Eli jolla saa kaapattua sen hetkisen kuvan ruudulta
Mistä saa kuvankaappaus ohjelman?
Kaappari
126290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
painaa PrintScreen näppylää, sit voit liittää vaikka Paint:iin
http://www.irfanview.com/
Screenhunter4.0plus......sillä saa mukavasti napsittua kuvia esim irc galleriasta ja muualta mihin tarvitaan jotain ihme söhellyksiä...moon ollu enemmän kuin tyytyväinen....t:anavaan
http://www.progency.com/download/srip32.zip
Entäs liikkuva kuva?
lataa xfire tai fraps jos otat kuvias pelatessA
Kuvankaappaus ohjelmaksi suosittelen ohjelmaa Gadwing PrintScreen, ja jos videoita haluat kuvata niin suosittelen ohjelmaa CamStudio. =)
cmd shift 3 tai cmd shift 4
PrintScreen nappula se on sinullakin.
Tai Alt PrintScreen.
Ja liität sähköpostiin, Wordiin, OpenOffice:en, Paint:iin jne.
Just joo, paina printscreen ja sitten on hyvä mieli. Kyllä se nyt vaan on niin että erillinen ohjelma esim. screenhunter on huomattavasti helpompi käyttää ja muutenkin monipuolisempi.
Mac OS X:ssä painat SHIFT OMPPU 3 yhtäaikaa pohjaan niin kuvakaappaus on tehty.
Ubuntussa painat print screeniä niin saat tallentaa kuvakaappauksen.
Windowsissa paina print screen, avaa paint ja paina CTRL V niin kuva on liitetty, sitten ota sieltä Tiedosto-valikosta Tallenna nimellä.
Vielä lisäyksenä että Mac OS X:ssä tuon näppäinyhdistelmä jälkeen työpöydälle ilmestyy siis kuvakaappaus jpeg-muodossa.