koiralla alkaa olla jo ikää, 7-8 vuotta. ja takapää on alkanut vaivaamaan. vaivaa on vain talvisin kun se juoksee ulkona. aina juoksemisen jälkeen kun palataan sisälle, niin liikkuminen on tuskaisen näköistä. oikeastaan viime talvena se alkoi. tämähän on perusongelma puhdasrotuisilla sakemanneilla? Mutta onko vaivaan olemassa jotain hoitoa, esim. hierontaa? vai alkaako olla loppu lähellä ;( ?
sakemannin heikko perä
vierailija
3573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä on ollut hyvästä koira hierojasta apua,vastaavanlaisessa tapauksessa,nyt ei ole oireillut edes lenkkien jälkeen,joten suosittelen kokeilla kannattaa.Meidänkin tapauksessa on 7-vuotiaasta koirasta kyse,hieronnan jälkeen on virkistynyt silmin nähden.
tai ainakin kannattaa kokeilla. Hierontaa ja vaikka fysioterapiaa!
Kun lihaksisto on "lämmin" (esim:pitkäkestonen liikunta, hieronta, lämpötyynyt) on oireet pois ja kun "kylmenee" (=lihas ei tee työtä) niin oireet palautuu. Hieronta auttaa LIHAKSISTON ongelmiin. Fysioterapia pikkusen syvemmälle. Toki ei luita voi parantaa kuin leikkaus. Mutta näin lyhyesti suunnillee noin :)
Ja kaikkea kannattaa yrittää!!
meidän saku on 8 vuotias ja perä rupesi vaivaamaan aika-ajoin jo viime talvena. Oireet oli tosi lieviä, mm:autoon nousu vaikeutui ja hypyssä jalat rupes koskettamaan esteeseen. Kuvuutin selän ja lonkat. Selässä oli joitain sillottumia ja toinen lonkka oli mennyt aika huonoksi (nuorena kuvattu A/A). hierojalla on käyty, lihakset tuppaa menemään jumiin selästä, vasemmasta taka jalasta ja ristikkäisestä etusesta. hieronta auttaa lihaksiin mutta ei tietenkään itse ongelmaan. olen antanut säännöllisen epäsäännöllisesti koirien särkylääkkeitä tarpeen mukaan. ohje elkkulääkäriltä oli runsas liikunta lihaksien ylläpitämiseksi ja kivunlievitys. koira on pysynyt virkeänä ja nuorekkaana, vieläpä kesällä kisattiinkin :) . talvella hiihdellään säännölisesti koiran voinnin mukaan. ei kannata antaa jäädä koiran sohvaperunaksi tai sille saa sanoa hyvin pian hei hei!