Niin että

Tapoihini ei yleensä kuulu aloittaa minkäänlaista keskustelua, mutta en malta olla kysäisemättä erästä juttua mikä on askarruttanut mieltäni jo kauan.

Miksi naiset uhraavat niin paljon energiaa ja vaivaa yrittäesään muuttaa muita oman mielensä mukaisiksi. Miksi he eivät voi antaa ihmisen olla sellaisia kuin he ovat ??
14620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Koska se nyt vaan on tehtävä, ennenkuin mies yrittää muuttaa naista mieleisekseen. =) Tosiasiassahan se menee niin, että ei toista ihmistä voi muuttaa mieleisekseen, koska jossain vaiheessa seinä nousee kuitenkin vastaan. Aika ahdistavaa elää suhteessa, jossa ei saa olla vapaasti ja tehdä sellaisia juttuja, mistä itse pitää.

Äänestä

oliks toi yleistys oikeen? meinaan mää en tahro muuttaa ketään miksikään...no jos joku on idiootti nii sen muuttaisin vaiks liskoks mielellään..
oikeesti..miks muuttaa toista..jokainen on yksilö ja hyvä..omalla tavallaan ja hyvä niin..

Äänestä

kukkia..
Ei toista voi muuttaa...siihen menis turhaan vaan energiaa...

Äänestä
  • toisen muuttamisella? Mitä asioita toisessa ei saa/voi muuttaa? Luonnetta? (Elin)tapoja? Tottumuksia? Minä ainakin olen joutunut hienovaraisesti yrittämään muuttaa kumppanini tapoja hygieniansa hoidon suhteen, liikkumaankin häntä yritän saada kanssani enemmän ihan oman terveytensä takia, alkoholin käytön toivoisin vähentyvän. Minusta parisuhteessa tarvitaan aina kompromisseja. Yksin voi olla millainen tahansa, mutta jos haluaa toisen viereen, pitää ehkä olla valmis vähän muuttumaankin. Kyllä, minäkin olen muuttanut tapojani esim. ajankäytön, harrastusten etc. suhteen, enkä ole siitä kärsinyt!

    Äänestä

Kyllä tuo on totta, mitä kirjoitat. Muuttamishalua on runsaasti liikkeellä ja se on yleisempää kuin uskoiskaan ihan muillakin kuin naisilla, mutta korostuu naisten ongelmaksi koska naiset "kälättävät" kovellamalla äänellä parisuhteistaan kuin isännät noin yleensä.

Uskon, että kyse on luottamuspulasta ja kontrollin tarpeesta. Turvallisuudentunne tulee siitä, että tietää toisen toimivan juuri niin kuin itse haluaa ja mitä enemmän elää puolisonsa kautta sitä suurempi tarve on vahdata toista ja muokata häntä kuin antaa toisen vaan mennä. Ja aikaa myöten ollaan umpikujassa kun tajuaa ettei olekaan itsellään mitään ja kaikki riippuu vain toisesta.

Joskus mietin onko takana myös puolison tai nyt tässä tapauksessa miehellä tarve löytää uusi äiti, joka saa paiseita reikäisistä kalsareista ja herttaisen topakasti hävittää niitä aika ajoin miehensä laatikoista? Mammanpoikiahan riittää myöskin ja jotkut jopa ääneen julistavat miten ihana suhde heillä äitiinsä onkaan, jolloin lähdetään äiteen pienestäkin ilahduksesta liikkeelle vaikka vaimo makaisi kallo halki samaan aikaan sairaalassa.

Äänestä
  • Tottapa tuokin.
    Vaatii aika paljon jotta voi olla täydellsiesti vapaa, tuskinpa siinä kukaan onnistuukaan. Itse olen havainnut jotta riippumattomana poikamiehenä voi nauttia elämästä kermat päältä.

    Äänestä

En nyt kyllä menis yleistämään. En mä ainakaan tommoseen projektiin viittis ruveta.

