Kun kaikki aina puhuu et vanha kissa on hyväksynyt uuden pentu kissan, niin mietin vaan et mistä me sitä tiedämme? kun kissa ei kuitenkaan osaa kertoa tunteitaan? Voikohan vanha kissa olla kuitenkin loukattu kun uusi kissa on tullut taloon? Mistä sen tietää, vaikkei vanha kissa pentua kiusaisikaan? Kun eihän ihminenkään aina tunteitaan ulos päin näytä....kestää sen mikä on kestettävä...
Mistä tiedämme?!!
5
360
Vastaukset
- Jenxi
Todellakin. Jos kissa on jo kovin vanha eikä paljoa enää leiki ja nukkuu enemmän, voi pentukissa hurjan aktiviteetin kanssa olla vanhukselle liikaa jolloin vanha kissa vetäytyy aina syrjempään omiin rauhallisiin oloihin turvaan pikku-terminaattorilta.
Yhteensopimattomuus ei aina näy pitkittyneenä/jatkuvana tassurysynä, kyräilynä ja hyökkäilynä. Se voi myös näkyä toisen kissan omiin oloihin vetäytymisenä tai toisen kissan yleisvireen laskuna(ruokahalu, aktiivisuus, sosiaalisuus tms). - perusteella väitän
meidän vanhuksen (16 v) hyväksyneen uuden pennun. Vanha kissa hakeutuu pennun seuraan, härnää sitä leikkimään. Yksin jäätyään masentuneen oloinen kissa on piristynyt ja nuortunut silmissä pennun tultua.
- Eulalia
Pitää vain tuntea kissan tunneilmaisut. Niitä ovat selkeämmän murinan, sähinän ja luimistelun ohella (siis jos kissa ei hyväksy toista) vaikkapa sinne tänne kuseskelu. Syömättömyyden ja piileskelyn kai jo joku mainitsikin.
Satunnaisaggressiivinen kissa saattaa olla enimmän aikaa ok, mutta sitten yrittääkin purra toista kissaa jos on kinaa vaikkapa isännän/emännän sylistä.
Kuulema kahden viikon kuluttua kissojen pitäisi sietää toisiaan, JOS ne ovat lainkaan toisiaan ikinä sietävä.- viikkoa
on toisille kovin lyhyt aika. toisilla menee päivä, mutta usein voi mennä kuukausia. joten ei kannata menettää toivoaan, vaikka parissa viikossa ei olisi ihmeitä tapahtunutkaan.
Itse olen huomannut, että heti kun pienempää aletaan pestä, jännitykset raukeaa. Mulle tuli kahden kastroidun kollikaveruksen seuraksi pentukolli ja toinen vanhemmista alkoi pestä sitä oikein rituaalinomaisesti muutaman päivän kuluttua. Toisella vanhemmalla kollilla meni pari viikkoa ennen kuin se alkoi pestä pikkupojua. Kun pesu oli suoritettu, suhteet oli kunnossa. Nyt leikitään ja hurjastellaan kämppää päästä päähän, sekä pikkupoika että vanhukset, eikä mitään ongelmia ole ollut sen jälkeen kun vauva on "merkattu". Kyllä sen huomaa, että vanhemmat tykkää vauvelista vaikka eivät sitä osaakaan kertoa sanoin. Siitä pidetään huolta, se saa syödä ensin, sitä pestään, sen viereen tullaan nukkumaan, sen pylly pyyhitään tarvittaessa, siltä siedetään melkein mitä tahansa, mutta sitä myös ojennetaan hellästi jos hermo menee. Iso asia on myös se, että jos vauvaa huutaa, vanhukset on huolissaan ja tulee auttamaan sitä.
(Nyt vauva on 5 kk eli ollut melkein 2 kk meillä.)
Näiden kahden vanhan pojan kanssa kävi eläinlääkärissä niin kun toinen oli vielä vauva, että samassa kopassa kun olivat, vanhempi teki hyökkääviä liikkeitä samassa odotushuoneessa ollutta koiraa kohtaan ikäänkuin puolustaakseen pienempäänsä ja samalla piti pennun takanaan eikä päästänyt kopan etuosaan. Ennen tätä ja tämän jälkeen se ei ole koskaan käyttäytynyt samoin lääkärin vastaanottohuoneessa. Tällä nimeomaisella kollilla on kyllä harvinaisen suuri hoivavietti ..kulkee kuulemma suvussa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662368Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822028Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.451997Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301708Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1111653Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1651354Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1911302Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251176En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9992- 80991