Huomenna n. 30 cm.....
LUNTA TULEE
JIPPII!!!
51076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan äly hienoa kun tulee talvi!! Miusta on ihana pistää kunnon untuvavermeet niskaan, coretexit jalkaan, pipo päähän ja painua pihalle.
Kait mie olen joku poikkeusyksilö tässäkin suhteessa, yleensähän ihmiset ei pidä talvesta.
Olen ajatellut asian niin,että jos kerran asun Suomessa niin väistämätön tosiasia on,että täällä on talvea enemmän kuin kesää, joten on viisainta tykätä kummastakin. Ei se sillä parane,että lokakuussa masentuu ja huhtikuussa yrittää heräillä eloon.
Jos tästä järjestelystä ei pidä, pitää lähteä niin pitkälle että aurinko paistaa. Tosin, sekin vaihtoehto tuntuu joskus houkuttelevalta, mutta jos tähän ikään mennessä ei vielä ole lähtenyt,vaan on kymmeniä talvia raahustanut läpi, vika ei ole kuin itsessään.
Siis jippii, tosiaan!
sitä valitettavaa tosiasiaa että taas ne muutamat kyrvät taloyhtiöstä jättää oman osuutensa yhteisistä lumitöistä tekemättä.
Muuten on kyllä oikein mukavaa että on lunta,eikä ole ihan niin pimeääkään.
Ihanaaa!! Mieluummin tätä kuin pimeää ja synkkää ja loskaa ja vettä. Kyllähän tuo varmaan tuosta sulaa, mutta aivan mieletön keli. Ellei muksu olis kipeä, mentäis pihalle peuhaamaan....
Minäkin odotin talvea ja lunta ja sehän tulikin tänä vuonna ruhtinaalliseen aikaan.
Ja mikä parasta, kohta pääsee rinteeseen:D
Hienoa!
Kyllä jos suomalainen kitisee talvesta ja lumesta on joku realiteetti jäänyt tajuamatta. Tällanen talven pitää ollakin,lunta taivaan täydeltä. Vielä kun saataisiin kunnon pakkaset niin vot, sitten olis bueno. Nyt vähän liian lähellä nollaa keikkuu lämmöt, mutta sehän toisaalta vaan tarkoittaa lisää lunta. Upeaa.
Ja sekin,että lumi hankaloittaa liikennettä. Eikö ihmiset ole sijoittaneet järkyttävän paljon euroja hankkiakseen Suomen vaikeisiin keliolosuhteisiin kehitettyjä huippuhienoja autoja, joissa on jos jonkin näköistä varustetta talviautoiluun, mielettömän kalliista renkaista, joita on testattu pyryssä ja pakkasessa, joitten on luvattu tekevän vaikka suven kumen alle, puhumattakaan. Eikö niistä olekaan mitään hyötyä tosipaikan tullen? Oisko perimmältään kyse siitä, ettei ole opittu ajamaan lumilla ja jäällä? On riittänyt että hankirallissa joku menestyy, itse on vaan hifistellyt naapurille, eikä oikeastaan edes uskalla lähteä liikkeelle jos vähän lunta tuiskii, saati että osaisi talvella ajaa luotettavasti ja varmasti.
joo onhan se todella hienoa kun vapaapäivänä saa kolata lunta aamulla pari tuntia ja sitten taas päivällä samat pari tuntia, teitä ei aurata kunnolla , saati että pääsisi omasta pihasta pois , ettei tarvis heitellä lapiolla kymmentonnia lunta auton ympäriltä pois. siinähän se ansaittu vapaa päivä on.