Äänestä

On helkkarin paljon käytännöllisempää, muuttaa toista o-m-a-n-mielen mukaiseksi, kun vaikka nuapurin Seleman mieltymysten mukaan. Esimerkin omaisesti, jos haluaisin muuttaa Sinua Peräkammarin poika, Seleman metodeilla sinusta tulisi nössö-inisevä-vellihousu, enkä sitä haluaisi.

Naisethan ovat tunnetusti uhrautuvia, mitäpä he eivät tekisi teidän ihanien miesten eteen/puolesta. Kuvittele ne kaikki 'kauneuden eteen' kärsimiset mihin naiset uhrautuuvat/uhraavat rahaansa ja aikaansa. Muutama esimerkki: säännöllisesti kampaajalla, kosmetologilla ja manikyyrissä käynnit, puhumattakaan erilaisista jumppa-piireistä (mikä nyt milloinkin on muodissa), ja mikä raastavinta - shoppailu.

On itsestään selvää sekin, että naisilla on hiton paljon enemmän energiaa kun teillä miehillä.. johonkinhan se on tuhlattava, me vaan *silleen luovutetaan* sitä teille, ihan hyvää hyvyyttämme..
Joskus kuitenkin sitä energiaa riittää ihan vaivoiksi asti, ja vaivojakin kun on jo omasta takaa, on vaan pakonomainen tarve vaivautua kohentelemaan muita.

Niin se vaan on, täydellistä miestä ei ole..ilman naista :}

Hilima von peräkammarin-tyttö :}

Äänestä

Mitä ihmettä,peräkammarin poikahan tempas aloituksen:)

Etkös tiedä että ,meillä naisilla on tapana sanoa missä se kaappi seisoo,ja etenkin kuka on se joka määrää tahdin kotona:)

Tietysti me koulutetaan teistä lutusista miehistä juuri niin ihania kotihenkilöitä,kun me halutaan:)




Eli kotihenkilö joka tiskaa,siivoaa,laittaa ruokaa,hoitaa mahdolliset lapset käy töissä ja pitää meidät naiset tyytyväisinä:)


Hitsin,hitsi,(ihminen)MIES on just sellanen kun on..eli mies.. mitäpä sitä muuttamaan tarvitsee alkamaan.
ei todellakaan...
Miehet pysyköön miehinä..
Naiset naisina:))

Äänestä
  • Ja meikäläinen pysyy mopoilevana onnellisena poikamiehenä :)

    Äänestä

  • Peräkammarin poika kirjoitti:

    Ja meikäläinen pysyy mopoilevana onnellisena poikamiehenä :)

    jos se on minusta kiinni.

    Äänestä

  • Peräkammarin poika kirjoitti:

    Ja meikäläinen pysyy mopoilevana onnellisena poikamiehenä :)

    Jaa, no kyllä mulla on kokemus toistapäin. Ja viel tällaisesta peräkammarin pojasta. Yritti muokata minusta mieleistään, vaan löipä viimein kirveensä kiveen.Ikinä en enää peräkammarin poikiin katsokkaan.

    Äänestä

  • Peräkammarin poika kirjoitti:

    Ja meikäläinen pysyy mopoilevana onnellisena poikamiehenä :)

    Eihän siinä mitään jos peräkammarin poju on tyytyväinen,sekä käyttelee välillä oman käden oikeutta:)

    Äänestä

Ei kai ketään tarvitse muuttaa, jos molemmilta löytyy halua joustaa ja tehdä kompromisseja..vai kuinka ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peräkammarin poika kirjoitti:

Tapoihini ei yleensä kuulu aloittaa minkäänlaista keskustelua, mutta en malta olla kysäisemättä erästä juttua mikä on askarruttanut mieltäni jo kauan.

Miksi naiset uhraavat niin paljon energiaa ja vaivaa yrittäesään muuttaa muita oman mielensä mukaisiksi. Miksi he eivät voi antaa ihmisen olla sellaisia kuin he ovat ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu