...kotitonttunaapurit...

Muutimme omakotitaloomme muutama vuosi sitten. Naapurit eivät ole ongelma vaan se, että heidän keittiön ikkunasta näkee meidän ulko-ovelle ja etupihaan (jossa pääasiassa olemme). Miettikää rakentajat, että mitenkä naapurin ikkunat sijaitsevat, jos ette halua olla näytillä koko ajan. Kun astun ovesta ulos, niin aina joku naapurista töllöttää ikkunasta (keittiössä oleillaan paljon) - olemme siis koko ajan vahtivan silmän alla. Tosi raivostutavaa.
8831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siis koita nyt ihmeessä päättää onko ne naapurit ongelma vai ei?? Kirjoitat alussa ettei ole.Lopussa kerrot kuinka aina joku naapuri töllöttää, kun astut ovesta ulos.

Äänestä
  • Niin - ei naapureissa mitään vikaa ole - mukavia ihmisiä. Ja mihinkä ne silmänsä laittavat jos näkymä on suoraan meidän pihalle. Laitamme ehkä myös näitä näköesteitä. Ei tämä mitään omakotitaloasumista kyllä ole-asuttiin ennen rivitalossa ja oli paljon enemmän ns. yksityisyyttä kuin tässä. Lapset leikkivät kivasti pihalla kun oli aina kavereita - kaipaan takaisin rivitaloon. Ei omakotitalo tee ihmistä onnelliseksi enkä tajua miksi niin monet siitä haaveilevat?

    Äänestä

  • eiksniin kirjoitti:

    Niin - ei naapureissa mitään vikaa ole - mukavia ihmisiä. Ja mihinkä ne silmänsä laittavat jos näkymä on suoraan meidän pihalle. Laitamme ehkä myös näitä näköesteitä. Ei tämä mitään omakotitaloasumista kyllä ole-asuttiin ennen rivitalossa ja oli paljon enemmän ns. yksityisyyttä kuin tässä. Lapset leikkivät kivasti pihalla kun oli aina kavereita - kaipaan takaisin rivitaloon. Ei omakotitalo tee ihmistä onnelliseksi enkä tajua miksi niin monet siitä haaveilevat?

    Sitä yksityisyyttä saa juuri pensaita ja aitoja laittamalla. Turha vikistä, jos ei tee asialle mitään. Kyllä minäkin paremmna viihteen puutteessa teidän touhujanne seurailisin.

    Käykää nyt kaatamassa kuusi jostain, repikää kuoriosaa auki ja tökätkää maahan. Tai ostakaa aitaa, vielä kestää laittaa maahan. Olette itse tonttinne valinneet, kas kun ette ajatellut asiaa aikaisemmin?

    Äänestä

Niin, miksi ihmeessä ette rakenna näköesteeksi (luvan kanssa) esim. pergolaseinää tai istuta rajalle jo valmiiksi suurikokoisia pensaita?

Tätä varten on myös suunnitteluin ammattilaisia, mutta rajanveto onnistuu ihan helposti noita edellä mainittuja konsteja soveltaen.

Olen aina ihmetellytkin, miten huvittavaa on kun ihmiset suostuvat asumaan uusissa vierei viereen tungetuissa "hienoissa" omakotitaloissaan ilman, että edes vaivatuvat käyttämään kasvillisuutta eri tilojen rajaamisessa. Ilman, että ajatellaan pihan edes kuuluvan osaksi kotia.

Ehkä se talo en sitten kuitenkin tärkeämpi kuin se miten näytteillä joutuu elämään. Jos olisitte jo silloin pari vuotta sitten istuttaneet paikalle esim salavaa, pajua tai vaikka metsästä siirtäen suuria pensasmaisia pihlajia, olisi näköyhteys jo aivan toinen. Mutta ei, kun piti valita se oikeanlainen paneeli ja huonekalut.

Saa myös ajtella ihan itse!

Äänestä
  • Olihan niin tunteita nostattavaa, että meni ihan kirjaimet sekaisin. Asia varmaan kävi kuitenkin jo selväksi!

    Äänestä

  • Vaikka asutaan omalla maalla niin ei niitä suuria
    puskia noin vain istutella.
    Kyllä sä joudut naapurilta kysymään luvan ennen kuin rajalle mitään virittelet Muuten tavataan raastuvassa

    Äänestä

  • puskan takana kirjoitti:

    Vaikka asutaan omalla maalla niin ei niitä suuria
    puskia noin vain istutella.
    Kyllä sä joudut naapurilta kysymään luvan ennen kuin rajalle mitään virittelet Muuten tavataan raastuvassa

    Istutuksiin ei tarvita lupia. Ainoastaan jos kasvit jo istuttaessa on niin suuria, että ne leviävät naapurin pulelle tai ovat juuri rajalla.

    Istuttakaa kauemmas rajasta. Jotkin pienet taimistot myyvät suoraan pellosta täysikasvuisia taimia.

    Jos ei itse viitsi panostaa, nähdä vaivaa siksi, että voisi viihtyä omassa pihassaan ilman naapurien tujottavia katseita -voi syyttää vain itseään!

    Äänestä

niin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eiksniin kirjoitti:

Muutimme omakotitaloomme muutama vuosi sitten. Naapurit eivät ole ongelma vaan se, että heidän keittiön ikkunasta näkee meidän ulko-ovelle ja etupihaan (jossa pääasiassa olemme). Miettikää rakentajat, että mitenkä naapurin ikkunat sijaitsevat, jos ette halua olla näytillä koko ajan. Kun astun ovesta ulos, niin aina joku naapurista töllöttää ikkunasta (keittiössä oleillaan paljon) - olemme siis koko ajan vahtivan silmän alla. Tosi raivostutavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu