Kaupat haluavat suojautua rikollisuudelta lähestymiskiellon avulla.
Lex-Tujunen
Lähestymiskielto
2117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse yritin saada lähestymiskieltoa kerran yhdelle talossamme säännöllisesti vieraileelle, rappukäytävään oksennelleelle, pulloja rikkoneelle juopolle. Tämä oli hätyytellyt lapsiakin pihalla, jotka eivät enää meinanneet uskaltaa tulla koulusta kotiin, kun pelkäsivät että se ukko on taas siellä.
Koska mitään rikosta ei kuitenkaan varsinaisesti ollut tapahtunut ketään ihmistä kohtaan, ei mitään lähestymiskieltoa voida määrätä. Lähestymiskielto määrätään aina niin, että kieltoon määrätty henkilö ei saa lähestyä jotain toista henkilöä. Mihinkään paikkaan, esim. meidän kerrostaloon, lähestymiskieltoa ei kenellekään poliisin mukaan voi määrätä, koska suomessa on liikkumisvapaus.
En tiedä sitten, voivatko kaupat periaatteessa käyttää jotain vastaavaa systeemiä kuin ravintolat, jotka antavat porttikieltoja. EN kyllä tiedä mihn raflojen porttikiellotkaan juridisesti perustuvat?
Ravintoloilla on oikeus valita asiakkaansa. Ravintolat eivät kuitenkaan saa harjoittaa rotuun perustuvaa syrjintää.