Isä kuoli syliini

rakas tyttö

Tämä on mun tapaukseni sekä pikkusiskoni myös,isä oli meille rakas ja silloin oltiin menossa mökille saunomaan.Perheemme oli varsin köyhä eikä mökki ollut meidän ja autokin oli lada 1200,mutta isä huolehti meistä aina parhaansa mukaan.Minulla oli autossa sellainen selkänojalla varustettu istuinkoroke jossa oli turvavyön ohjain,se oli silloin 1980 luvun puolivälissä melko harvinainen lapsilla.Pikkusiskoni oli silloin 6 vuotias hänellä oli turvaistuin johon tuskin enää mahtui,mutta kun ladassa ei ollut takapenkillä turvavöitä ei isä hennonnut vaarantaa tyttöä,joten hän istui ahtaassa istuimessa,onneksi niin sillä se pelasti hänet.

Matkalla alkoi ankara ukkonen mutta se ei tunnelmaa pilannut sillä me tykättiin olla ulkona sateellakin.Mutta sitten auto joutui vesiliitoon ja törmäsi vasen etukulma edellä rekkaan,kuskin puoli murskaantui ja isäni paiskautui syliin.Auto oli pahoin kasassa ja isän hengitys korahteli kunnes loppui,en voinut tehdä mitään en päässyt edes liikkumaan.Jalassa tuntui kipua samoin murskaantunut solisluu oli sietämättömän kipeä,henki kulki mullakin huonosti painon alla ja rintaa pisteli kun hengitti,voitte kuvitella 9 vuotiaan tunnelman.

Takapenkillä pikkusisko itki mutta hän selvisi vähillä kolhuilla mulla meni yli viikko sairaalassa,mutta kai se istuin sitten auttoi minuakin kun ei pahemmin sattunut.

Tätä ei unohda koskaan eikä silloi ollut mitään kriisiapua saatavilla,sitä vaan äidin kanssa itkettiin.Kiitos kun vaivauduitte lukemaan olkaa varovaisia liikenteessä ja muistakaa suojata lapset turvalaitteilla autossa.

9

6124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skäribo

      Kuinka kauan siitä on?

      Minunkin isäni kuoli auton rattiin, mutta ihan yksin. En koskaan ehtinyt nähdä isääni, sillä äitini vielä odotti minua. Jollain karmealla tavalla olen siis sinulle kateellinen - voitko kuvitella!

      Eihän näistä koskaan selviä, oli kriisiapua eli ei. Kiitos kun kirjoitit.

      • rakas tyttö

        Se tapahtui vuonna 1985 eli onhan siitä aikaa mutta aina vaan se kalvaa mieltä,olen ajatellut että isä on onnellinen siellä taivaassa kun lapset sentään selvisi,kun hän meistä niin välitti.


      • skäribo
        rakas tyttö kirjoitti:

        Se tapahtui vuonna 1985 eli onhan siitä aikaa mutta aina vaan se kalvaa mieltä,olen ajatellut että isä on onnellinen siellä taivaassa kun lapset sentään selvisi,kun hän meistä niin välitti.

        että osaat kaikeasta huolimatta ajatella noin positiivisesti, kauniisti. Ole iloinen siitä, että sait kokea isäsi rakkauden! Kaikesta huolimatta.


      • aaaa
        rakas tyttö kirjoitti:

        Se tapahtui vuonna 1985 eli onhan siitä aikaa mutta aina vaan se kalvaa mieltä,olen ajatellut että isä on onnellinen siellä taivaassa kun lapset sentään selvisi,kun hän meistä niin välitti.

        ...sinulle. Olit isällesi varmaan todella Rakas Tyttö.


      • sinua

        Jostain syystä niitä, joilla ei koskaan ole ollut toista vanhempaa jäävät niiden varjoon, joilla sellainen on ollut. Tällaiset järkyttävät tarinat ovat koskettavia, mutta eivät mitenkään verrannollisia orpouden jäytävään kipuun.

        Tiedän kokemuksesta. Voimaa!


    • orpopirulainen

      ...kenellekään moinen ,itsekseni selvittelen omakohtaista kokemusta isästäni,kuoli pois just,itkin aikunen mies,håvetä pitäis,koska me tajutaan oikeesti että kaikki me joskus...
      ketä mme itkemme;omaa itseämme vai oikeesti edesmennyttä vainajaa,luulin tajuavani tämän asian kauan sitten ...nyt taas en.pakko lukee platonia ja ottaa kossupaukku,otti tai ei ,isä ei takas tuu[tänään)eikä milloinkaan,kysyi tai ei
      graveyard blues soi puiden ohuissa oksistoissa ,alkutalven paska-ankeudessa
      ensilumen valkovaipassa
      ihan joka fu..in paikassa

    • isän menettänyt

      Ymmärrän olosi!
      Oma isäni ei kuollut minun edessäni, mutta todella rajussa onnettomuudessa kuitenkin!
      Muistan puhelun, jonka sain poliiseilta sinä iltana... Se tuskin häipyy koskaan mielestäni!!
      Tapahtuneesta tulee keväällä 3 vuotta. Ikävä on edelleen suuri.
      Isä oli aika etäinen minuun lapsuudessa, mutta noin 7 vuotta sitten saimme välimme viimein kuntoon, ja meillä oli todella rakas isä-tytär suhde!
      Sitten isä vietiin minulta täysin odottamatta..

      "Isä koskaan kertonut ei
      Että vuodet menneet häneltä voimia vei
      Ei edes pyytänyt ymmärtämään
      Että hän tahtoi vain yli sinisen taivaan lentää
      Isä lähti ikävä jää
      Viimeinen lento niin hieno niin hento
      Lempeät tuulet isän saattoi matkaan
      Hän oli vapaa niin kuin on sudenkorento
      Lennolla jolta ei palannutkaan
      Ei isä koskaan ehtinyt kertomaan
      Mitä mielessä liikkuikaan
      Silti minä tiedän sen ikuisen kaipauksen
      Niitä tunteita minäkin tunnen
      Hetken tuulet ehti häntä kuljettaa
      Vähän aikaa oli vapaa, piti ilmojen valtikkaa
      Ja sitten ihan kuin yllättäin
      Kai hän lensi pilviin
      Puhtaan valkoisiin
      Ainakin toivoisin niin"

    • pahoillani

      Tuosta ei ole varmaan ollut helppoa selvitä..
      Otan osaa

    • Sad =(

      Minunkin isäni saattaa kuolla, koska hänelle todettiin tänään virsarakonsyöpä. Se on levinnyt jo 4:jään paikkaan ja 3 viikon päästä saadaan lopulliset tulokset, jos sitä leviää vielä enemmän saattaa olla, että mitään ei ole tehtävissä.. Olen todella surullinen ja itken samalla, kun kirjoitan tätä, mutta ei saa luopua toivosta. Ei ole kivaa, jos odottaa isää töistä kotiin, mutta ketään ei tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe