Hubilista uusiksi?

Toppahousu

eMule raksuttaa jotenkuten mutta jos haluaisi jotain nopeammin niin eipä DC sitten enää toimikkaan! Download failed: Connection closed ja samat asetukset koskematta, joilla aiemmin sain piitkän listan hubeja. Ja sama vaikka sulkisi kaikki muut ohjelmat. Mistä etsiä syytä? Palomuurista, jonka nyt voi ajatella olevan ainoan muutoksen viimeaikoina (Kasperskyn trial-palomuurista Windowsin omaan)? Onkohan public hub listan konfigurointi mimmoinen urakka? Jos se kiikastaa siitä?

8

25057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hubi lista

      http://dchublist.com/hublist.xml.bz2 tuossa on esim. yksi toimiva hubilista... kannattaa lisätä hubeja suosikeihin, niin sieltä pääsee sit aina ainakin niihin hubeihin, jos ei hubilistat toimi...

      • Toppahousu

        Ajattelin kopioida tuon osoitteen Configured Public Hub Lists -riville mutta eipä se annakaan sitä tehdä. Siellä on entuudestaan kaksi osoitetta. Mikä eteen?


      • on...
        Toppahousu kirjoitti:

        Ajattelin kopioida tuon osoitteen Configured Public Hub Lists -riville mutta eipä se annakaan sitä tehdä. Siellä on entuudestaan kaksi osoitetta. Mikä eteen?

        ...se joku namiska vieres mist pitää painaa, ehn muista mitä siin luki, mut siitä sai lisättyy niit osotteita. en jaksa kattoo ku ei täl koneel DC:tä ole.


    • Gadi

      Jotkut ovat saattaneet ihmetellä vikoja DC :n hubilistoissa tai että "hubeille ei pääse". Itse hubilistapalvelin ei itse asiassa ole alhaalla, vaan hublist.orgin palvelimella on meneillään massiivinen palvelunestohyökkäys, johon haetaan aktiivisesti ratkaisua ylläpidon toimesta.

      Hyökkääjänä on Team Elite, joka ei ilmeisesti ole päässyt mielestään tarpeeksi vaikuttamaan listan sisältöön. Myös mm. domainit dcpp.net, dcdev.net ja dchublist.com ovat olleet ajoittain hyökkäyksen kohteena.

      Tässä muita hubilistoja, joilta saattaa saada hubien osoitteita hyökkäyshuippujen aikana. Nämä listat eivät välttämättä kestä samanlaista liikennettä kuin hublist.org, joten osa saattaa kaatua mikäli tilanne jatkuu pitkään:

      http://www.adchublist.org/PublicHubList.xml.bz2
      http://dchublist.com/hublist.xml.bz2
      http://hub2list.redirectme.net/PublicHubList.xml.bz2
      http://hublist.dc-hub.eu/hublist/hublist.xml.bz2
      http://hubs.ath.cx/hublist.xml.bz2
      http://dreamland.gotdns.org/PublicHubList.config.bz2
      http://www.dc-resources.com/downloads/hublist.config.bz2
      http://www.dcinfo.org/publichublist.config.bz2
      http://hubilista.net/PublicHubList.config.bz2 (suomilista)
      http://www.Freenfo.net/PublicHubList.config.bz2
      http://home.bandicoot.nl/adchublist.xml.bz2

      Listoja voi lisätä DC :n asetuksista

      Lisätietoja:
      http://dcpp.net/forum/viewtopic.php?t=15441 (myös hyökkäyksen alla)
      http://www.dslreports.com/faq/dc
      http://www.finx.org
      DC :n ohjetiedosto (paina F1)

      Myös näiltä nettisivuilta voi hakea hubeja:
      http://hublist.dc-hub.eu
      http://www.dchublist.com
      http://www.adchublist.org
      http://www.hub2list.com
      http://www.hublist.org

      • Toppahousu

        Kiitti, nyt näyttää vetävän. Kyllästytti jo eMulen punaiset ja vielä punaisemmat palkit.


      • thyning69
        Toppahousu kirjoitti:

        Kiitti, nyt näyttää vetävän. Kyllästytti jo eMulen punaiset ja vielä punaisemmat palkit.

        joo eli olis onkelma dcn kanssa ei anna hakea mitään valittaa vaan että haku on pois päältä tms... ja vaikka olen vaihtanut haun aktiiviseksi niin sekään ei auttanut? ja ei sekään että ns aktivoin itseni joka hubilla?

        eli mikähä neuvoks? muuta en ite keksi kun et asentaa koko paska uusiksi mut se on kyl jo liikaa :D


    • skupi
    • juupajoenlumimies

      Palveluntarjoajasi haistaa waretukset ja blokkaa ne. Uskopa huviksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10259
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      243
      5969
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5414
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5038
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3305
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      7
      2692
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2592
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2424
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2244
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2187
    Aihe