Mistä tiedämme?!!

Kukkaro

Kun kaikki aina puhuu et vanha kissa on hyväksynyt uuden pentu kissan, niin mietin vaan et mistä me sitä tiedämme? kun kissa ei kuitenkaan osaa kertoa tunteitaan? Voikohan vanha kissa olla kuitenkin loukattu kun uusi kissa on tullut taloon? Mistä sen tietää, vaikkei vanha kissa pentua kiusaisikaan? Kun eihän ihminenkään aina tunteitaan ulos päin näytä....kestää sen mikä on kestettävä...

5

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenxi

      Todellakin. Jos kissa on jo kovin vanha eikä paljoa enää leiki ja nukkuu enemmän, voi pentukissa hurjan aktiviteetin kanssa olla vanhukselle liikaa jolloin vanha kissa vetäytyy aina syrjempään omiin rauhallisiin oloihin turvaan pikku-terminaattorilta.

      Yhteensopimattomuus ei aina näy pitkittyneenä/jatkuvana tassurysynä, kyräilynä ja hyökkäilynä. Se voi myös näkyä toisen kissan omiin oloihin vetäytymisenä tai toisen kissan yleisvireen laskuna(ruokahalu, aktiivisuus, sosiaalisuus tms).

    • perusteella väitän

      meidän vanhuksen (16 v) hyväksyneen uuden pennun. Vanha kissa hakeutuu pennun seuraan, härnää sitä leikkimään. Yksin jäätyään masentuneen oloinen kissa on piristynyt ja nuortunut silmissä pennun tultua.

    • Eulalia

      Pitää vain tuntea kissan tunneilmaisut. Niitä ovat selkeämmän murinan, sähinän ja luimistelun ohella (siis jos kissa ei hyväksy toista) vaikkapa sinne tänne kuseskelu. Syömättömyyden ja piileskelyn kai jo joku mainitsikin.

      Satunnaisaggressiivinen kissa saattaa olla enimmän aikaa ok, mutta sitten yrittääkin purra toista kissaa jos on kinaa vaikkapa isännän/emännän sylistä.

      Kuulema kahden viikon kuluttua kissojen pitäisi sietää toisiaan, JOS ne ovat lainkaan toisiaan ikinä sietävä.

      • viikkoa

        on toisille kovin lyhyt aika. toisilla menee päivä, mutta usein voi mennä kuukausia. joten ei kannata menettää toivoaan, vaikka parissa viikossa ei olisi ihmeitä tapahtunutkaan.


    • Itse olen huomannut, että heti kun pienempää aletaan pestä, jännitykset raukeaa. Mulle tuli kahden kastroidun kollikaveruksen seuraksi pentukolli ja toinen vanhemmista alkoi pestä sitä oikein rituaalinomaisesti muutaman päivän kuluttua. Toisella vanhemmalla kollilla meni pari viikkoa ennen kuin se alkoi pestä pikkupojua. Kun pesu oli suoritettu, suhteet oli kunnossa. Nyt leikitään ja hurjastellaan kämppää päästä päähän, sekä pikkupoika että vanhukset, eikä mitään ongelmia ole ollut sen jälkeen kun vauva on "merkattu". Kyllä sen huomaa, että vanhemmat tykkää vauvelista vaikka eivät sitä osaakaan kertoa sanoin. Siitä pidetään huolta, se saa syödä ensin, sitä pestään, sen viereen tullaan nukkumaan, sen pylly pyyhitään tarvittaessa, siltä siedetään melkein mitä tahansa, mutta sitä myös ojennetaan hellästi jos hermo menee. Iso asia on myös se, että jos vauvaa huutaa, vanhukset on huolissaan ja tulee auttamaan sitä.

      (Nyt vauva on 5 kk eli ollut melkein 2 kk meillä.)

      Näiden kahden vanhan pojan kanssa kävi eläinlääkärissä niin kun toinen oli vielä vauva, että samassa kopassa kun olivat, vanhempi teki hyökkääviä liikkeitä samassa odotushuoneessa ollutta koiraa kohtaan ikäänkuin puolustaakseen pienempäänsä ja samalla piti pennun takanaan eikä päästänyt kopan etuosaan. Ennen tätä ja tämän jälkeen se ei ole koskaan käyttäytynyt samoin lääkärin vastaanottohuoneessa. Tällä nimeomaisella kollilla on kyllä harvinaisen suuri hoivavietti ..kulkee kuulemma suvussa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      171
      6205
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      212
      3567
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      18
      3246
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      60
      2921
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      94
      2648
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      2
      2535
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      29
      2256
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      25
      1973
    9. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      56
      1764
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      75
      1745
    Aihe