kangasta kattoon

ja maali päälle?

Olen työllä ja tuskalla yrittänyt remontoida 1960-luvun kaksiota. Katon maali oli ihan heljennut ja osittain tippunut. Rapsutin irtonaiset kohdat, paklasin, hioin, laitatutin rautakaupan myyjän suosittelemat vesiliukoiset pohja- ja pintamaalit päälle, ja homma piti olla valmis. Mutta nyt katto näyttääkin entistä pahemmalta ja halkeamia on vaikka kuinka paljon. Hermot menee ja muutto ihan liian pian edessä. Kuulin joltain, että olisi olemassa lasikuitutapettin kaltasta kangasta, jonka voisi laittaa kattoon maalin alle. Onko kellään kokemuksia? Helppo amatöörin tehdä itse?

Kiitos neuvoista jo etukäteen...

2

1209

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konsti?

      Enpä oikein usko, että amatööri saisi lasikuitutapettia tms. kattoon siististi. En ainakaan minä, vaikka harrastuksekseni olen paljon remontoinutkin. En edes yrittäisi..

      Proppaa pikku rimat kattoon 30-40 cm jaolla ja päälle mdf-paneelia. Tuollaisen kaksion kattto syntyy viikonlopussa ja lopputulos on taatusti katseenkestävä. Ainakin minulta syntyisi..

    • remontti65

      laittaa "rättiä" kattoon.

      Pohjastakin pitää kyllä irtonaiset poistaa ja kitata kolot umpeen. Kyseessä on pinnanvahvistuskangas, joka kiinnitetään liimalla tai hyvänlaatuisella maalilla. Missä päin kohde on ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      93
      1470
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      94
      1127
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      864
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      303
      790
    5. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      52
      696
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      86
      696
    7. 45
      671
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      651
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      637
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      604
    Aihe