katoin windows line onecaren avulla, et onko konellani jotain ylimääräistä ja sain seuraavan ilmotuksen, joita ei voitu korjata : Hotbar ja Kaza, mitä tarkottaa, olis kiva jos joku neuvois eikä ääneen ihmettelis et miten joku voi olla ettei ymmärrä ja toinen juttu on että mulla on antivir-ohjelma imuroitu netistä, mutta mieheni väittää ettei se muka ole aktiivinen, mun mielestä on, se sateenvarjo tulee aina kun kone avataan, mutta tarviiko sitä päivittää enää lainkaan vai päivittääkö itse itsensä? kiitos etukäteen
kaikenlaista kysyttävää
janskuäiti
3208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eipä nuo Hotbar ja Kaza olleet itsellenikään tuttuja ennen kuin kuin tuon viestisi. Hotbar nimellä löytyi Googlesta seuraavaa infoa pika etsimisellä. Se on jokin ohjelma joka asentaa internet Exploreriin, Microsoft Outlookkiin ja joihinkin muihin ohjelmiin graaffisia skinejä (eli siis muuttaa jotenkin vähän ulkonäköä). Tuo Hotbar luokitelaan kaiketi vakoiluohjelmaksi, koska se saataa lähettää tietoa selailu tottumuksista. Kaza nimellä ei löytynyt mitään, mutta jos olet mahdollisesti kirjoittanut väärin tuon nimen ja tarkoititkin Kazaa niin se on ohjelma jolla voi ladata tavaraa netistä. tai no ei kaiketi netistä mutta helpompi ymmärtää kun sanon, että netistä. Jos sitä käytät niin suositelen etsimään jonkin toisen ohjelman, koska Kazaan kautta tulee kuuleman mukaan paljon viruksia ja muita haittaohjelmia.
Tuohon virustorjuntaan en oikein mitään muuta osaa sanoa kuin, että useat virustorjunta ohjelmat lataavat päivityket itsekseen.
Toivottavasti tästä oli jotain apua.
päivittää itsensä automaattisesti ja se on aktiivinen kun "sateenvarjo" on auki.
kiitos, sitähän minäkin koitin ukolleni sanoa,nyt on pakko hänen uskoa !