Onnistuuko ko. version saattaminen toimintaan Matroxin P750 näytönohjaimella ja Hitachin CM721F monitorilla varustettuun tietokoneeseen ja jos onnistuu niin millä asetuksilla ? Itselläni nimittäin alkaa hiljalleen usko mennä Linuxin ylivertaisuuteen Wintoosaan nähden, en suinkaan tarkoita että jälkimmäinen olisi hyvä vaan erittäinkin kaukana siitä. Niin se ongelma mihin olen toistuvasti törmännyt on seuraava; joko "/dev/fb0 no file or directory etc" tai sitten erittäin abstarkti näyttö eli on täynnä erivärisiä suorakaiteita ja yksi vaihtoehto on näyttö luokkaa 640 X 480 eli onko mitään tehtävissä ?
Ps. SuSe 10.1 toimi
Ps. SuSe 10.1 toimi
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hmm, vain SUSE toimii . . .
Sama vika rahikaisella, näytönohjain ATi X700 kannettavassa. Tämä SUSE:n poikkeuksellinen toimivuus taitaa olla nouseva trendi ja antanee osviittaa siitä mitä Linuxin distroa kannattaa edes yrittää opetella.
ettei SuSe 10.2:kaan toiminut eli oli samat ongelmat.
on beta vaiheessa, eli tuskin voit sanoa että se ei toimi. Pitäydy 10.1 ja kokeile 10.2 uudestaan joulukuussa.
..susessa, niin toimii muissakin jakeluissa. susen suurin ongelma on sen paketinhallinta. sen takia minä pysyn siitä kaukana. eroa yöllä ja päivällä verrattuna esim. apt:iin.
Aloittelijoiden keskuudessa elää, kuten tästäkin ketjusta käy ilmi, sitkeästi käsitys että distroa vaihtamalla asiat jotenkin paranee.
Kun hieman ottaa asioista selvää niin pian ymmärtää että jos joku asia toimii jossakin distrossa niin se takuuvarmasti toimii myös muissa saman kehitysvaiheen (kernel-taso) omaavassa, missä tahansa distrossa.
Niin ja jos jokin asia ei jossain distrossa suoraan toimi, se vaatii säätämistä / lisäohjelmien asentamista. Jos ei saa säädettyä / asennettua niin vika on käyttäjässä.
Aloittelijoille itse yleensä tuputan Ubuntua. Ihan vaan lähinnä siksi koska siihen löytyy suomenkielellä kattavasti ohjeistusta. Kuten myös suomenkielinen yhteisö. Näin Linux:in opettelu on huomattavasti helpompaa. Jahka sitä Ubuntua ollaan sitten opittu käyttämään niin sitten voi miettiä muita jakeluita ja testailla rauhassa ja etsiä sitä jakelua joka itselleen parhaiten sopii. Itse tykkään avoimuudesta. Siksi Debian ja Ubuntu ovat meikäläisen valinta. Myös apt on vaikuttanut tähän päätökseeni.