka lähin tarkennusetäisyys on 0.85 metriä. Muutetaan metrit millimetreiksi ja saadaan 850mm. Näin ollen f/d tulos on 250mm/850mm = 0,29.

      • hjdshgjhsdjg

        Kaikissa kaavoissa on ongelmana se, ettei objektiivin todellista polttoväliä koskaan tiedetä, varsinkaan nykyisissä sisäisellä tarkennuksella varustetuissa.
        Edes nuo tehtaan ilmoittamat äärettömään tarkennetut arvot ei koskaan pidä täysin paikkaansa.
        Esim. 50 mm:n "normaali" on yleensä 52 mm ja vaikka 400 mm on usein käytännössä 380-390 mm.
        Jos todellisen arvon haluaa omalle objektiiville lähikuvausta varten kannattaa kuvata mittanauha lyhimmällä tarkennusetäisyydellä ja laskea sitten montako kertaa kennon leveys mittakuvaan mahtuu. Harrasterunkojen etsin kun ei näytä kaikkea, mitä kuvaan tulee.


    • "Suurennuskerroin, miten se lasketaan? "

      Yksi tapa on ottaa kuva vaikkapa viivottimesta ja katsoa kuinka monta millimetriä kuvassa on, eli kuinka pitkän pätkän viivotinta kuvaan mahtuu.
      Tämän jälkeen jakaa kennon leveyden tällä lukemalla.

      Esimerkki:

      Saat kuvatuksi 30 millimetriä.
      Kennon koko on 24mm

      suurennus on siis 24/30=0,8

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4997
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4368
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      166
      4264
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3465
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3204
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2922
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2907
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2786
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2658
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1854
    Aihe