Typerä kysymys, mutta kun sitä miettii omaa seksuaalisuuttaan on pakko tehdä kysymyksiä..
Jos on lesbo, voiko silti kiihottua miehen kosketuksesta?
Jos on lesbo, voiko silti kiihottua miehen kosketuksesta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi sitten kysyä tyhmiä kysymyksiä?
Mene ja kokeile niin sittenpähän tiedät kiihottuuko siitä Pöhköpää2...
kiihottuu kyllä...
NO EI TODELLAKAAN ......
...vaikka pidän itseäni lesbona (monen vuoden pähkäilyn päätteeksi), voin aivan hyvin pitää näkemääni miestä mukavannäköisenä. En kuitenkaan koe häntä kiihottavana tai henkilönä jonka kanssa haluaisin seurustella saati sitten rakastella.
olisi kiva saada useampiakin vastauksia... Tähän mennessä vastaukset taitavat vain olla niin leimallisia kommentteja, että tuskin kukaan enää uskaltaakaan vastata.
Itse olen miettinyt samaa asiaa... Olen päälle parikymppinen. Kauan aikaa pidin itseäni bi-seksuaalina, kunnes parisen vuotta sitten tuli tietynlainen "varmuus" siitä, että olen lesbo. Nyt olen siis parin vuoden ajan kategorisoinut itseni lesboksi.
Takana on seurusteluja vain naisten kanssa... Olen joskus ollut ihastunut mieheen, mutten koskaan rakastunut, eikä minulla ole ollut koskaan varsinaista suhdetta miehen kanssa. Tavallaan en usko, että koskaan rakastuisin mieheen, ja se on ratkaissut asian naisten eduksi. :) Kuitenkin olen ainakin ennen syttynyt myös miehen kosketuksesta.
Ehdottomasti enemmän katselen naisia - nykyään harvoin katson miestä esimerkiksi baarissa, ja jos joku mies kiinnittää huomioni, johtuu se yleensä vain harvinaisen urheilullisesti ulkomuodosta, joka herättää mielenkiintoni urheilun harrastajana. Jos eteeni laitetaan mies ja nainen, valitsen ehdottomasti naisen.
Ajatus miehestä jakaa tuntemukseni kahtia. Toisaalta kuvittelisin, että eläisin kohtalaisen tyytyväistä elämää miehen kanssa. Kuvittelisin syttyväni edelleen myös miehen kosketuksesta. Kuitenkin hyvin harva mies herättää mielenkiintoni, ja minun on vaikea uskoa, että koskaan voisin olla täydellisen onnellinen miehen kanssa. Usein ajatus seksistä miehen kanssa myös ällöttää minua. En tietenkään tiedä, miten lopulta suhtautuisin seksiin miehen kanssa, kun en ole sitä koskaan varsinaisesti kokeillut.
Exäni (bi) mielestä en ole koskaan suostunut antamaan kenellekään miehelle edes mahdollisuutta. En tiedä, ehkä asia on osittain niinkin... Vaikea sanoa. Asia on todella ristiriitainen mielessäni. Joskus mietin, että mitä jos olenkin bi, mutta minulla on vain "naiskausi" päällä... Luulen että jos todella huomaisin olevani bi, aiheuttaisi se mielessäni melkoisen sekasotkun.
En kuitenkaan anna asian juurikaan vaivata, vaikka se joskus käykin mielessä. Kategorisoin itseni lesboksi, ihastun ja rakastun naisiin ja haluan elää elämäni naisen kanssa, ja se riittää minulle. Jos joskus (ollessani sinkku) satun rakastumaan mieheen, katson asiaa sitten uudestaan.
Aika sekavaa, mutta näin minä...
Ei voi, kuin sanoa, että täysin kuin omasta elämästäni. Luulisin olevani lesbo, koska miehet ei koskaan ole yhtä vahvasti kiinnostaneet, kuin naiset, mutta periaatteessa voisin kuvitella olevani miehenkin kanssa, tosin jonkun feminiinisemmän miehen. Mutta olen asiaa pohtinut ja pohtinut ja varmaan liikaakin miettinyt kuten tapanani on ja tullut siihen tulokseen, että olen ainakin 90% lesbo :) Muuta en osaa varmaksi sanoa ja sinä sanoitkin jo kaiken muun oleellisen :)
Samperi, huitsin nevadaan jotkut luokitukset! En vaan ymmärrä miks ihmisen pitää itselleen itsensä luokitella! Ulkopuoli sen tekee varmasti, mutta luulisin, että itsensä tietää sen verran että ei tarvitse tehdä luokitteluja (toisaalta siis itse ei tiedä itseään, tai toisaalta tietää sen, että ei mahdu mihinkään lokeroon, joten jättää sen tekemättä). Eikö ihminen itse kelpa itselleen sellaisena kuin on, ilman luokitteluja. Jos "lesbo" (siks lainausmerkit koska se on typerä luokitus) nyt joskus saattuukin katsomaan miestä hyvännäköisenä, hän onkin automaattisesti bi. Ei! Suosittaisin että ihmiset tutustuisivat itseensä, hyväksyisivät sen että eivät mahdu lokeroon mutta antaisivat silti ulkopuolen luokitella koska sitä se tekee kuitenkin. Ja olla välittämättä siitä.
Juu, en tiedä tajuaako kukaan ja kukin toki tyylillään mut näin funtsailen ku ärsyttää katogoriat (noinko kirjoitetaan?) suunnattomasti!
Jos olisi jana missä toisessa päässä ovat heterot, toisessa lesbot ja keskellä bi:t niin kyllä siihen väliin mahtuu paljon ihmisiä.
Voikun ihmiset lopettaisivat lokeroinnin. Väliäkö sillä on oletko bi vai lesbo vai molempia vuorotellen.