Miksi viestintä sektori kuormittaa maapalloamme näinkin paljon kun sitä kautta tulee kaikki se tieto miten sitä ei saisi kuormittaa.Nyt täytyy ostaa kaikkiin televisioihin Digisovitin ja osa tvistä on sellaisia että nekin täytyy uusia.Määrää en tiedä kuinka paljon asuu kaapeli mahdollisuuden asunnoissa kaapeleita ja vastaanottimia on jo niin paljon että ne antavat häiriöitä toinen toisilleen eikä loppua näy .Tv jossa on Digisovitin valmiina on epävarma hankinta koko järjestelmä muuttuu mielestäni tulevaisuudessa uusiin tauluteeveihin annetaan kuulemma 8-10 vuotta elinikää. Olen tullut siihen johtopäätökseen kaikki haluavat rahastaa häikällemättömästi eikö viestintä ja matkustus terveydenala aikoinaan rakennettu palvelemaan yhteiskuntaa eikä yhteiskunta näitä.PS Pitäisi tarkastaa onko kaikilla laillinen oikeus toimia näin kun joskus ovat saaneet lähetysoikeudet suomeen.
Digiaikaanko
Yksi Suomalainen
6556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka digiboksin tehontarve valmiustilassa olisi vain vaivaiset 5 wattia, jo sen merkitys valtakunnan mittakaavassa on huomattava.
Suomessa on reilut pari miljoonaa tv-taloutta ja jokaisessa keskimäärin kaksi tv-vastaanotinta. Neljä miljoonaa digiboksia vaatisivat "sammutettuinakin" kaiken aikaa vähintäin 20 megawatin tehon, 480 MWh vuoden jokaisena päivänä!
Energiamäärä vastaa usean sadan sähkölämmitteisen omakotitalon koko sähkönkulutusta.
Tosihan tuo on. Vähänkin vanhemmat digiboksit vie valmiustilassakin parikymmentä wattia. Älytöntä.
Mutta entäs kun niillä parilla miljoonalla tv-taloudella on kohta taulu-tv:t? Ehkä 32 ... 42 tuumaiset, kulutus vaikka 200W, mikä ei riitäkään 42" töllölle. Katsotaan töllöä esim. kolme tuntia päivässä.
1200MWh energia menee niihin joka päivä silloin Suomenmaassa ja jos ne olisivat päällä illalla kaikki yhtäaikaa, 400MW teho. Siis yhden pienen ydinvoimalayksikön teho. Keskimnäärin 25W per talous vuorokauden ympäri. Ai niin - niissäkin on vielä valmiustila, joka jopa ylittää sen digiboksin valmiustilakulutuksen ...
Ainakin 5 vuotta.
Lisäajan tulo on selviö, pituutta voimme arvailla. Viisi vuotta on hyvä arvaus.
Luin juuri uutisen, että Lahden radio- ja tvmuseo on saanut kaikkiin televisioihin digisovittimen. Aivan oikein sinne ne kaikki kuuluisivatkin, eikä tavallisten ihmisten kiusaksikoteihin. Asennutin kesämökille yksin kertaisen digipoksin , joka maksoi 60 euroa. Kokeilin pienellä käsiantennilla saada kuvaa näkymään, ei näkynyt kuin mtv ja nelonen ylen kanavat eivät näkyneet.Seuraavaksi piti asentaa mökin katolle kunnon antenni, jonka asennus tuli maksamaan 700 euroa henkilönostin vuokrineen.
Tähän asti olin katsellut normaalikanavia pöytäantennilla.Sitten tuli ensimmäinen ukkosilma ja salaman isku, seuraus että digipoksi hajosi. Naapurilta hajosi digipoksin lisäksi televisiokin.
Digi poksit museoon on ainoa oikea ratkaisu.
Analogiset kökkölähetykset joutavat romukoppaan. Minulla oli aikaisemmin mahdotonta katso analogoisia kanavia, kun olivat laadultaan niin surkeita. Nykyään tulee pitkälle yli 10 kanavalta kristallinkirkas kuva.
Kaikki päivittäistoiminnot talletuksineen on muuttunut helpommaksi tallentavien boksien myötä ja laadullisesti loistaviksi.
Minä ja kukaan muukaan järkevä ihminen ei kaipaa vanhaa analogista aikaa kolmine kanavineen. Ainoastaan ajasta jälkeen jääneet kehityksen periaatteelliset vastustajat jauhavat digiajan huonoudesta.