Onko jollain kokemusta rinnetontille rakennetusta valmistalosta? Olen katsellut talotehtaiden malleja ja kaikki puutalot on aina sellaisia "pitsihuvioilta" jotka ei nyt satu mielyttämään eikä edes sovi kahden laatikkotalon väliin. Etsin yksikertaista loivalla katolla olevaa, suoralinjaista ja 150 neliötä puolitoista- tai kaksikerroksisena.
Kiitokset etukäteen vinkeistä.
Rinteeseen yksikertainen klassinen malli
6
4332
Vastaukset
- kellari-
perustus harkoita ja pakettitalo päälle, malleja löytyy Kastellista alkaen Herralaan päättyen.
- helpostikin
No ensinnäkin talotehtaat eivät hirveästi mainosta rinnemalleja, koska -yllättävää kyllä- rinnetalot rakennetaan usein tontin muotojen mukaisesti. Valmistaloon joudutaan usein joka tapauksessa tekemään muutoksia.
Eli valitse talotoimittaja, joka tekee omien kuvien mukaan. Valitse malli, joka on lähimpänä toiveitasi ja pyydä talotoimittajaa piirtämään sinun tontillesi istuva talo ilman niitä krumeluureja. Ei niitä koukeroisia koristelautoja ole pakko siihen pakettiin ottaa.
Yleensä rinnetaloissa rakennuttaja teettää kellariosuuden itse ja paketti tulee sen päälle. Jotkut tarjoavat myös "kellaria" puurakenteisena, mutta minusta puurakenteinen kellari kuulostaa huteralta ratkaisulta. - Rauno Kangas
...mieluinen pohjaratkaisu, niin se riittää. Kattokaltevuudet voi aina tarjouskyselyvaiheessa muuttaa ja pyyntö karsia krumeluurit johtaa yleensä perustalotarjoukseen.
- haastava rinnetalo
Kannattaa tutkia suoraan rinnetalomalleja, ei yksikerrosratkaisuja, joihin liitetään kellari.
Yksinkertaisia rinneratkaisuja ja kanttisen muotoisia taloja löytyy ainakin Jämerältä, Lammilta ja Maxitilta, muistaakseni myös Herralalta ja Omatalolta. Hanki kuvastot, niistä voit ottaa vinkkejä. Mutta muista: kyllä jokainen rinteeseen rakennettava talo pitää suunnitella yksilöllisesti siihen omalle paikalleen.
Rinnehän voi laskea ties mihin ilmansuuntaan, mikä ratkaisee sen, mihin aurinkoisin paikka (oleskelupiha) sijoitetaan. Tullaanko tontille rinteen ylä- vai alapuolelta vai sivulta. Jos tontti laskee etelään ja tontille tuleva tie on tontin pohjoispuolella, voi pääsisäänkäynti olla ylimmässä kerroksessa ja eteläpihalle saadaan pihaa. Jos taas samalle tontille tie tulee etelänpuolelta, tulee sisäänkäyntikin ehkä kellarikerrokseen. Jne. Entä minkä muotoinen tontti on. Rinne ei välttämättä laske vain yhteen suuntaan vaan voi olla kalteva moneen suuntaan.
Monta asiaa otettava huomioon, ammattisuunnittelijallekin haastava paketti saada kaikki osaset kohdalleen.- ,,,,,,,,,,,,
Netissäkin näkyy pohjia mm: www.jämerä.fi > Talomalleja > Rinnetalot, mm. mallit Isokari, Kippari, Lemminkäinen.
Ja sen talonhan voi rakentaa mistä materiaalista tahansa, jos pohja miellyttää.
- rakentajat
Me päädyimme lopulta arkkitehtisuunnitteluun, koska se tuntui järkevältä, ottaen tontin haasteet (rinne) huomioon. Tuonkaltaista ratkaisua ei kannata pelkästään omin voimin alkaa väsäämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2333449- 623042
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I642641Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk342547Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve802081Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851909Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191865Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911702Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691053