tekeekö tällä hitsauskoneella mitään

eli bimax 4.165 kaasu/täytelanka,auto hommiin olis tarkotus laittaa kiitos vastauksista
31224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuosta ei voi päätellä mitään koska et kerro tehoa,sääntönä voi pitää "lattiakoneelle" Väh 150 A langansyöttö ja virtasäädin erikseen, samoin suojakaasu laite täytyy olla.

Äänestä

Jos paikkaat omaa ruosteista autoasi, siihen käy sellainen kone, jolla voi hitsata 0.5mm peltiä. Jos virta on liian suuri, niin silloin on vaikea hitsata ohutta peltiä. Muuten työ ei ole vaativaa, koska tehdään vain pistehitsausta 2.5cm välein. Tee pieni koehitsaus 0.5 mm pellin päälle, niin siinä sen näet. Se ei saisi polttaa reikää.

Äänestä

minulla on tuo pionier. On juuri sama kone mutta eri värinen. Suojakaasuna hiilihappo(sammutin). Japsikäppyrän korjaus on toiminut hyvin sillä ja nättiäkin saumaa saa. Toimii ohkasella pellillä ja myös paksu (3mm) menee. Ei ole kemppi, mutta ei ole hintansakaan puolesta. Lankasyöttö voi vähän takuta mutta kyllä sillä harrastehommat tekee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miggggg kirjoitti:

eli bimax 4.165 kaasu/täytelanka,auto hommiin olis tarkotus laittaa kiitos vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu