Tansania

Hei

Ajattelin kirjoittaa lyhyesti tyttöystäväni ja itseni tekemästä lomamatkasta Tansaniaan. Etukäteen meillä oli hankittuna vain lentoliput (KLM) ja safari. Kaikki muu tehtiin ja suunniteltiin paikan päällä.

Matkan kesto oli 3 viikkoa ja lähdimme matkaan tapaninpäivänä 2002.

Lensimme Amsterdamin kautta Kilimanjaron kentälle, lähelle Arushaa. Arusha on Tansanian safaribisneksen keskipiste. Sieltä on inhimillinen matka tunnetuimpiin puistoihin, kuten Serengeti, Ngorongoro, Tarangire ja Lake Manyara. Olimme varanneet safarin netin kautta firmasta nimeltä Wonder of Creation Tours (www.wonderfultours.com). He olivat myös meitä vastassa kentällä ja majoituimme Arushassa heidän majatalossaan. Firma hoiti kaikki hommat loistavasti.

Safarilla olimme ihan omassa porukassa seurana oppaamme Anicet ja kokkimme Reuben. Autona oli Land Cruiser, josta sai kattoluukut auki. Kannattaa ottaa safarille ehdottomasti nelivetoauto, josta saa katon auki. Ei olisi ollut mukava tiirailla eläimiä vain ikkunasta. Safarista voisin kirjoittaa vaikka romaanin. Näimme mm. leijonia, gepardeja, leopardin, kirahveja, seeproja, gnu-antilooppeja, erilaisia gaselleja, norsuja, sarvikuonoja, virtahepoja, servaalikissoja, kotkia, korppikotkia, apinoita, strutseja, puhveleita, villisikoja... Kuvia siis riittää. Ehkä mahtavimmat hetket olivat, kun saimme seurata leijonien ja gepardien saalistuspuuhia. Ja vuosi vaihtui Ngorongoron rinteillä. Safari on elämys, jota ei ikinä unohda. Ja joulukuun loppu, tammi- ja helmikuu ovat loistavaa aikaa. On lyhyiden sateiden aika, mutta sateita ei ole nimeksikään. Ja puistot ovat vihreitä...eivät pöliseviä hiekkakenttiä, kuten kuulemma kesäkuukausina kuivan kauden aikaan. Ja puistoissa on paljon vähemmän turistejakin.

Safarin jälkeen suuntasimme kohti rannikkoa pysähtyen kuitenkin pariksi päiväksi Lushotoon Usambara-vuoristossa. Lushoto on pieni siirtomaa-ajan kaupunki, jossa asuu ystävällisiä ihmisiä. Ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Retkeilimme alueella paikallisen oppaan kanssa. Kävimme mm. Irenten näköalapaikalta, josta voi katsella 1000 metriä alempana avautuvia suuria ruohotasankoja. Sekä kävelimme sademetsässä ja kiipesimme 2200 metriä korkealle huipulle. Kunnon aktiivilomailua siis. Lushotossa asuimme Lushoto Sun -hotellissa, jota ei kyllä voi kehua. Vinkkinä: sinne avattiin juuri uusi majatalo Karibuni Lodge, jota hoitaa englantilainen nainen. Kävimme siellä syömässä ja paikka vaikutti erittäin hyvältä. Se sijaitsee n. 3km ennen Lushoton keskustaa tien vasemmalla puolella, aivan sairaalan risteyksen lähellä.

Lushotosta lähdimme paikallisella bussilla Dar Es Salaamiin. 400 km matka kesti 7 tuntia. Bussissa matkusti mm. kanoja :). Tansanialaisten joululomat loppuivat samaan aikaan, joten bussit olivat aivan täynnä maalta kaupunkiin palaavia ihmisiä.

Dar Es Salaam on ihan mukava kaupunki. Keskusta ei tunnu valtavan isolta ja katukuva on siisti. Asuimme Safari Innissä, joka on siisti ja toimiva hotelli, vain palvelu jättää hieman kylmäksi.

Viimeisen viikon vietimme Zanzibarille. Ensin rannalla pohjoisessa Kendwassa. Upea, suhkoht rauhallinen paikka. Rannat ovat lähes valkoista hiekkaa ja meri turkoosinsininen. Ilma n. 30-35 astetta ja merikin 28-30 astetta. Iltamenoakin löytyy, jos sitä kaipaa. Maailman parhaimpiin kuuluvia sukelluspaikkoja löytyy täältä. Tapasimme pari suomalaista, jotka olivat viettäneet lomansa Zanzibarin itärannikolla. Siellä laskuvesi on niin paha, että uimaan ei käytännössä pääse. Pohjoisessa, Kendwassa ja Nungwissa tätä ongelmaa ei ole, koska rannat syvenevät paljon jyrkemmin.

Zanzibarin pääkaupungissa, Stonetownissa, olimme pari päivää. Mielenkiintoinen kaupunki todella kapeine kujineen. Paljon matkamuistoja myytävänä, joiden hinnoista kannattaa todella tinkiä. Olimme tyytyväisiä hotelliimme Garden's Lodgeen.

Lopuksi lensimme Dar Es Salaamista Amsterdamin kautta Suomeen.

Jos haluat tietää jotain tarkemmin, mailaa.
223930
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Minkä lentoyhtiön kautta varasitte/lensitte sinne Tansaniaan? Mulla olisi suunnitelmissa vuoden päästä matka Keniaan ja Ugandaan ja kaipaisin mitä tahansa vinkkejä. En aio siis ottaa valmista matkapakettia vaan omin päin.

Äänestä
  • Moi

    Varasimme lennot Kilroyn kautta KLM:ltä. Avovaimon opiskelun ansiosta saimme opiskelijahintaiset liput. Tuonnepäin maailmaa lentää kait myös Lufthansa, Aeroflot ja British Airways...ainakin. Mitä aikaisemmin tiedät lentopäivät niin sen parempi. Yleensä silloin saa edullisempia lippuja.

    Äänestä

  • Ricu kirjoitti:

    Moi

    Varasimme lennot Kilroyn kautta KLM:ltä. Avovaimon opiskelun ansiosta saimme opiskelijahintaiset liput. Tuonnepäin maailmaa lentää kait myös Lufthansa, Aeroflot ja British Airways...ainakin. Mitä aikaisemmin tiedät lentopäivät niin sen parempi. Yleensä silloin saa edullisempia lippuja.

    Yhtä juttua pitää vielä kysyä, eli Kilroyn sivuillakin varoitellaan aika pahasti näistä rosvojoukoista mm. tansaniassa ja keniassa, eli siis jos omin päin liikkuu niin luultavasti tulee ryöstetyksi. Törmäsittekö te mihinkään tämmöseen, vai onko varoteltu turhan takia?

    Äänestä

  • katja kirjoitti:

    Yhtä juttua pitää vielä kysyä, eli Kilroyn sivuillakin varoitellaan aika pahasti näistä rosvojoukoista mm. tansaniassa ja keniassa, eli siis jos omin päin liikkuu niin luultavasti tulee ryöstetyksi. Törmäsittekö te mihinkään tämmöseen, vai onko varoteltu turhan takia?

    Ei törmätty itse, mutta liikuimmekin ns. turistialueilla (Arusha, Lushoto, Dar, Sansibar), jotka ovat varmasti parhaiten turvattuja poliisien toimesta. Emme koskaan liikkuneet kaupunkien ulkopuolella omin päin pimeän tultua.

    Uskon, että varoittelu ei ole turhaa. Varsinkaan öiseen aikaan ja syrjemmillä seuduilla. Esimerkiksi Mbeyasta Kigomaan johtavalle tielle en lähtisi ilman saattajia, jos lähtisin ollenkaan. Siellä ainakin on ollut Kongosta tulleiden pakolaisten muodostamia tierosvojoukkoja. Taitaa myös olla niin, että näissä maissa päivä ja yö ovat aivan omat maailmansa. Minä en liikkuisi öiseen aikaan kaupunkien ulkopuolella ja kaupungeissakin tietysti pitää käyttää normaalia maalaisjärkeä aivan kuten jo Helsingissä ja muissakin isommissa kaupungeissa joka puolella. Jos liikuimme paikallisten kanssa pimeän aikaan autolla kaupungin ulkopuolella, heitä oli aina kaksi mukana. Eivät ilmeisesti itsekään halua liikkua yksinään.

    Mutta emme todellakaan törmänneet itse näihin ikävyyksiin. Kaikki olivat erittäin ystävällisiä ja neuvoivat aina innolla, kun kysyimme esim. tietä. Joten turha pelko pois, mutta järki mukaan :).

    Äänestä

Moip


Oli kiinnostavaa lukea matkakertomuksesi sillä minäkin olin samoilla nurkilla samaan aikaan tyttöystäväni kanssa :) . Meidän safarimme järjesti ATR ja vietimme viimeisen yön eli uudenvuodenyön paikassa nimeltä Ndutu lodge vähän matkaa kraatterilta. Safarin jälkeen lähdimme Darin kautta Zanzibarille, itärannikolle nimenomaan. Pieni ongelma vuorovesi kyllä todellakin oli, mutta kyllä tekemistä löytyi kuitenkin. Parhaat sukellukset esim. itärannikolla ja vesi on matalalla ainoastaan päivän kuumimmat tunnit, ei aamulla tai iltapäivällä. Voin lämpimästi suositella Palm Beach Inniä jos joku on menossa Zanzibarille.

Mua jäi kiinnostamaan teidän lennot...ihmettelin vähän hintoja kun huomasin että teillä oli eri kaupungit tullessa ja lähtiessä. Hinta yleensä paljon korkeampi jos ottaa ainoastaan yhden suuntaisen lennon. Kävimme myös Eteläafrikassa ja saimme menopaluu-lennot Johannesburgiin noin 850 euroon, opiskelijahinta Arealta (suosittelen muuten Areaa ennemmin kuin Kilroyta..).

Äänestä
  • Moips

    Oliko hyvä safari? :)

    Lentojemme hintaan ei vaikuttanut paljonkaan se, että tulimme eri kaupungista takaisin. Tavallaan meidän lippuja saattoi pitää meno-paluulippuina, koska se on sama kone, joka lentää Darista kuin Kilimanjaroltakin Amsterdamiin. Kone lentää joka päivä reittiä Ams - Kil - Dar - Ams. Lippumme maksoivat 1000 euroa/hlö ja jos olisimme tulleet Kilimajarolta hinta olisi ollut n. 900 euroa. Pidimme kuitenkin tärkeänä sitä, ettei meidän tarvinnut palata takaisin "alkupisteeseen". :)

    Oliko teillä liput 850e/hlö? Jos yhteensä 850, niin sitten olivat kyllä TODELLA halvat :). Sisältyikö hintaan lento Johannesburgista Tansaniaan ja takaisin?

    Yritän saada parin, kolmen...neljän kuukauden aikana nettiin kuvia reissusta. Tervetuloa sitten katselemaan ja muistelemaan :). Laitan osoitteen tänne keskusteluun sitten aikanaan.

    Äänestä

Olen asunut Tansaniassa yhdeksän vuotta (palannut Suomeen 1993 mutta käynyt siellä lomalla sen jälkeen), joten multakin saa kysyä jos on jotain.

Äänestä
  • olen asunut Tansaniassa. Takas Suomeen muutettiin vuonna -94. Milla, missäpäin asuit, muistan että mun kans samaan aikaan Tansaniassa oli joku Milla...

    Äänestä

  • Mä olen asunut Tansaniassa. Takas Suomeen muutettiin vuonna -94. Milla, missäpäin asuit, muistan että mun kans samaan aikaan Tansaniassa oli joku Milla...

    Äänestä

  • Minä kirjoitti:

    olen asunut Tansaniassa. Takas Suomeen muutettiin vuonna -94. Milla, missäpäin asuit, muistan että mun kans samaan aikaan Tansaniassa oli joku Milla...

    Et maininnut nimeäsi joten en tiedä tunsimmeko. Asuin 8 vuotta Darissa ja vuoden Moshissa. Entä sä?

    Äänestä

  • Milla kirjoitti:

    Et maininnut nimeäsi joten en tiedä tunsimmeko. Asuin 8 vuotta Darissa ja vuoden Moshissa. Entä sä?

    Me asuttiin vaan Darissa

    Äänestä

  • Maarit kirjoitti:

    Me asuttiin vaan Darissa

    Missäpäin Daria? Minä vuosina? Minkä ikäinen olet?

    Äänestä

  • Milla kirjoitti:

    Missäpäin Daria? Minä vuosina? Minkä ikäinen olet?

    THA:n lähellä asuttiin vuodet 91-94. Oon 24v.

    Äänestä

  • Maarit kirjoitti:

    THA:n lähellä asuttiin vuodet 91-94. Oon 24v.

    Me asuttiin 80-luvulla Upangassa ja Bagamoyo Roadilla, ja 90-luvun alussa Oysterbayssä ja sitten vuosi Moshissa. Mä olen sua 5v vanhempi.

    Äänestä

  • Milla kirjoitti:

    Me asuttiin 80-luvulla Upangassa ja Bagamoyo Roadilla, ja 90-luvun alussa Oysterbayssä ja sitten vuosi Moshissa. Mä olen sua 5v vanhempi.

    no ei me sit varmaankaan tunneta. Mä kyl muistan Darista yhden Millan mutta siellä taisi sitten olla kaksi saman nimistä. Sukunimeä en enää muista.

    Äänestä

  • Maarit kirjoitti:

    no ei me sit varmaankaan tunneta. Mä kyl muistan Darista yhden Millan mutta siellä taisi sitten olla kaksi saman nimistä. Sukunimeä en enää muista.

    En itse tuntenut siellä ketään kaimaani, enkä nyt yleisellä keskustelupalstalla viitsi kertoa sukunimeäni. En kyllä muista että tunnettaisi, Maarit nimi ei valitettavasti sano mitään. Mutta onhan meillä se 5v ikäeroakin, ja olin Darissa vain 1991 asti, ja sitten 1992-93 ISM:ssä Moshissa.

    Ehkä hieman yleinen kysymys, mutta ketä muita sieltä tunsit? Ehkä sitä kautta saadaan selville onko yhteisiä tuttuja. Saakohan tähän laittaa anonyymiä sähköpostiosoitetta? Parempi ehkä jatkaa keskustelua kahden kesken. :)

    Äänestä

  • Milla kirjoitti:

    En itse tuntenut siellä ketään kaimaani, enkä nyt yleisellä keskustelupalstalla viitsi kertoa sukunimeäni. En kyllä muista että tunnettaisi, Maarit nimi ei valitettavasti sano mitään. Mutta onhan meillä se 5v ikäeroakin, ja olin Darissa vain 1991 asti, ja sitten 1992-93 ISM:ssä Moshissa.

    Ehkä hieman yleinen kysymys, mutta ketä muita sieltä tunsit? Ehkä sitä kautta saadaan selville onko yhteisiä tuttuja. Saakohan tähän laittaa anonyymiä sähköpostiosoitetta? Parempi ehkä jatkaa keskustelua kahden kesken. :)

    mun mielestä laittaa ihan minkä sähköpostiosoitteen tahansa.

    Äänestä

Tervehdys!

Olemme lähdössä, kolmen henkilön porukka, tammikuussa kolmeksi viikoksi Tansaniaan omatoimimatkalle. Lentoliput onkin hommattu jo Nairobiin.
Suunnitelma on sellainen, että matkustaisimme Nairobista Arushaan bussilla, josta tiemme erkanevat viikoksi siten, että minä kiipeän Kilimanjarolle ja kaksi muuta käyvät Zanzibarilla. Loput kaksi viikkoa sitten taas yhdessä safareilla (Ngorongoro, Serengeti) ja Victoriajärven tuntumassa.
Alun perin olemme ajatelleet, että meillä olisi porukalle paikallinen kuljettaja (taksi) joka veisi meidät sinne minne haluamme. Olemme saaneet jo etänä muutaman tarjouksen, mutta hintataso tuntuu vaan aika kovalta. Olisko kellään kokemusta vastaavasta, siten että olisi kuljettaja etsitty vasta paikan päältä? Mikä olisi käypä hintataso luotettavasta kuskista? Miten on kuljettajien luotettavuus?
Lisäksi vielä valuutasta. Kannattaako käteistä ottaa paljoakaan eli kuinka hyvin Visalla saa käteistä tuolla alueella?
Ja vielä rokotuksesta. Terveydenhoitaja ja lääkäri oli väitti, että hepatiitti-b ja lavantauti ei ole tuolla tarpeen. Onko näin? Ihmettelen vain, koska olen kuvitellut että ne olisi hyvä ottaa. Kaikki muu tarpeellinen minulla jo onkin.

Vastaukset näihin ja kaikki muut lisävinkit ovat todella tervetulleita. Kiitos etukäteen!

Äänestä
  • Silloin kun itse lähdin Tansaniaan niin rokotuksia otettiin vaikka minkälaisia. Mikään ei varmaankaan ole turhaa kun afrikkaan lähtee.

    Kyllä se hepatiitti-b ainakin on tarpeen Tansaniassa, lavantautirokotuskin kannattaa ottaa varmuuden vuoksi. Ei varmaan haittaa jos ottaa sen turhaan.

    Hauskaa matkaa! Kumpa itse pääsisin taas Tansaniaan!

    Äänestä

  • Maikku kirjoitti:

    Silloin kun itse lähdin Tansaniaan niin rokotuksia otettiin vaikka minkälaisia. Mikään ei varmaankaan ole turhaa kun afrikkaan lähtee.

    Kyllä se hepatiitti-b ainakin on tarpeen Tansaniassa, lavantautirokotuskin kannattaa ottaa varmuuden vuoksi. Ei varmaan haittaa jos ottaa sen turhaan.

    Hauskaa matkaa! Kumpa itse pääsisin taas Tansaniaan!

    Moi kaikki Tansaniassa pitempään olleet! Olen itse lähdössä ensi syksynä kolmeksi kuukaudeksi ja haluaisin tietää, mikä malarialääkitys olisi asiallinen. Järjestö, jonka kautta lähden, ei suosittele Lariamia sen haittavaikutusten takia. Lisäksi he sanoivat ettei sekään enää tehoa niin hyvin kuin Suomessa on luultu! Onko kokemuksia lääkkeistä? Millainen tauti se malaria on, kuoleeko siihen jos sen saa?

    Äänestä

  • Lumi kirjoitti:

    Moi kaikki Tansaniassa pitempään olleet! Olen itse lähdössä ensi syksynä kolmeksi kuukaudeksi ja haluaisin tietää, mikä malarialääkitys olisi asiallinen. Järjestö, jonka kautta lähden, ei suosittele Lariamia sen haittavaikutusten takia. Lisäksi he sanoivat ettei sekään enää tehoa niin hyvin kuin Suomessa on luultu! Onko kokemuksia lääkkeistä? Millainen tauti se malaria on, kuoleeko siihen jos sen saa?

    Asuin Tansaniassa usean vuoden ja malariaan en sairastunut kertaakaan. Lääkkeinä oli Paludrine (otettiin päivittäin) ja Heliopar (kerran viikossa). Jos malaria tulee oikein rajuna niin siihen voi todellakin kuolla. Lariamia ei meillä edes ollut mukana. Se on tietääkseni vain sitä varten jos sairastuu malariaan.

    Äänestä

  • Sanna kirjoitti:

    Asuin Tansaniassa usean vuoden ja malariaan en sairastunut kertaakaan. Lääkkeinä oli Paludrine (otettiin päivittäin) ja Heliopar (kerran viikossa). Jos malaria tulee oikein rajuna niin siihen voi todellakin kuolla. Lariamia ei meillä edes ollut mukana. Se on tietääkseni vain sitä varten jos sairastuu malariaan.

    Itse söin myöskin Paludrine&Heliopar -yhdistelmää. Tyttöystäväni söi Lariamia, joka on tehokkaampi suoja. Näin ainakin meille kerrottiin. Lariam on vain minulle kielletty työni takia (ilmailu), koska haittavaikutuksia voi tulla ilmeisesti hyvinkin pitkän ajan kuluttua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ricu kirjoitti:

Hei

Ajattelin kirjoittaa lyhyesti tyttöystäväni ja itseni tekemästä lomamatkasta Tansaniaan. Etukäteen meillä oli hankittuna vain lentoliput (KLM) ja safari. Kaikki muu tehtiin ja suunniteltiin paikan päällä.

Matkan kesto oli 3 viikkoa ja lähdimme matkaan tapaninpäivänä 2002.

Lensimme Amsterdamin kautta Kilimanjaron kentälle, lähelle Arushaa. Arusha on Tansanian safaribisneksen keskipiste. Sieltä on inhimillinen matka tunnetuimpiin puistoihin, kuten Serengeti, Ngorongoro, Tarangire ja Lake Manyara. Olimme varanneet safarin netin kautta firmasta nimeltä Wonder of Creation Tours (www.wonderfultours.com). He olivat myös meitä vastassa kentällä ja majoituimme Arushassa heidän majatalossaan. Firma hoiti kaikki hommat loistavasti.

Safarilla olimme ihan omassa porukassa seurana oppaamme Anicet ja kokkimme Reuben. Autona oli Land Cruiser, josta sai kattoluukut auki. Kannattaa ottaa safarille ehdottomasti nelivetoauto, josta saa katon auki. Ei olisi ollut mukava tiirailla eläimiä vain ikkunasta. Safarista voisin kirjoittaa vaikka romaanin. Näimme mm. leijonia, gepardeja, leopardin, kirahveja, seeproja, gnu-antilooppeja, erilaisia gaselleja, norsuja, sarvikuonoja, virtahepoja, servaalikissoja, kotkia, korppikotkia, apinoita, strutseja, puhveleita, villisikoja... Kuvia siis riittää. Ehkä mahtavimmat hetket olivat, kun saimme seurata leijonien ja gepardien saalistuspuuhia. Ja vuosi vaihtui Ngorongoron rinteillä. Safari on elämys, jota ei ikinä unohda. Ja joulukuun loppu, tammi- ja helmikuu ovat loistavaa aikaa. On lyhyiden sateiden aika, mutta sateita ei ole nimeksikään. Ja puistot ovat vihreitä...eivät pöliseviä hiekkakenttiä, kuten kuulemma kesäkuukausina kuivan kauden aikaan. Ja puistoissa on paljon vähemmän turistejakin.

Safarin jälkeen suuntasimme kohti rannikkoa pysähtyen kuitenkin pariksi päiväksi Lushotoon Usambara-vuoristossa. Lushoto on pieni siirtomaa-ajan kaupunki, jossa asuu ystävällisiä ihmisiä. Ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Retkeilimme alueella paikallisen oppaan kanssa. Kävimme mm. Irenten näköalapaikalta, josta voi katsella 1000 metriä alempana avautuvia suuria ruohotasankoja. Sekä kävelimme sademetsässä ja kiipesimme 2200 metriä korkealle huipulle. Kunnon aktiivilomailua siis. Lushotossa asuimme Lushoto Sun -hotellissa, jota ei kyllä voi kehua. Vinkkinä: sinne avattiin juuri uusi majatalo Karibuni Lodge, jota hoitaa englantilainen nainen. Kävimme siellä syömässä ja paikka vaikutti erittäin hyvältä. Se sijaitsee n. 3km ennen Lushoton keskustaa tien vasemmalla puolella, aivan sairaalan risteyksen lähellä.

Lushotosta lähdimme paikallisella bussilla Dar Es Salaamiin. 400 km matka kesti 7 tuntia. Bussissa matkusti mm. kanoja :). Tansanialaisten joululomat loppuivat samaan aikaan, joten bussit olivat aivan täynnä maalta kaupunkiin palaavia ihmisiä.

Dar Es Salaam on ihan mukava kaupunki. Keskusta ei tunnu valtavan isolta ja katukuva on siisti. Asuimme Safari Innissä, joka on siisti ja toimiva hotelli, vain palvelu jättää hieman kylmäksi.

Viimeisen viikon vietimme Zanzibarille. Ensin rannalla pohjoisessa Kendwassa. Upea, suhkoht rauhallinen paikka. Rannat ovat lähes valkoista hiekkaa ja meri turkoosinsininen. Ilma n. 30-35 astetta ja merikin 28-30 astetta. Iltamenoakin löytyy, jos sitä kaipaa. Maailman parhaimpiin kuuluvia sukelluspaikkoja löytyy täältä. Tapasimme pari suomalaista, jotka olivat viettäneet lomansa Zanzibarin itärannikolla. Siellä laskuvesi on niin paha, että uimaan ei käytännössä pääse. Pohjoisessa, Kendwassa ja Nungwissa tätä ongelmaa ei ole, koska rannat syvenevät paljon jyrkemmin.

Zanzibarin pääkaupungissa, Stonetownissa, olimme pari päivää. Mielenkiintoinen kaupunki todella kapeine kujineen. Paljon matkamuistoja myytävänä, joiden hinnoista kannattaa todella tinkiä. Olimme tyytyväisiä hotelliimme Garden's Lodgeen.

Lopuksi lensimme Dar Es Salaamista Amsterdamin kautta Suomeen.

Jos haluat tietää jotain tarkemmin, mailaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu