Ram booster

smygi

Onko kukaan kokeillut ohjelmaa Ram booster? Itse latasin sen koneelle ja olen kokeillut erilaisia asetuksia muistin optimoimiseksi. Voisiko joku kertoa, mitkä asetusten kannattaa olla, että ohjelmasta saa parhaan hyödyn. Huomasin ainakin sen, että jos yrittää vapauttaa liikaa muistia, kovalevy huutaa kuin viimeistä päivää.

4

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli käytössä..

      Mutta sitten vaihdoin tällaiseen.
      En muista, millainen RamBooster oli, mutta jostain syystä miellyin tähän:

      http://www.acelogix.com/freeware.html

      Tuossa yksi latauspaikka, hakusanalla lisää tietoa Googlesta.

      • joskus oli

        Ohjelman nimi on tuo Free RAM optimizer, siinä keskimmäisenä tuossa linkissä.


    • Teppo Tuki

      hyötyä ole noista, vapaan muistin määrä kasvaa mutta sillä ei sinänsä tee mitään.

      Päinvastoin, optimaalinen tilanne on silloin kun kaikki muisti on käytössä. Tietenkin niin, ettei uusia sovelluksia enää avata.

      Muistin defragmentointi (eheytys) auttaa ehkä enemmän, tämä sisältyy kai aika moniin vastaaviin "boostereihin" mutta Fast Defrag on yksi kiva pieni ohjelma:
      http://www.amsn.ro/

      • jglkglkhg

        Windowsilla vain on tapana unohtaa muistia varatuksi ja vähitellen koko vapaa muisti tulee käyttöön.

        Joku kotimainen ohjelma oli aika hyvä win2000 päällä, mutta en muista mikä enkä ole testannut xp:llä.

        Itsekin kyllä olen ajatellut asentaa jonkin, mutta niitä on aika monia ja ne pari, jotka joskus testasin toimivat huonosti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11124
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      187
      6537
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5612
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5061
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4374
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3614
    Aihe