Mutteriväännin

sillä traktorin pyörän mutterit. Biltemassa on 196 Nm voimalla toimiva jossa paketissa on myös tarvittava 27 mm hylsy. Mikään kiintosilmukka avain ei kestä. Napsahtaa poikki.
Olis kompura joka on 24 l säiliöllä ja tuottaa n.230 l/min. Ei niitä muttereita tarvii urakalla aukoa vaan kunhan irti sais ja takaisin kiini.
137284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

eli Stahlwillen tai Facomin lenkki ei kestä, niin ei taatusti aukaise.

Äänestä
  • Joo. Joku ammattiavain esim. Beltzer maksaa saman kuin se mutteriväänninsarja. Noi "ikuinentakuu" vehkeet poikkeaa kun vähän moskalla napauttaa. Yksi konsti olis kun hitsais rautakankeen voimahylsyn. Täytyy vähän miettiä.

    Äänestä

Ei tommoisella kopuralla, missä on säiliö 24l ja tuotto 230l aukea traktorin pyöränpultit, kokemuksesta tiedän että jos mutterit on yhtään jumissa niin tarvitaan iso kompura ja yli 1000nm vääntävä pulttipyssy, tämmöinen löytyy esim. purete finlandilta malli JW 1/2"komposiitti max. aukaisu 1350nm, kyseisellä kompuralla jaksaa pyörittää n2-3sekunttia jos saat otettua ilman suoraan painesäiliöstä ja letku on riittävän avara väh.10mm sisähalkaisija

Äänestä

Hitsaa siihen kunnollinen noin120-150 cm;n mittainen umpirautatanko.Laita ennakkoon avattaviin muttereihin ruosteenpoisto/mutterien avaus ainetta.Anna liota noin vuorokausi.Takuulla avautuvat.Näin ainakin minun traktorin mutterit avaututuivat.

Äänestä

Siis ihan oikeasti, unohda Rockit, Biltemat ja Yamat pulttipyssy osastolta ihan suoraan.

Voimahylsy ja kunnon jatkovarsi niin sillä pitäisi lähteä.

Kentillä on omasta mielestäni markkinoiden paras irroitus spray.

Äänestä
  • Sitähän minä olen aatellut. Turha ostaa 1500e maksavaa mutterinväännintä. Rautakankeen vaan hitsaten voimahylsy. Ei traktorin pyöriä tarvii aukoa joka vuosi. Kunhan jarrut puhdistan ja mahdollisesti vaihdan stefat. Seuraavan kerran irroitan pyöriä 40v kuluttua jos oon hengissä.

    Äänestä

  • aukeeko kirjoitti:

    Sitähän minä olen aatellut. Turha ostaa 1500e maksavaa mutterinväännintä. Rautakankeen vaan hitsaten voimahylsy. Ei traktorin pyöriä tarvii aukoa joka vuosi. Kunhan jarrut puhdistan ja mahdollisesti vaihdan stefat. Seuraavan kerran irroitan pyöriä 40v kuluttua jos oon hengissä.

    Kaiken maailman ihmeellisiä vippaskonsteja täälläkin tarjotaan. Tavallinen lyöntiavain puree varmasti, elikkäs lenkki mutterin tai pultin päälle ja reipas napautus muutaman kilon moskalla, niin pitäisi aueta.

    Äänestä

  • PRF- penetratting oil paljo parempi kuin kent

    Äänestä

Agan yleisavaimella pitäisi aueta, eli kuumennat mutterin punahehkuun ja väännät auki. Jos ei tuolla aukea niin sitten ei millään

Äänestä

Olen maalta kotoisin ja mun kotona puljattiin tarktoreiden kanssa,
Ensikksi mutterin/ruosteenirroitusöljyä pari kertaa,sitten kokeillan 3/4 tai 1" pitkällä 500-650mm nivelvääntiöllä,hylsynä musta kone/voimahylsy
jos tällä ei lähde,niin sitten ns kiintosilmukkalyöntiavain(jota nuoremmat miehet ei näytä tuntevan),johon moskalla ,teräviä iskuja ,lähtee takuulla,jos on irrotakseen
Yleensä pienin "lyöntiavain" 24mm,ei löydy esi ha:n muttereihin.Älä hanki ns avokulma-avainta,vaan nimenomaan silmukkasellainen

Äänestä
  • Ennevanhaan oli vahvoja kiintosilmukka-avaimia jotka kestivät moukarilla lyöntiä. Nykyään on merkkiavaimetkin ohuita. Ostan 27mm voimahylsyn jonka hitsaan metriseen rautaan. Kyllä sillä irtoo.

    Äänestä

Kyllähän se aukee jos on kunnollinen pyssy. 196Nm ei oo mitään. 900 Nm se täytyy olla ,muuten ei tee mitään . Ei muuta kuin euroja peliin ja kauppaan !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aukeeko kirjoitti:

sillä traktorin pyörän mutterit. Biltemassa on 196 Nm voimalla toimiva jossa paketissa on myös tarvittava 27 mm hylsy. Mikään kiintosilmukka avain ei kestä. Napsahtaa poikki.
Olis kompura joka on 24 l säiliöllä ja tuottaa n.230 l/min. Ei niitä muttereita tarvii urakalla aukoa vaan kunhan irti sais ja takaisin kiini.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu