Hei!
Tiedättekö mistä voisi etsiä logia, että miksi Desktop effects ei toimi.
Valitsen: System - Preferences - Desktop Effects
-> Yritän klikata "Enable Desktop Effects"-nappia,
mutta valittaa:
"Desktop Effects could not be enabled"
Distro: Fedora Core 6
Tiedättekö mistä voisi etsiä koneeltani lisätietoa, että miksi ei toimi?
Yritin katsoa /var/log/messages:ia, mutta siellä ei näyttäisi olevan mitään.
Display Settings väittää:
Video Card: nVidia Corporation NV5M64 [RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro]
Tuo on kyllä aika vanha kortti,
mutta se alkoi sentään toimia
(integroidulla näytönohjaimella näyttö jäi pimeäksi, kun Fedoraa yritti laittaa käyntiin. Näyttö jäi pimeäksi heti, kun se yritti startata X:ää tai jotain. Ei voinut tehdä mitään. No nyt tuolla vanhalla näytönohjainkortilla kyllä toimii, mutta olisi kyllä mielenkiintoista kokeilla noita 3D-efektejä yms.).
Ehkä Desktop Effects ei toimi, koska nVidia-korttini on niin vanha. Se olisi ensimmäinen arvaukseni.
Tiedättekö toimisiko tuo sitten heittämällä, jos hommaisin jonkin näistä näytönohjaimista
(tosin jokin nvidia minulla pitäisi olla, kuten yllä kirjoitin, mutta versionumerosta minulla ei ole mitään tietoa, mistäköhän sen voisi tarkistaa...):
http://fedoraproject.org/wiki/RenderingProject/aiglx
Known Working
ATI: Radeon 7000 through X850 (r100 through r400 generations)
Intel: i830 through i945
nVidia: all cards supported by the driver 1.0-9625 or higher
Enable Desktop Effects: valittaa, FC6
7
568
Vastaukset
- kirjoita..
$ desktop-effects
Tuossa on sivu, jolla laitoin serveriksi AIGLX, ja siinä on myös ohjeet, miten ladata uusin nvidia ohjain:
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=121119&page=1&pp=15
Mutta tosiaan itse olen melko noobie näissä.- Enable Desktop Effects
Kun annoin seuraavan komennon,
niin tuon komemmon päätteeksi tuli ilmoitus FATAL.
Ja taisi valittaa jostain nvidia-moduulista (ettei löydy tms.).
install updaten sijasta:
yum install nvidia-kmod-common --enablerepo=livna-testing
Startupissa myös valittaa nvidiaan ja kerneliin liittyen jotain [failed], ja sitten disabloi jotain nvidiaan liittyen. Valittikohan se taas, ettei ole jotain nvidiaa kernelissä tms. tms.
Tosin tuo on saattanut tulla vastaan jo jonkin muun toiminnon yhteydessä, koska yritin monenlaisen version installointia. - Enable Desktop Effects
Enable Desktop Effects kirjoitti:
Kun annoin seuraavan komennon,
niin tuon komemmon päätteeksi tuli ilmoitus FATAL.
Ja taisi valittaa jostain nvidia-moduulista (ettei löydy tms.).
install updaten sijasta:
yum install nvidia-kmod-common --enablerepo=livna-testing
Startupissa myös valittaa nvidiaan ja kerneliin liittyen jotain [failed], ja sitten disabloi jotain nvidiaan liittyen. Valittikohan se taas, ettei ole jotain nvidiaa kernelissä tms. tms.
Tosin tuo on saattanut tulla vastaan jo jonkin muun toiminnon yhteydessä, koska yritin monenlaisen version installointia.Enable Desktop Effect sanoo seuraavaa.
Tosin nyt en ole aivan varma mikä on asennettuna ja mikä.
Melkein aina tulee kuitenkin nuo kolme ensimmäistä ilmoitusta.
Konfiguraatiokin (xorg.conf) voi olla vielä pielessä.
# desktop-effects
compiz: No GLXFBConfig for default depth, this isn't going to work.
compiz: Failed to manage screen: 0
compiz: No managable screens found on display :0.0
gnome-window-decorator: Screen 0 on display ":0.0" already has a decoration manager; try using the --replace option to replace the current decoration manager.
- Jobin postia
Jobin postia. Nvidian sivuilta:
http://www.nvidia.com/object/IO_32667.html
Pari TNT-korttia tuolla on mainittu.
Ajuriksi siis Legacy GPU-versio, joka on vanhempaa mallia kuin nämä uusimmat.
http://www.nvidia.com/object/unix.html
Unix Drivers
Graphics Drivers
Linux IA32
Latest Version: 1.0-8776
Latest Legacy GPU version: 1.0-7184
Archive
Korttihan toimii ihan hyvin perusajureilla. 3D ehkä kannattaa unohtaa vanhoilla korteilla ylipäätään? - vastaus..
Tässä on linkki, josta voi saada Livnasta Nvidian ajurin 1.0-9626, sen pitäisi tukea AIGLX:ää, mikä on valmiina FC6:n compizissa. Se löytyy sivua vähän alaspäin mennessä *** UPDATES ***:
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=121119&page=1&pp=15
Ainut hankala vähän on, että AIGLX ei laita xorg.confia oikein ja sen editoimisesta nvidialle on puhetta täällä:
http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?s=c51780c9056691ff037a1b997839cbcb&t=77030
Itse olen siis aivan kokematon näissä asioissa, mutta noin olen saanut toimimaan tuon nvidian beta-ajurin ja compizin. Ainut vaan, että cube ei toimi, saattaa johtua näyttökortin pienestä muistimäärästä 64 MB.
Katsokaa itse, jos noista on jotain apua. Siis apua, en takaa mitään muuta kokemattomuuteni takia.
Ps. Kokeilin asennuksena Xeniä ja virtuaalijärjestelmää, mutta siinä tuo Nvidian beta-ajuri taas ei oikein toiminut.- tuohon...
XGL:ää en ole kokeillut.
- uusi näytönohjainkortti
Minulla olikin 16 MB näytönohjainkortti ja hirvittävän vanha (joten efektit eivät varmaan olisi toiminut kovin hyvin).
Nyt on 64 MB:n kortti.
(Ei sekään mikään iso ole, mutta isompi kuin 16 MB.)
Tosin saattoi olla monia asetuksiakin pielessä (xorg.conf:ssa) jo 16 MB:n kortilla, ja monia tärkeitä osia saattoi olla asentamatta,
mutta nyt toimii ainakin tuolla 64 MB:n kortilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523396Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512382Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121190- 1111163
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48927Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46854
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va8845- 35679
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt194656