Hei!
Meillä on sormukset miehen kanssa valmiina, mutta miehen sormus on hitusen liian väljä. Paljonko pienennytys yleensä maksaa vai maksaako lainkaan?
Joskus aikoinaan minulle pienennettiin kultainen sormus joka oli mummini vihkisormus, se hoitui ilmaiseksi. Ilmeisesti siitä syystä että kulta on arvokasta, ja kun jonkin verran jouduttiin pienentämään niin kauppa piti sen jäännösmateriaalin itsellään.
Kuinkas on hopeasormuksien kanssa? Entä paljonko kaiverrukset maksavat?
Meillä on miehen kanssa sellainen tilanne, että sormuksen on hankittu muualta käsityönä ja ei siis apua ole hankkimispaikasta.
Hopeasormuksen pienentäminen?
4
5757
Vastaukset
- sormus
Minä pienennytin hopeasormustani liikkeessä, se maksoi 20 euroa. Saattaapa saada halvemmallakin, luulen että hinta varioi liikkeen mukaan.
- kultaseppä
sormuksen pienennyttämisen hinta riippuu monista asioista, kuten siitä, onko sormuksessa kiviä. mikäli on, ja ne joudutaan irrottamaan pienentämisen ajaksi (jos ne eivät kestä pienennysprosessia) hinta toki nousee.
sormuksen malli vaikuttaa muutenkin tekniikkaan, millä pienennys tehdään. pieni koon muutos kapeassa sileässä sormuksessa voidaan ehkä tehdä sormuspumpulla puristamalla, nopeaa ja halpaa. jokin erikoinen rakenne (kivisormus, ontto kantasormus...) voi taas aiheuttaa sen, että sormuksen juottaminen ehjäksi katkaisun ja pätkän poiston jälkeen on hankalaa... pintakuvioon voi myös jäädä sauma näkyviin, etenkin jos materiaalia on niin vähän, ettei isompi hiominen juotoskohdasta onnistu.
eli, käy kysymässä liikkeestä sormus mukana. ja valitse liike, jossa on oma seppä, ei siis mitään korukauppaa joka lähettää työt edelleen tekijälle.
Kaikkia sormuksia ei edes voi tai kannata) pienentää.- Alkuperäinen kirjoittaja
Sormuksessa ei ole kiviä, ainoastaan kaiverrettu, aika isokokoinen kuvio päällä. Sormus on aika paksu ja leveä ja muutos koossa olisi siis hyvin pieni.
Kävin jo kysymässä asiaa kaupunkini yhdestä kultaliikkeestä, ja pienennyksen hinta olisi noin 15e. kiitos vastauksista, ja toivoisin vielä kokemuksia muiltakin miten se on sitten onnistunut.
Eli onko vaarana että sormusta pienennetäänkin liikaa? Ovatko kultasepät ottaneet tästä vastuun ja suurentaneet sitten veloituksetta, vai onko sekin mennyt omaan piikkiin?
pitänee käydä näyttämässä sormusta siellä vielä kunhan ehtii. :)
- ranepe1
Paljonko maksaa hopea sormuksen pienentäminen ei tarvi mitään poistaa siliä sormus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872