Kuvien siirto kuparilaatalle

Mio

Haluaisin siirtää valokuvan kuparilaatalle ja sitten syövyttää sen siihen? Mitä pitää tehdä?

2

1056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiiki

      Tapoja on tietääkseni kaksi, joista itse olen kokeillut fotoetsausta:

      1.suihkutat pimeässä (!) puhdistetulle laatalle valoherkkää lakkaa. Itse käytän POSITIV 20 -lakkaa, jonka kyljessä lukee "valokopiolakka painokytkentälevyjen valmistukseen" (löytyy erikoisliikkeistä)

      2. Valotat levyn negatiivilla. Tämän voi toki tehdä valokuvauslabrassa mutta itse olen kääntänyt varsinaisen kuvan negaksi esim. Adobella tms. kuvankäsittelyohjelmalla. Valotuksessa käyttökelpoinen valopöytä mutta pelkkä lamppukin sopii.

      3. Kuljetat levyn pimeässä (=paperin välissä) lipeäaltaaseen (lipeää ja vettä - verrattavissa valokuvan kehitykseen. Jos lakkaa on liikaa tai liian vähän, kuva ei kehity.

      4.syövytys normaaliin tapaan ferrikloridilla

      5. lakan soi poistaa sinolilla

      Jos haluat tarkemman monisteen tästä niin voin skannata ja lähettää sen sinulle. Laita tänne siinä tapauskessa sp-osoitteesi. Sanottakoon vielä että tekniikka on käsittääkseni aika riskialtista gravyyriin verrattuna. Itse ainakin joudun suihkuttelemaan saman levyn moneen kertaan ennen kuin lakkaa tulee sopiva määrä ja valotus onnistuu. Se hyvä puoli tässä on, että näet onnistumisen jo tuossa lipeä-vaiheessa eli levy ei mene pilalle kun sitä ei vielä ole syövytetty.

      • Kiiki

        ihan triviaali juttu mutta :
        tulostan sen itse tehdyn negatiivin ensin paperille (adobella on helppo lisätä kontrasteja joita fotoetsauksessa PITÄÄ olla) ja siten vedän monistuskoneella kalvolle = negatiivi


        ja sori kaikki kirjoitusvirheet, toivottavasti tästä on apua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      259
      3161
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      69
      1221
    3. 66
      1153
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      938
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      856
    6. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      789
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      691
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      682
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      658
    Aihe