käsitesanastoa?

Hei. Tietääköhän kukaan missään netissä laajaa itämaisten uskontojen käsitteistöä? Tarkoitan sanoja kuten atman, brahman, karma jne. Buddhalaisuutta ja hindulaisuutta lähinnä.
9812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Joo kiitos vain, tuosta oli paljon hyötyä. Alan pänttäämään niitä itsekseni, jotta tajuaisin edes mitä luen.

    Äänestä

Tässä helppolukuinen ja simppeli sanasto. Sanskrit sisältää sekä buddhalaiset ja hindu sanastot, koska molempien käsitteet ovat sanskritinkielistä alkuperää.

http://www.sacred-texts.com/hin/sktdict.txt

Äänestä
  • esimerkiksi akka tarkoittaa äitiä ja taata isää. Eikö ole merkillistä että nämä ovat myös suomenkielisiä sanoja ja jopa samaa tarkoittavat.

    Äänestä

  • mystinen.tantrikko kirjoitti:

    esimerkiksi akka tarkoittaa äitiä ja taata isää. Eikö ole merkillistä että nämä ovat myös suomenkielisiä sanoja ja jopa samaa tarkoittavat.

    Niin ja PÖHkÖ on eräs sanskriittia tarkoittava sana joka tarkoittaa suurin piirtein sinunlaisiasi pöhköjä. Hassua että näinkin samaa tarkoittavia suomalasia sanoja on niinkin paljon. Mitähän vielä löytyy?

    Äänestä

Mate ihminen uskoo rahan ja materian ylivaltaan.

Äänestä
  • Mitä turhia hallusinaatioita roskakorissa...

    Äänestä

  • Päädyin tälle sivulle kun huomasin antimate-nimisen langattoman verkon. Onko antimate yleinenkin termi vai onko tuo verkko sinun? Jos on, suosittelen siirtymistä heikosta WEP-salauksesta paljon turvallisempaan WPA:an, jos laitteistosi ei sitä rajoita.

    Materiaalinen perustelu ilmaiselle vinkille: tietoturvaheikkoudet kuluttavat yksilön ja yhteiskunnan rahaa ihan turhaan

    Ei-materiaalinen perustelu: Tietoturvaheikkoudet tuovat ihmisten elämään tarpeetonta häslinkiä ja stressiä.

    Äänestä

teosofia. mme. blawatsky

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


............ kirjoitti:

Hei. Tietääköhän kukaan missään netissä laajaa itämaisten uskontojen käsitteistöä? Tarkoitan sanoja kuten atman, brahman, karma jne. Buddhalaisuutta ja hindulaisuutta lähinnä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu