Elikkä olen menossa tammikussa '07 Egyptin Hurghadaan ja mietin että kuinka lämmintä tuolloin? kokemuksia? ja muutakin infoa :) Onko järkevää mennä tammikuussa? sää mietityttää.. paljonko auringossa lämmintä ja ruskettuuko hyvin ? ;> kiitos jo etukäteen informaatiosta:) jossain nettisivulla luin että joulu-helmikuu olisi parasta aikaa mennä egyptiin koska silloin ei ole tukahduttavan kuumaa. pitääkö paikkaansa? JA kiitos jo etukäteen ;>>
Hurghada, Tammikuussa?
turisti--
41335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole varmasti kuuma siihen aikaan. Itse olin joku pari vuotta sitten tammikuussa käymässä. Lämmöt oli parhaimmillaan jotain 20 tai vähän reilu. Silloinkin opas sano että on poikkeuksellisen lämmin.
Moi=) Oltiin tän vuoden helmikuun alussa Hurghadassa ja päivällä oli yli 20astetta mutta kun aurinko laskee(17,00 maissa ) viilenee nopeasti. Iltasella oli alle kymmenen astetta lämmintä joten oli pikkasen kylmä ilman takkia ja sukkia, sandaalit jalassa. Eli takki mukaan reissuun!Myös tuuli oli aika kovaa joten ei viihdytty kovinpitkään rannalla. Toista se oli heinäkuussa, yli 40 astetta lämmintä! aivan upea reissu silloin! Sai aurinkoa ihan kympillä ja iltaisin oli 30 astetta lämmntä=)(
Minusta loka-marraskuu on parasta aikaa matkata Egyptiin koska silloin yöt ovat vielä lämpimiä.Meille sanottiin silloin viime vuoden marraskuussa kun käytiin myös Hurghadassa että juuri nämä kuukaudet ovat parasta aikaa olla siellä.
Tammikuussa 2005 tarkeni ja ruskettui vallan hyvin! Edellisessä kuussa Kanarialla tosi surkeat
kelit !