corolla '87

pistäkääpä tänne 87:n mallivikoja. oon menossa kattoon yhtä yksilöä, enkä oo ennemmin ollu yhenkään vanhemman toyotan kans tekemisissä. tietäs vähän mitä tsekkaa. tai jop tokkiinsa kelepaa joku sivustoki josta löytyy =D
4521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

....melkein mitä vaan, mutta katso ruostetta, ruostetta ja ruostetta.

Tekniikassa ohjauksen ristinivel voi olla ruostunnut tai väljä. Kaasarin alipainevärmeet, virranjakajan alipainesäädin vaikuttanevat käyntiin.

PS. Käy hesarin vikatilastoissa, sieltä saa vinkkiä, mutta tietenkään kaikissa autoissa ei välttämättä ole samoja vikoja.

Äänestä
  • ohan tässä jo jotai. kiitos. hesarin vikasarjassa oli viotettu corollat 92-04, joten mietin että lienevätkö edelleen samat onkelmat. ruosteita nyt olisin katellu joka tapauksessa.. =)

    Äänestä

tänään ostin corollan vm 90.Kun ei parempaakaan ja helpommin ja halvimmin pidettävää autoa ole.Mutta siis kysymykseesi, tyypillisiä vikoja on ruostuminnen takapyöräkoteloista ja joskus hapertuu bensatankin täyttöputket.Tarkasta jäähdyttäjä, nämä myös rapautuvat.Sitten pakosarjaan tulee halkeamia, ei kylläkään haitannut päästömittauksessa(hitsasin myöhemmin mig ydintäytelangalla)ja muuttuvakurkkuinen kaasutin voi joskus temppuilla varsinkin kylmäkäynnistin elementti.Mutta kaikista näistä uhkakuvista huolimatta corolla on meillä ollut toimivin auto.Kaikki on aika helppoja korjata, varsinkin takajarrut ja ovat vielä tehokkaat.Corollan kansiremppa on helppo,jakohihnan voi itse vaihtaa ,jousikiristeinen ei tarvi mitään mittareita.Lämppäri on helppo vaihtaa jos tarvii, on hantin jalkatilassa 3 ruuvilla ja putoo käsiin.Mutta ,kun korin pitää kunnossa kaikki muu kyllä kestää·

Äänestä
  • tästä nyt oli jo enemmän hyötyä. niinhän nuo sanovat että corolla on kuiten helppo pitää kunnossa. sillähän sitä on kateltu. =)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ostosuunnitelmia kirjoitti:

pistäkääpä tänne 87:n mallivikoja. oon menossa kattoon yhtä yksilöä, enkä oo ennemmin ollu yhenkään vanhemman toyotan kans tekemisissä. tietäs vähän mitä tsekkaa. tai jop tokkiinsa kelepaa joku sivustoki josta löytyy =D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu