Mulla on hermeliini ja se on aivastellut nyt pari päivää ja tänään huomasin että nenästä tulee vaaleaa räkää. Onko nuha kaneille vaarallista vai voiko se parantua itsestään? kani on muuten ihan virkeä ja ruokakin maistuu.
Onko nuha vaarallinen?
6
574
Vastaukset
- lollipoppi
Oman kääpiölupan vei mennessään =( Antibiotitkaan eivät auttanut.. Eihän kanisi ole saanut vetoa? Ensihätään voisi auttaa Höyryhengitys jos kani on tukkonen. Kani kantokoppaan tms ja kuuma höyryävä vesi ulkopuolelle ja ehkä näiden peittäminen pyyhkeellä vaikka, tehostaisi höyryn vaikutusta =)
Toivon että nuha pupultasi menee ohi =) On niistä moni selvinnytkin! Tarkkaile vointia, jos menee huonompaan suuntaan mene eläinlääkäriin. - !!!
nuha on vaaraksi kanille. suosittelen eläinlääkärille menoa! onnea pupulle=)
- tania
Toivottavasti olet jo varannut ajan lääkäriin. Tietysti pieni aivastelu voi mennä ohi itsestään, mutta nuha on todellakin hyvin vaarallinen .Kanihan hengittää nenänsä kautta. Lisäksi pöpö voi levitä kanissa esim:aivoihin. (myös joskus jälkitautina)
Tuo edellisen kirjoittajan höyryhengitys kikka on todella hyvä. Kunhan varmistaa ettei kani pääse polttamaan itseään (kuuman höyryn ei tarvitse siis olla kanin nenässä kiinni)ja huomioi höyryttelyn jälkeen kunnon lämpöisen ja vedottoman kuivattelupaikan! - kanit is the best
ei kaneille ole vaarallista nuha paitsi jos se on tosi paha.on munki kanilla sylwesterillä on ollu nuha. (=
- Anonyymi
Meillä on kaksi ranskanluppaa ja toisella on tullut useampia kertoja räkää ja toisella vain kerran
Ruoka maistuu ja ovat muuten aivan
Normaaleja vanhempani ei vät ole lukeneet kaneista ja niiden taudeista
Ei vätkä usko että olemme nähnyt räkää Olemme muka nähneet näkyjä
Olisi aikaa sitten pitänyt käydä eläin lääkärillä mutta räkä ei muka ole isoilla kaneilla niin vaarallista että pitäisi lähteä eläin lääkäriin - Anonyymi
Jos ei ole aikaa tai rahaa eläin lääkärillä käyntiin niin jätä kani ostamatta!!
NUHA EI OLE LEIKIN ASIA KANIEN KOHDALLA !!
Varsinkaan hermeliinien tai kääpiö kanien kohdalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051034
- 102908
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap96787- 85693
- 48645
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi16580- 34506
- 25485
- 43482
- 44469