käsitesanastoa?

............

Hei. Tietääköhän kukaan missään netissä laajaa itämaisten uskontojen käsitteistöä? Tarkoitan sanoja kuten atman, brahman, karma jne. Buddhalaisuutta ja hindulaisuutta lähinnä.

9

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mamaki
      • fasdfsdfsd

        Joo kiitos vain, tuosta oli paljon hyötyä. Alan pänttäämään niitä itsekseni, jotta tajuaisin edes mitä luen.


    • mystinen.tantrikko
      • mystinen.tantrikko

        esimerkiksi akka tarkoittaa äitiä ja taata isää. Eikö ole merkillistä että nämä ovat myös suomenkielisiä sanoja ja jopa samaa tarkoittavat.


      • Veisuli
        mystinen.tantrikko kirjoitti:

        esimerkiksi akka tarkoittaa äitiä ja taata isää. Eikö ole merkillistä että nämä ovat myös suomenkielisiä sanoja ja jopa samaa tarkoittavat.

        Niin ja PÖHkÖ on eräs sanskriittia tarkoittava sana joka tarkoittaa suurin piirtein sinunlaisiasi pöhköjä. Hassua että näinkin samaa tarkoittavia suomalasia sanoja on niinkin paljon. Mitähän vielä löytyy?


    • Antimate

      Mate ihminen uskoo rahan ja materian ylivaltaan.

      • adi.karma.bacilli

        Mitä turhia hallusinaatioita roskakorissa...


      • nomate

        Päädyin tälle sivulle kun huomasin antimate-nimisen langattoman verkon. Onko antimate yleinenkin termi vai onko tuo verkko sinun? Jos on, suosittelen siirtymistä heikosta WEP-salauksesta paljon turvallisempaan WPA:an, jos laitteistosi ei sitä rajoita.

        Materiaalinen perustelu ilmaiselle vinkille: tietoturvaheikkoudet kuluttavat yksilön ja yhteiskunnan rahaa ihan turhaan

        Ei-materiaalinen perustelu: Tietoturvaheikkoudet tuovat ihmisten elämään tarpeetonta häslinkiä ja stressiä.


    • atma

      teosofia. mme. blawatsky

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1589
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1394
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1317
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1208
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      53
      1196
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      955
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      817
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      725
    Aihe