Eli kysymys kuuluu: Jos tulee valituksi valintakokeisiin sitten ennakkotehtävien palautuksen jälkeen, mitä muuta kokeessa on kuin haastattelu? Voiko siihen valmistautua vai pitääkö olla luonnonlahjakkuus?
Kiitän.
Kiitän.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Haastattelu on, mutta mitä opettajien kanssa nyt näin kouluun pääsemisen jälkeen olen jutellut, niin haastattelulla ei niinkään ole merkitystä. Siellä vaan katotaan että minkäsortin kaveri on kyseessä, eli turha pelätä että haastattelun perusteella karsittaisiin.
Pääpaino on nimenomaan juuri monipäiväisillä pääsykokeilla. Tehtäviä on ainankin Lahdessa ja Taideteollisessa korkeakoulussa se 2 tehtävää per päivä. Raati pistää työt järjestykseen parhaimmista huonoimpiin ja näin kategorioivat kouluun valittavat. jos pääsykokeissa yksi työ menee huonosti, mutta muut työt ovat onnistuneet on vielä hyvät mahikset päästä sisälle. Luonnonlahjakkuus ei tarvitse olla, eikä välttämättä edes osata piirtää/maalata loistavasti, kunhan hyviä ideoita tulvii päästä ja osaa soveltaa niitä tehtäviin.
Itse en valmistautunut mitenkään, tein tehtävät ja pääsykokeissa oli muutenkin hemmetin mukava ja rento ilmapiiri. Hyvät fiilikset jäi :)
...niin ja Lahden Muotoiluinstituutissa opiskelen.
Kiitos kun vastasit. Helpottaa jo kovasti! Ei enää ole niin suuria paineita asian suhteen. Toki vielä vähän mietityttää, mimmoista opiskelu sitten muuten on laitoksissa, mutta valintakokeet ei ainakaan enää tunnu niin ylitsepääsemättömiltä kun tietää vähän mitä oottaa. :)