MAKSAMATON pentu

Kun kasvattaja myy pennun osamaksulla, ja pentua ei sitten maksetakaan (tässä tapauksessa ensimmäistäkään erää...), mitä tarkoittaa käytännössä sopimuksen "myyjällä on oikeus hakea pentu takaisin"? Ja "koira on myyjän, kunnes kauppahinta kokonaisuudessaan maksettu"?

Tässä tapauksessa halusisin kernaammin takaisin juuri pennun. En maksamatonta kauppahintaa. Miten toimin, millaisen viranomaisen avulla? Tietääkö kukaan, kokemuksia?
6711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

pennun "ostajaan". Ellei auta kysy ulosottoviranomaisilta seuraava vaihe. nykyään en tiedä pitääkö vetää oikeuteen vai riittääkö virallinen osamaksusopimus ja kauppakirja pennun kaupasta sellaisenaan. Yksin en kehoita menemään pentua hakemaan.

Äänestä

sellaisen tapahtuvan kun kasvattaja on ottanut ostajaan yhteyttä ja sen jälkeen pennun ostaja on muuttanut pois eikä ole enää saatu kiinni vaikka poliisille oli ilmoittanut tilanteesta. Kannattaa suoraan vaan mennä hakemaan pentu mukaan ja ottaa joku viranomainen mukaan.
Toivottavsti saat pentusi takaisin!

Äänestä
  • Että kuinka käytännössä. Kun ei anna pentua. Milläs otat? Kenen avulla?

    Äänestä

  • tarkoitin kirjoitti:

    Että kuinka käytännössä. Kun ei anna pentua. Milläs otat? Kenen avulla?

    alueesi kennelneuvojaan, jospa se tarvittava apu löytyisi sieltä!

    Äänestä

  • Yksinäsi älä hyvä ihminen mene pentua hakemaan!!!! Voit saada syytteen kotirauhan häirinnästä!! Viranomaiset mukaan, ensin kennel neuvojaan yhteyttä, sitten ulosotto viranomaiseen ja sen jälkeen virka apua poliisilta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kasvattajalle takaisin kirjoitti:

Kun kasvattaja myy pennun osamaksulla, ja pentua ei sitten maksetakaan (tässä tapauksessa ensimmäistäkään erää...), mitä tarkoittaa käytännössä sopimuksen "myyjällä on oikeus hakea pentu takaisin"? Ja "koira on myyjän, kunnes kauppahinta kokonaisuudessaan maksettu"?

Tässä tapauksessa halusisin kernaammin takaisin juuri pennun. En maksamatonta kauppahintaa. Miten toimin, millaisen viranomaisen avulla? Tietääkö kukaan, kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu