Venäjän adoptio

Haikara Venäjältä

Hei,
onko kenelläkään kokemuksia / ajatuksia / lapsukaisen adoptoitoinnista Venäjältä?
Olemme mieheni kanssa odottamassa adoptiolasta Venäjältä...
Olisi kiva kuulla ja saada vertaistukea..
Odottavan aika on pitkä...

12

6408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikku-puhi2

      meidän adoptio prosessi venäjällä on myös kesken odottavan aika on pitkää tiedetään.
      oletko huomannut yahoolla on suljettu yhteisö venäjältä lasta odottaville tai jo lapsen kotiin saameille, siellä keskustellaan omilla nimillä ja vaatii kirjautumista ja hyväksytyksi tulemista.
      sieltä saa tietoa ja myös odotukseen kanssa odottajia jotta aika kuluisi edes pikkaisen nopeammin.
      jos haluat voit kirjoittaa minulle osoitteeseen [email protected], niin voin kertoa meidän tilanteesta ja odotuksesta lisää.

      pikku-puhi

      • Haikara Venäjältä

        Kiitos Sinulle vasteuksestasi.
        Kyllä tämä aika todella pitkälle tuntuu ja monenlaisia ajatuksia mielessä pyörii. Mutta olen ajatellut että kaikella tässä elämässä taitaa olla jokin tarkoitus ja asioiden kuuluu mennä niinkuin ne menevät. Mutta todella turhauttavalle tuntuu kun paperit saattavat seisoa jossain sos.viraston pöydällä viikosta toiseen.
        Mutta tuntuu niin lohdulliselta kuulla että muitakin pariskuntia on samassa tilanteessa..
        Odotellaan yhdessä toiveikkaina ja annetaan auringon paistaa...


      • Haikara Venäjältä

        Kuule vielä kysyisin että mistähän löydän sen Yahoon keskustelujutun venäjän adoptiolasta odottaville pariskunnille? Jos ihmettelet miksi kirjoitan näin yöllä, johtuu siitä että olen töissä sairaalassa ja parhaillaan yövuorossa kuten viimeyönäkin..


    • mammama

      Olemme loppusuoralla onneksi, pitkä erittäin raskas prosessi loppuu pian. Katsomismatka meni kaikin puolin hyvin, tuskallista oli jättää lapsemme lastenkotiin odottamaan kotiinpääsyä. Paljon olisi muuttamista byrokratian suhteen tässä prosessissa, toki ymmärrän Venäjällä kaiken käyvän hitaasti mutta Suomen puolella kaikki on myös käynyt hyvin hitaasti. Valtavan pitkät neuvonnan välit, turhia odottamisia ja sossun vallankäyttöä milloin antaa ajan, tekee korjauksen papereihin tms. jotka olisi voitu hoitaa nopeasti. Odotamme lastamme rakastavin sydämin, hän saa kunnollisen kasvatuksen, paljon rakkautta ja selvät rajat. Kerromme hänelle myöhemmin mistä hän tulee jne. Joka päivä ajattelemme häntä. Rakkautta myös olisi se byrokratian vähentäminen ettei esim. katsomismatkasta olisi niin pitkä aika siihen kun lapsen saa Suomeen. Adoptioprosessin järkeistämistä kyllä tarvittaisiin. Tämä loppuaika on ollut raskasta. Mitään muuta järkevää tässä pitkässä prosessissa ei todellakaan ole kuin, ettei tarvi ottaa pankista lainaa, adoptiokustannukset ehtii säästää näin pitkällä ajalla. Tsemppiä ja lämpimiä ajatuksia kaikille adoptiojonossa oleville.

      • Haikara Venäjältä

        Kiitos paljon vastauksestasi.
        Mistä lastenkodista (jos saan kysyä, ymmärrän jos et halua vastata) lastanne odotatte. Millainen kuva sinulle jäi yleensä ottaen lastenkodista ja lapsista siellä? Oliko heillä hyvät olot? Tuntuu tosiaan niin kauhealta kun meidänkin tuleva lapsemme ( toivottavasti) voi jo olla jossain lastenkodissa ja me täällä, vain byrokratia välillämme!
        Aurinkoisia ajatuksia ja kaikkea hyvää Teille, toivottavasti saisitte PIAN pikkuisen kotiinne!!!


      • kahden adoptionupun äiti

        Loppusuoralla olimme mekin lapsen ensimmäisen tapaamisen jälkeen 15 kk. Saimme lapsen kotiin ( ei sama lapsi ). Siitä alkoi kierre, kun lapsen terveydelliset lausunnot eivät pitäneet paikkaansa. Asiat hoituivat kuitenkin sinnikyydellä uudessa kotimaassa. Tästä palkaksi saimme palvelun tuottajalta tasauslaskun, lisälaskun puolivuotta kotiin tulon jälkeen. Hyvät adoptiolasta odottavat varauduttehan maksamaan vielä 300-600 € jälkikäteen. Meille tämä viimeinen adoptio maksoi yli 10 000 € ( arvio oli n. 6000 € ). Toivottavasti on sen arvoista.


    • Venäjän adoptiosta

      ..Tarvitseeko vanhempien olla avioliitossa? Entä vaaditaanko lapsettomuustodistus? (itselläni biologinen lapsi, mies lapseton)

      Kiitos!

      • masander

        Niin Venäjältä kuin mistä tahansa muustakin kv-adoption kohteesta lasta toivovan PARISKUNNAN pitää olla naimisissa, avoliitossa elävät eivät voi adoptoida. YKSINHAKIJA tarkoittaa yksin (tai lapsen/lasten kanssa) elävää aikuista hakijaa. Venäjä ei vaadi lapsettomuustodistusta. Tarkempia tietoja Venäjästä kohdemaana löytyy Pelan nettisivuilta!


    • että venäjältä adoptoiduilla

      on usein monitasoisia psyyke-vieroitusongelmia.

    • kaksin voi olla myos

      Myös minä vaimoni kanssa olemme käyneet hedelmoittymishoidot ja
      koko ohjelman läp jopa 7 kertaa 2vuoden aikana noin 5th euroa kierros ?

      Olemme normaali lääkäripariskunta jolla ei elämässä oikei natsannut tällä saralla, taisi tuo ikä tulla rasitteksi, vaikka meillä kyllä olisi lämmin ja hyvä koti tarjottavana kahdelle pinelle elämän kulkijalle, mieluiten sisaruksille

      Jos pystytte auttamaan meitä niin olisinin äärettömän ystävällinen

      358 50 40 70 0567 hannu

      • Mikä normaali

        Normaali lääkäripariskunta?

        Liikaa kirjoitusvirheitä, jotta tuon uskoisin...


      • lk

        AIka huono provo. Lääkärit ovat sen verran koulutettuja, että osaavat kyllä edes alkeelliset suomenkielen taidot ;)

        P.S auttamaan missä???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      23
      4734
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      158
      4116
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3416
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3076
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      87
      2794
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2652
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2423
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2373
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1645
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1640
    Aihe