Minulla on leikattu puolivuotias poikakissa. Olen antanut sille tähän asti penturaksuja ja paketissa lukee, että annetaan vuoden ikäiseksi asti. Kissani on kuitenkin jo hieman yli kolme kiloinen ja pelkään, että se lihoo liikaa penturaksuista. Kannattaako siis niiden syöttäminen lopettaa jo ennen kuin kissa on 1-vuotias vai jääkö siltä sitten tarpeelliset aineosat saamatta?
Penturaksut
okre
2389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ulkomuoto! Onko kissasi maatiainen? Maatiaiset voivat kasvaa hyvinkin suuriksi, joten pelkkä paino ei tee kissaa liian pyöreäksi.
Mutta tosiasia on se, että kastraatit passivoituvat ja sitä myötä lihovat vaikka eivät söisikään enempää kuin ennen. Suosittelen että jatkaisit penturuuan syöttämistä siihen vuoden ikään asti. Tarkkaile minkä verran pentu syö. Jos se syö suurinpiirtein sen mitä ruokapaketin kyljessä päiväannokseksi suositellaan, ei auta muu kuin keksiä kissalle aktiviteettia. Eli leikkiä, leikkiä ja leikkiä!
Jos taas kissa ahmii moninkertasesti sen mitä sen pitäisi, on varmaan pakko alkaa annostelemaan ruokaa. Jaa (reilu) päiväannos 2-4 ruokintakertaan, mikä kissalle parhaiten sopii. Annostusta tietysti nostetaan sen mukaan kun poika kasvaa.
Nämä ois mun ajatuksia aiheesta. Mitä muut kissaihmiset mieltä?
vaihtaa adultiin siinä vaiheessa, kun kissa alkaa pyöristyä penturaksuilla (eli kylkiluut alkavat "kadota"). Meillä on vain yksi alipainoinen kissa syönyt vuoden ikään penturuokaa, muilta se on vaihdettu viimeistään 7-8kk iässä.
Penturuoka ei merkittävästi eroa aikuisten ruuasta kuin rasvan määrässä, pentu tarvitsee enemmän rasvaa kasvaakseen. Pennulle voi vielä adultiin vaihtamisen jälkeen antaa kasvuajan ajan Pirskatin päivässä jos vitamiinien tai kalkin saanti huolettaa.
Nykyään kissat leikataan usein nuorempina kuin aiemmin ja vähemmän liikkuva ja enemmän syömiseen keskittyvä kissa lihoo nopeasti. Ylipainosta on myöhemmin erittäin vaikea päästä eroon ja sitä kannattaa ennalta ehkäistä. Nuo tekstit pussien kyljessä ovat vain suosituksia, jokainen kissa on yksilö.