Arkinen arkkitehtuuri

Mies von Wrong

Voisin kuvitella pientaloalueen jossa jokainen mökki olisi arkkitehtoonisesti kiinnostava luomus. Sellaisia alueita ei ole ja ajatuksen siirtäminen kaupunkiin olisi jo kauhistus.

Kaupungin olemukseen kuuluu, että kadunvarsitalot ovat rauhallisia ja hötkyilemättömiä, arkista arkkitehtuuria. Sitä toisenlaista muotokieltä on sitten kaupunkirakenteen kulminaatiopisteissä.

Tästä päästään (sujuvasti) siihen, että valtaosa arkkitehtikunnasta piirtää arkista arkkitehtuuria ja muutama maestro hoitaa ne kaupunkirakenteen huutomerkit.

Nyt kun tällä palstalla arvostellaan "arkkitehtejä", pitäisi arvostelijan ehkä tarkentaa kehen piikki kohdistuu, arkisiin tehteihin vaiko maestroihin.

4

605

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yaho Ah Thaksah

      Eskimot ovat huippuja monimuotoisessa ja kunnianhimoisessa tabulatuurissa. Suurella vaivalla lohkotut jääkimpaleet ovat muotoiltu mitä mielikuvituksellisimpiin sabluunoihin. Nämä tyylikkäät rakennelmat, myös igluiksi kutsutut, ovat levittäytyneet hienovaraisesti loputtomalle jäätikölle, jossa jääkarhut huutavat ikäväänsä.
      Litteänaamaiset ja sulokkaat eskimot sen sijaan mutustelevat savustettua hylkeennahkaa hienostuneen vaaleassa ja kauniisti kaareutuvassa tilakokonaisuudessa, jonka konseptia on vaikea jäljitellä, varsinkaan sen taivaanrantaan aukeavaa sykähdyttävää oviaukkoa.
      Kyllä me täällä kalpenemme tälle ihmisläheiselle arktiselle kaupunkirakenteelle omine kälyisine rintamamiestaloinemme.

      • Mies always Wrong

        Siitä sitten vaan iglua pykäämään vaikka pohjois-Afrikkaan. Minäkin olen aina tiennyt että iglussa se vasta onnellinen perhe asustaa. Ja njam njam hylkeennahkaa! Ei ole tullut maistettua mutta on takuulla gurmeekamaa.


      • always...
        Mies always Wrong kirjoitti:

        Siitä sitten vaan iglua pykäämään vaikka pohjois-Afrikkaan. Minäkin olen aina tiennyt että iglussa se vasta onnellinen perhe asustaa. Ja njam njam hylkeennahkaa! Ei ole tullut maistettua mutta on takuulla gurmeekamaa.

        Enpä ihmettelisi, vaikka seuraava trendi liittyisi jotenkin mielikuvituksellisiin asuntoihin. Tekniikasta se ei ainakaan voi olla kiinni.

        Avaruuden vallannut vuosikymmenkin alkaa olla jo liian edesmennyt edes retroksi ja karmea kasarikymmenlukukin jo näyttäytyy nostalgisena kuin vaahto(muovi)karkki(olkatoppaus).


    • ääni maestrosta

      mutta kyllä kai esim. jokaisessa uudessa asunnossa voisi joku jippo olla. Varsinkin nyt kun kantakaupunki on täynnä eikä synny enää karseita lääviä takapihojen perille.

      Asumisessa ei tarvitse olla arjen tuntua. Se voi yhtä hyvin olla juhlaa. Tai ainakin kivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      167
      1314
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1204
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1100
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      67
      921
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      58
      694
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      52
      573
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      558
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      516
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      494
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      487
    Aihe