Harvinaisen ärsyttävä henkilö tuo Mia. Hän ei ole käynyt kuin peruskoulun, ei siis paljon mitään. Silti hänellä on otsaa leveillä ja olla ylitärkeän oloinen. MISTÄ, eli mitä hän on saanut aikaan elämässään. Ei yhtään mitään minun mielestäni. Normaali älyisillä ihmisillä on jo paljon ennen tuota ikää joku kunnollinen koulutus ja hyvin palkattu työ, mutta eihän Mia sellaisia tarvitse.
Hyvä esimerkki hänen leveilystään on tuo englannin sanojen sotkeminen puheen sekaan PERUSKOULUSTA saaduilla vajavaisilla englannin taidoilla pitäisi ymmärtää olla hiljaa.
Hyvä esimerkki hänen leveilystään on tuo englannin sanojen sotkeminen puheen sekaan PERUSKOULUSTA saaduilla vajavaisilla englannin taidoilla pitäisi ymmärtää olla hiljaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jauhaa viesti tolkulla Mian koulutuksesta? Nykyisellä peruskoulun pituudella on moni vähän vanhempi opiskellut ylioppilaaksi. Ei se Miaa miksikään muuttaisi jos kävisi vaikka kaksi vuotta kauppista. Sinäkään et osaa kirjoittaa edes yhdyssanoja oikein.
" Nykyisellä peruskoulun pituudella on moni vähän vanhempi opiskellut ylioppilaaksi."
Peruskoulun loputtua nämä "tenavat" ovat keskimäärin 16 vuotiaita. Ylioppilaaksi valmistuminen puolestaan on aina vienyt pidemmän ajan. Tavallisesti ylioppilaat ovat 18-19 vuotiaita. Näin on ollut aina, ellet ole sitä tiennyt.
Mikähän yhdyssanan raiskaaminen tekstissäni muka oli. Ehkä tarkoitit normaali älyistä. Se oli kyllä aivan oikein. Yhdyssanoissa hyvä nyrkkisääntö on se, että jos sanan alkuosan perään voitaisiin sujuvasti liittää kin pääte, on kyse kahdesta erillisestä sanasta.
Oli miten oli, kyseessähän oli Mian osaamattomuuden korostaminen. Hommahan menee niin, että tavallisen älykkäillä ihmisillä useimmiten on sen verran kunnianhimoa, etteivät he tyydy pelkkään peruskouluun ja sillä koulutuksella MAHDOLLISESTI saataviin huonosti palkattuihin hanttihommin.
"Normaaliälyinen" on kyllä yhdys sana, äly kääpiö.
Olen tavannut aika monta kolmekymppistä, jotka asettavat itsensä "massan" yläpuolelle sillä perusteella, että ovat asuneet oikein ulkomailla. Sillä ei ole tunnu olevan mitään väliä vaikka he olisivat olleet siellä töissä paikallisen Alepan kassalla. Tämä häiriö esiintyy lähes ainoastaan naisilla.
Mainitsemanne "äly" ei ole sidoksissa kunnianhimoon, tai koulutukseen. Ns fiksuja ihmisiä olen tavannut vähemmän koulutetuista, sekä korkeamman tutkinnon omaavista. Mutta myös molemmissa on erittäin yksioikoisia ja kansanomaisesti sanottuna simppeleitä.
..on yhdyssana.
mia on asunut englanissa 5 vuotta