Orimattilassa ja Karkkilassa on taas kaupan rekisteröimättömiä rotukissanpentuja, joita markkinoidaan puhdasrotuisina. Ovat kuulemma vahinkopentuja ja tästä syystä niitä ei ole "viitsitty" rekisteröidä.
Tiedoksi, että nämä molemmat kasvattamot tekevät jatkuvasti kauppaa ei-rek. pennuilla. Emokissoja on useita ja niitä pennutetaan jatkuvasti. Emot (eivätkä pennutkaan) ole monessa polvessa mitään rotua.
Älkää hyvät ihmiset kannustako tällaisia häikäilemättömiä kauppamiehiä jatkamaan toimintaansa. Jokainen tällaisesta paikasta hankittu pentu kannustaa kasvattamoa tehtailemaan lisää pentuja.
Rekisteröimättömät rotukissat
5
543
Vastaukset
- mamma39
selitykset "ei viitsitty" rekisteröidä kun on vahinkopennut, ei pidä paikkaansa, sillä niitä ei voida rekisteröidä - kyse ei siis ole viitsimisestä!!!vaan tahallisuudesta.
Rekisteröinnin estää seuraavat asiat:
1. liian läheiset vanhemmat siis sukusiitos.
2. rekisteröimättömät vanhemmat tai toinen niistä.
3. "kasvattajalla" ei ole kasvattajanimeä, siis lupaa viralliseen kasvatukseen.
4. vanhemmilta puuttuu EX-tulos näyttelystä toista pentuetta varten.
5. kissoilla on jokin virhe (esim. napatyrä) jolloin eivät kelpaa viralliseen kasvatukseen.
6. vanhemmat ovat eri rotuisia.
7. yhdistelmä on kielletty esim. värin tai muun syyn vuoksi.
8. "kasvattaja" on kasvatus- tai toimintakiellossa.
9. vanhempia ei ole rekisteröity Fifessä eli kissaliitossa.
Tässä muutama syy, ja näiden lisäksi sitten se kaikkein tärkein syy näille "kasvattajille" itselleen eli RAHA. Virallinen kasvatus vie rahaa kaikkine kasvattajanimianomuksineen ja muine kuluineen, joten se mikä maksaa, jätetään pois.- mamma39
kohdassa 9. tarkoitan siis ei rekisteröity Fifessä=>kissaliitossa vaan jossain muualla, esim tuotu jostain toisesta maasta (Viro, Venäjä) eikä siirretty kissaliiton rekisteriin, jolloin sillä ei voi kasvattaa. Muualta tuodutkin kissat on rekisteröitävä täällä vaikka ne lähtömaassaan olisivat Fifen alaisen yhdistyksen/liiton/järjestön rekisteröimiä.
Tuosta kirjoituksestani voi saada kuvan, että Fife ja kissaliitto ovat sama asia. Kissaliitto eli SRK on Fifen alainen, siis Fife on ns. kattojärjestö.
Toivottavasti ei tullut liian vaikeasti selitettyä;)
- Antero
Usein vedotaan rotukissaksi kelpaamattoman pennun kohdalla koirapuolen toimiin, millä ei ole mitään tekemistä rotukissatoiminnan kanssa. Kissa joko on rotukissa, jolla on paperit tai kotikissa jolla ei ole rekisterikirjaa. Siinä se.
Toisinaan annetaan ostajan ymmärtää että rekisteripaperit on mahdollista saada myöhemmin. Ei pidä paikkaansa. Rotukissalla on aina rekisterikirja luovutettaessa.
Äskettäin kuulin ensimmäistä kertaa "rotuun ottamisesta" mitä ei voida tehdä rotukissalle. Kissa pysyy kotikissana.
Näyttelyssä käyvä rotukissa osallistuu yleensä ensimmäiseen näyttelyynsä pentuluokassa kolmen kuukauden ikäisenä. Rotukissanäyttelyssä on kissalla oltava rekisterikirja. - mimmi
itse olen ostanut orimattilasta kissan ja maksoin hieman ruokarahaa siitä...en tosiaan maksaisi aidon kissan hintaa jos en saisi papereita mutta puolirotuisesta hiukan voin maksaa. ja sain viisaan ja komean kissan! että mitä pahaa siinä muka on? kaikki taaplaa tavallaan!
tuntuu että vaan rotukissa on oikea kissa ja puolikkaat pitäisi suunnilleen tappaa tms. inhottaa tollanen johdattelu! kyllä mietä on suomessa paljon jotka haluaa kissan jossa on jotain rotua mutta ei raaski maksaa älyttömiä summia siitä. niin kyllä jokaiselle ryhmälle pitäisi löytyä sellaisia pentuja! tuntuu että alan itse kohta kasvattamaan sellaisia että kaikki halukkaat saisivat sellaisia kissoja kun niitä niin vähän on tarjolla! täytyy vaan ensin ostaa se aito rekisterillinen pentu ja teettää meidän puolirotuisen kanssa edullisia pentuja. kyllä kelpaa monelle!!!!!- mamma39
kyllä huvittavaa, miten tietyt henkilöt kiertävät koko ajan asian ytimen:( ja puolustavat kyseisiä huijareita ja tehtailijoita "kun ne myy halvalla, enkä halua maksaa kissasta liikaa".
Kyse on koko ajan ollut vain ja ainoastaan siitä, että pentuja myydään rotunimikkeellä ja nimenomaan puhdasrotuisina, joka on selvä huijaus, that´s it. Ja siitä, että niistä pyydetään liikaa hintaa, suhteessa siihen mitä "kasvattaja" on pennutukseen rahaa laittanut. Sekä siitä, että emoja käytetään munintakoneina jotta saataisiin RAHAA! Samalla haukutaan viralliset kasvattajat, että me emme välitä kissoistamme p...n vertaa, vaan haluamme vain paljon RAHAA! Kun nämä kaksi asiaa ovat niin kaukana toisistaan kuin olla voi.
Jos tämä ei nyt ole jollekin jo selvä, niin voi mennä peilin eteen katsomaan mitä sieltä näkyy.
Muistakaa samalla, että "kasvattaja" voidaan luokitella ammattimaisesti kasvattavaksi vaikka teettäisi vain yhden pentueen/vuosi, ja on näin ollen korvausvelvollinen virheellisestä tuotteesta. Mutta muistakaa samalla, että ilman kuittia tai kirjallista sopimusta on vaikeaa todistaa mitään, siis vaatikaa!
Jos kasvattaja ja "kasvattaja" myy pennut 300 euron hintaan, kumpi heistä tienaa ja kumpi ei? kumpi tekee kasvatusta rahasta ja kumpi ei? kun kasvattajalla on runsaasti kuluja ja "kasvattajalla" taas ei. Kumpi heistä vastaa virheestään ja kumpi ei? Kumpi heistä rasittaa emoja liioilla tiineyksillä ja kumpi ei? Näihin kysymyksiin kun saatte oikeat vastaukset, olette ymmärtäneet mitä näillä kirjoituksilla olemme ajaneet takaa.
Sitä paitsi ristetykset ja sekoitukset ovat kaksi eri asiaa. Risteytyksiä tehdään jotta saataisiin aikaiseksi uusi rotu ja se tehdään todella valikoiden. Sekoitukset ovat kotikissoja, vaikka kuinka yrittäisitte itsellenne muuta todistella.
Muista mimmi, että sopimuksen kohta "ei ole myyty siitoskissana" antaa oikeuden kasvattajalle vaatia sinulta siitoskissan ja lemmikin hinnan erotuksen, jos rikot sopimusta ja se tarkoittaa sitä, että maksat kissastasi lopulta mahdollisesti tuplahinnan, kannattaako?
Sitten vielä, onko täällä kukaan sanonut, että kotikissat ovat huonompia kuin rotukissat? EI OLE! vaan on huonoja ja hyviä kasvattajia, huijareita ja tehtailijoita. Ei se ole kissan vika jos ihminen on ahne ja typerä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712973
- 462574
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322235- 792138
- 951956
- 321712
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil201222