Verotus taas

Taas tuli verotiedot julki. Ylellä on oikein verokone, jota voi käydä kuikuilemassa. Olen tässä jo tovin miettinyt, mitä mahdollista hyötyä on tietää naapurin tulot.
3214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jokin aika sitten oikeita myyntimenestyksiä.
Mitä muuta naapurin tulojen tiedosta kostuu, kuin saa uteliaisuutensa tyydytettyä.

Äänestä
  • päähän ottaa, kun lukee noista tosi isoista tuloista. Onkohan siinä ihan oikeasti työmies palkkansa ansainnut?

    Äänestä

Laskeskelin ja tulin siihen lopputulokseen, että taas Suomessa köyhimmän ja rikkaimman tuloero on tullut suuremmaksi. Ihmettelin vielä sitä, että tulojen kasvaessa minun tuloa suuremmaksi, progressio pienenee niin, että jos saisin lisää tuloa, verotus olisi degressiivistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaskisara kirjoitti:

Taas tuli verotiedot julki. Ylellä on oikein verokone, jota voi käydä kuikuilemassa. Olen tässä jo tovin miettinyt, mitä mahdollista hyötyä on tietää naapurin tulot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu