Raskas ohjaus

Tehosteeton

Itselläni oli muutama vuosi sitten corsa 1.4i vm.-94. Nyt vaimoni osti vuoden uudemman 1.2i. Omassa Corsassani ei ollut ohjaustehostinta, mutta ei siinä ollut läheskään yhtä raskas ohjaus kuin tässä vaimoni uudemmassa ja pienempi koneisessa versiossa??? Rengaskoko on sama jne. Onko mitään konsteja millä ohjauksen saisi kevyemmäksi? Esim. Tiettyjen paikkojen rasvaaminen? Kiitos jo etukäteen hyvistä neuvoista.

2

726

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohdallaan

      Vanhaan Corsaani tehtiin joku remontti, jonka jäliltä aurauskulmat eivät olleet kohdallaan. Tekijä kehoittikin viemään sen säädettäväksi. Ennen säätöä ohjaus oli aivan toivottoman raskas käännettävä.

    • pakkeli

      mallinen 1.2i corsa talviautona jonka ostin kuukausi sitten. yllätyin siitä miten raskas ohjauksinen pieni auto voi olla!! heitin liukkaiden kelien alla 145x13" kumit alle ja ohjaus keveni aika paljon eli rankaiden profiili vaikuttaa näköjään ratkaisevasti. kesäkumit oli 155 leveät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      553
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      518
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      436
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe