ilman alan koulutusta? esim. toimistosiivoukseen?
pääseekö
siivoojaksi
91289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pääsee,siivoojista aina pula!
Terve,
Meille ei ainakaan pääse kaikki henkilöt siivoamaan. Pitää tietyt kriteerit täyttää ja etusijalla on aina koulutuksen omaavat henkilöt.
Jos kadulta otetaan 10 henkilöa, moniko todella osaa siivota laadukkaasti?
Oma tuntuma on että kaikki sanoo että osaa siivota, vaan todellisuudessa ehkä 0-1 henkilöä osaa.
Pistetään vielä yksi kysymys.
700 m2 toimistotila ja 300 m2 tuotantotila ja siivotaan 3 kertaa/viikossa. Henkilömäärä noin 30.
Arvioikaa kerta aika?
Mikä viikko aika?
Teetkö siis itse näillä tiedoilla mitoituksen tilasta? Sinua ei kiinnosta pintamateriaalit, kalustusaste, likaisuusaste, toiminnan luonne, puhtaustasovaatimus jne. ja ennen kaikkea asiakkaan toivomukset? Päätätkö asiakkaan puolesta mitä he haluavat???
En tee näillä tiedoilla. Meillä käytössä järjestelmällinen myyntiprosessi joka sisältää asiakkaiden tarpeista koko kiinteistön katselemukseen.
Heitin vain esimerkin kun ns. kadun tallaajilla (ei ammattilaisia) ei ole minkäänlaista käsitystä siivouksesta, laadusta ja ns."nopeudesta".
Tuli vaan tässä mieleen, että aikanaan minäkin tavallisena kaduntallaajana aloitin siivoushommat ihan noin vain. Eipä ollut koulutusta tai mitään ihmeempää kokemusta. Silti olen pitkälle päässyt, enkä ole enään mikään rivisiivooja. Kyllä meitä tallaajia löytyy enenmän ja vähemmän, jotka osaamme siivota, jos vain haluamme. Aivan sama mikä ammatti, jos kiinnostusta löytyy, niin kyllä sen pian oppii. Ja eikös sitä varten firmoissa ole palveluohjaajia, että he opastavat työn saloihin? Tai sinun firmassasi ei taida ollakaan...
Ainakin isot firmat ottavat tuosta vaan ja ketä vaan siivoojiksi toimistotöihin ilman koulutusta. Ilmoittavat, että työhön opetetaan. Mollin sivuilla isoilla firmoilla on jatkuva haku päällä, eikä mitään vaatimuksia. Lähtöpalkka/tunti on sama kuin alalla olleella ja kokemattomalla siivoojalla. Tosin isot firmat eivät välttämättä edes kunnolla anna työn ohjausta ja näytä kohteen paikkoja. Tulee siis varautua negatiiviseen kritiikkin pomon ja asiakkaan taholta, vaikka syy ei ole edes siivoojaan. Pomohan se neuvoo hommiin, jos ei neuvo kunnolla, niin sysää sitten siivoojan virheeksi. JOs näin käy, sanot vaan, että ei minulle kerrottu asiasta, en voinut tietää, kun tästä ei kerrottu. Tällä tavalla kierrät asian pomosi viaksi. Vaadi kirjallinen kohteen siivousrytmi ja käy läpi kohde pomosi kanssa läpi ja kysy mitä ja missä miten. Siivousrytmissä on oltava maininta, mitä tehtäviisi kuuluu ja kuinka usein ja miten pitää tehdä. Et voi muistin varaan jättää asioita. Jos pomo ei sitä anna tai kohteessa ei sitä ole, niin voit aina sanoa, että en voi tietää asiasta, kun ei ole kirjallista siivousrytmiä eikä opastettu tehtäviin.
Terve,
En puhu nyt yksittäisistä henkilöistä vaan yleisesti koko massasta. Oletko kuullut sanontaa "Jokainen siivota osaa"
Toki joka alalle löytyy kaduntallaajia ja hyviä työntekijöitä(motivaatio ja asenne kohdallaan) heistä tulee perehdyttämisen jälkeen.
Kyllä meillä on palveluohjaajia ja perehdytys on keskimääräistä pitenpää ja tarvittaessa sitä lisätään.
kirjoitus, ei ne pomot lähde siivouskohteisiin opastaan siivoojaa, vaan laittavat sen ohjaajan, jolla kans ei ole tietoa sopimuksesta asiakkaan kanssa mitä missä ja milloin. Näin tämä kierre on pyörinyt jo liiankin kauan, siivooja "raukka" yrittää pitää asiakkaansa tyytyväisenä ja hyvin monet asiakkaat sen tietävätkin, siksi isoilla firmoilla kohteet vaihtuvat tiheään, asiakas pitää joko koeajan ja jos siihen saaakka ollaan tyytyväisiä, niin sop. jatkuu 2-3vuodella.
itse valmistuin kauppakoulusta ja kävin kysymässä töitä ISS:ltä. heti pääsin ahertamaan. Minulla oli määräaikainen sopimus 7 kk. Ikinä en enää mene mihinkään siivousfirmaan, töitä sai tehdä 8h/pv 5 päivää viikossa ja palkkaa tuli vain vajaa 1000e. Siivouksessa on todella huono palkkataso verrattuna sen raskauteen. ylläpitosiivouksessa(eli toimistosiivous) saa tunnilta 6,92e, en tiedä onko se sama kaikissa firmoissa mutta ISS:llä ainakin. Onnellinen olen kun pääsin pois siitä firmasta.