Daniaan / Alicanteen menossa

Vinkkejä?

Olemme hiihtolomalla menossa perheen (tytöt 13ja14v) kanssa Daniaan (Alicantesta pohjoiseen) ja alue on ihan tuntematon meille.
Olisi kiva kuulla vinkkejä missä käydä, kauniita kyliä, kaupunkeja, ostoksilla, kasvitieteellisissä puutarhoissa, retkillä, ehkä golffaamassakin.

Muchos gracias
Petri

7

3007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alacant

      etsisisit tietoa vaikkapa netistä, mutta nimellä DENIA.
      http://www.denia.net
      voisi olla avuksi turistille.

    • Johan10

      Deniasta kannattaa ajella Alicanteen päin Benidormiin. Sieltä löytyy Teemapuisto Terra Mitica, vesipuisto Aqualandia ja eläinpuisto Mundomar. En tosin tiedä ovatko auki muuta kuin kesäisin mutta googlaamalla selviää;). Hauskaa matkaa!

    • Murcia

      Olin viime kesänä 1 kk Torreviejassa. Siinä ajassa tuli tutustuttua sisämaahankin.

      Suosittelen Murciaa. On se vähän etäällä varsinkin jos bussilla sinne menee. Oma auto voisi olla kätevämpi. Moderni kaupunki, tosi espanjalainen. Muistuttaa Sevillaa kovasti!

      Elche on sitten toinen upee nähtävyys kaupunkina. Siellä on vanha kaupunki osuus ja sitten se kaupungin uudempi puoli ja viime kesänä kuiva joki halkoi sen kahtia. Tosin siltoja pitkin pääseen kyllä yli.;) Elche on tunnettu nahkatuotteistaan kengistään, Pikolinot (kenkiä) on hyviä, itselläni kahdet. Mutta ei siellä Elchessä välttämättä mieleisiä kenkiä ja nahka tuotteita kuitenkaan hyvästä maineesta huolimatta löydä, kuten kävi meille ja lopulta ostettiin nahkatuotteet Alicantesta.

      Älkää unohtako San Juan beachia. Se on käymisen arvoinen ja itse nähtävyys jo pelkkä ranta. Viime kesänä kuitenkin San Juanilla iso kala (ei hai) hyökkäsi matalassa vedessä leikkivän 5-v pikkutytön käteen kiinni. Käsi säilyi, samoin tyttö, siitä oli telkussa paljon sillä viikolla. Mutta varovaisuutta kuitenkin.

    • JoseLuis

      Käy 19-21.01.2007 Matka-messuilla Helsngissä Espanjan osastolla ja etsi Alicanten ja Valencian alueiden tiskit. Siellä on aikaisempina vuosina ainakin ollut väkeä Deniasta ja sen viereisestä Javeasta sekä Alicantesta. Niiltä saat mukvasti oikeata tietoa. Auto kannattaa ilman muuta vuokrata, sillä moottoritietä pääsee kätevästi mainittuihin Terra Miticaan, Mundomariin, Elcheen ja Murciaa ja esim Valencian kaupunkiin, jossa on maailman suurin merivesipuisto. En ole käynyt siellä, mutta on kuulemma aivan uskomaton.

      • Johan10

        Valencian merimaailmassa vierähtää koko päivä. Aivan uskomaton laitos. Vieressä olevaan palloteatteriin ei kannata mennä, oli aikas tylsää. Samassa kompleksissa on myös tiedekeskus, jossa en kylläkään ajanpuutteen vuoksi käynyt.


    • tipunenorella

      hei sinä siellä minun kummitäti tulee 15 päivä suomeen alicantesta joten häneltä voisin kysyä koska te olette vasta hiihtolamalla menossa ja hän tietää netistä paljon linkkejä..eipä muuta kun palaamisiin..yks joka tykkää alicantesta

    • ihana espanja

      Elchen eläintarha on ehdottomasti käymisen arvoinen. Eksoottisia eläimiä krokotiileistä paviaaneihin ja myös näytöksiä.

      Lisäksi suosittelen käymistä Guadalestin kylässä, joka sijaitsee vähän Alicantesta ylöspäin. Aikamoinen turistirysä, mutta aivan upea paikka. Kylässä on Guadalestin linnan rauniot sekä monia erilaisia museoita, mm. keskiaikainen kidutusmuseo, joka itse kiinnosti erityisesti. Kylä sijaitsee vuoristossa upean järven yläpuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10609
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      106
      2103
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1134
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe