Haluaisin tietää onko turvallista matkustaa ko kohteeseen äidin ja tokaluokkalaisen tytön ihan kaksin? Epäilyttää kovasti kun lukee kommentteja kaikenmaailman varkaista joita kuulemma riittää ihan yölläkin jopa hotellihuoneeseen asti..toisaalta kuulostaa melko hurjalta mutta haluan kuulla mitä mieltä asiasta enemmän tietävät ovat??
maspalomas/kanaria
2
622
Vastaukset
- tallelokero
Itse olen käynyt kaikilla kanariansaarilla, ja aina on kovasti varoiteltu varkaista. Uskon että siellä on niitä, mutta kun itse pitää huolen rahoistaan ym. niin tuskin on aihetta huoleen. Tallelokero kannattaa ottaa heti kun pääsee hotelliin, ja laittaa sinne passit ja rahat, ym. arvokkaammat jutut. Ja lukita parvekkeen/terassin ovet ja ikkunat yöksi ja aina kun ei ole huoneessa. Olkalaukuista varoiteltiin, ettei kannata kuljettaa mukana, no
"passipussi" huomaamattomasti paidan alla onkin varmaan parempi ratkaisu.
Mutta järki käteen, ei siellä varkaita vilise, eikä paljon menetä kun ei paljoa pidä mukana. Ei kannata pilata lomaa pelkäämällä koko ajan varkaita, eihän siitä lomasta silloin mitään nauti.
Matkaoppaat kyllä kertovat niistä "rantapojista" ym. lieveilmiöistä sitten tarkemmin.
Mukavaa ja rentouttavaa lomaa! - voi iskeä
todennäköisimmin bussista hotelliin mennessä. Kannattaa varoa siinä tilanteessa ja pitää huolto laukuista. Varas on yleensä pohjoismaisen näköinen tavallinen kaveri. Siinä tilanteessa ei vielä tunneta kanssamatkustajia, joten joukkoon on helppo soluttautua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942593- 196990
- 55782
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti120713- 54608
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15526- 51525
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 40494
- 55485