Kuulin juuri että taksareilla voi olla käsiase autossa, meillä vartijoillahan se on kovin vaikea saada? kuinka tämä voi olla mahdollista?
Viime vuosina takseja ryöstettiin, pitääkö mennä siihen että ak:ita ryöstetään ja pari vartijaa tapetaan että saamme kantaa erikoistehtävissä asetta ja muutenkin työssä, jossa olemme kokoajan väkivallan uhan alla, taksareiden ei "kuulemma" tarvitse antaa ampumisnäytettä eikä muuta vaan taksikortti riittää??? kertokaa voiko näin hullu asia pitää paikkansa, kuka tietää asian????kiitos!
Viime vuosina takseja ryöstettiin, pitääkö mennä siihen että ak:ita ryöstetään ja pari vartijaa tapetaan että saamme kantaa erikoistehtävissä asetta ja muutenkin työssä, jossa olemme kokoajan väkivallan uhan alla, taksareiden ei "kuulemma" tarvitse antaa ampumisnäytettä eikä muuta vaan taksikortti riittää??? kertokaa voiko näin hullu asia pitää paikkansa, kuka tietää asian????kiitos!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mulla lukee aseenkantoluvassa voimassaoloaika: niin kauan kun toimii taksinkuljettajana. Sain sen - 86 , eikä laki siitä ole muuttunut kai?
heidän tarpeitaan, tuntuu vain omituiselta että vartija joka kuljettaa rahaa tms. ei saa kun kaasun ja patukan.?
Ei se ole ainoastaan taksinkuljettajat jotka voivat saada luvat taskuaseelle tai kaasusumuttimelle ilman minkaanlaista todistetta jostakin kayttokoulutuksesta. Periaatteessa kuka tahansa voi saada luvat mille tahansa mihinka tahansa jos on "hyvaa veljea" nimismiehen kanssa.
Aseen ostolupahakemus vaan yksinkertaisesti jatetaan kotipaikkakunnan nimismiehen kansliaan ja hyvaksytaan jos nain kay. Aselakihan sanoo yksiselitteisesti etta suojeluaseluvan voi saada jos esim. ammatti tai muut seikat osoittavat tarpeelliseksi.
Oikeastaan voisi asian katsoa olevan niin etta vartijat ovat eriarvoisessa asemassa muita kansalaisia kohtaan koska he ovat ainoa ryhma joita vastaan on suunnattu erityista lainsaadantoa.
Monta kertaa urallasi olisit tarvinnut asetta???
Tod.näk. ei kertaakaan kun hän on täällä vielä kirjoittelemassa. Mutta kerroppa minulle mihin HELVETTIIN läski niska tarvitsee mutkaa??? Eikö niille olisi kaasusumutin riittävä väline... Toki sen soisin luovutettavan vielä pienemmälle osalle kun vartijoista prosenttuaalisesti... Sen verran latipää porukkaa noista takseja tuntuu ajelevan. Toki en halua yleistää että kaikki niistä sellaisia olisivat. On sinne eksynyt muutama täysi järkinenkin joukkoon.
ja minulla on ase(ita) ja ammun säännöllisesti ampua ei ole tarvinnut mutta 3 kertaa urani aikana olen nähnyt vastapuolella aseen ja ottanut omani esiin, se on toistaiseksi ollut riittävä toimenpide, en sano että olisivat ampuneet minua mutta, pakoon olisi päässyt ainakin kaksi jos minulla olisi ollut esim. vain kaasu ja pamppu. kiinniottoja on ollut paljon ja puukkoja yms. aseita tulee vastaan ja uhka on todellinen vaarallisella alueella tiettyyn aikaan esin Helsingissä rautatieasemalla.
sano, että oot FPS:n jv kannat muka ampuma-asetta. PASKAA jos näin on.
en ole väittänyt olevani jv. asetta kannan eri käskystä vastaavan hoitajan luvalla ja tehtävät ovat sellaisia joissa sitä voi joutua tarvitsemaan oman tai muiden suojana, mistä sen jv:n tähän sait? FPS?????
Helsingin rautatieasemalla, jossa FPS pyörii. Siitä arvelin.
Tuhat muutakin joka minuutti
??????????????????????????
Vastaus loytyy poliisin lupatoimistolta ja vartiointifirmasta jossa olet duunissa ja pohjakoulutuksestasi ja muista asioista jotka ovat ns. viranomais tiedostoissasi ja henk.koht soveltuvuudestasi ko. luotiaseen kantamiseen. ASIAAN VAIKUTTAVAT MONET ERI SEIKAT, jotka selviavat em. tahoilta. KO. palstalta ei saa asia tietoa, ainakaan siihen nahden mita olen itse lukenut noita huuhaa kirjoituksia. Rakentavin terveisin Leijonaviina vartija.