Mitä piditte kyseisen yhtiön koneista ja palvelusta. Koneethan näyttävät olevan Kyproksen valtionyhtiön (pääomistaja)
Onko Euro Cyprialla lentäneitä
Epyktiin
191255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Koneet ei ole enää Cyprus Airwaysin
vaan ne on siirretty turvaan suoraan
valtion omistamalle yhtiölle ennenkuin
Cyprus Airways menee konkurssiin.
Vaikka koneet on olleet Eurocyprian niin
lennoista on vastannut vaarallinen Luxor Air
joka itse joutui Mustalle Listalle eikä saanut
enää lentää.
Lisäksi lentoja on toisinaan lentänyt toinen
egyptiläinen epämääräinen yhtiö joka on ollut
Mustalla Listalla.
Loppujen lisäksi et ennen koneeseen astumista
edes tiedfä minkä yhtiön koneeseen joudut.
on sitten täyttä paskaa, joten siihen ei sitten muuta kommenttia!
Et siis pysty mitenkään kommentoimaan?
Tuo teksti kyllä oli täyttä totta.
Huhupuheita turha kirjoitella tänne, jos ei ole omaa kokemusta yhtiöstä
Kertokaa nyt hyvät idiootit, mistä te aina saatte tuon Luxor Airin tähän!!?! Kertokaa!! Se on Eurocyprian kone, uusi ja siisti. Olen itse lentänyt kyseisillä koneilla muutaman kerran, kerran Luxoriin ja kerran Sharmiin. Osa henkilökunnasta oli kyproslaista, osa suomalaista. Matkat meni hyvin ja koneet olivat ajallaan.
Siis, mikä Luxor AiR ja mikä msuta lista??!! Ota asioista ensin selvää ennen kuin esität täällä kaikki tietävää.
Eurocypria lentää Luxor Airin tunnuksilla.
Katsokaapa vaikka Helsinki-Vantaan saapuvia
niin lentojen tunnus on LXOxxx eli Luxor Air
Luxor Air lensi Suomeen ennen omilla koneillaan
ennenkuin firma menetti koneensa ja lupansa lentää.
Nyt sitä kierretään Eurocyprian avulla.
Tässä yksi Luxor Airin kone:
http://www.airliners.net/open.file/0472964/M/
ei laskeudu, eikä nouse Suomen kentiltä... joten paskaa puhut... täyttä paskaa!
Luxor Air kiertääkin asiaa käyttämällä Eurocyprian konetta.
Luxor Air oli sähläilyjensä vuoksi Mustalla Listalla
mutta ei taida enää olla kun firmalla ei kai enää ole edes omia koneita.
Tämä vaarallinen lentoyhtiö hoitaakin lentonsa
nyt Eurocyprian koneilla. Eurocyprialla on puhtaat
paperit ainakin vielä mutta samat Luxor Airin
hemmot häärii taustalla.
Kertoivatko ne samat hemmot tämän asian sulle? Jos kertoivat luottamuksella, niin teit väärin, kun kerroit sen täällä... luottamuksella kerrottuja asioita ei saa levittää eteenpäin. Uskon, että Luxor Airin pomot sanoivat kertomuksensa päätteeksi, että:" Älä sitten kerro tätä muille...älä etenkään Suomi24 keskustelupalstalla!" Nyt teit kyllä väärin, ei salaisuuksia saa paljastaa.
Eurocyprian koneet on hyviä ja uusia. Olen itse lentänyt niillä monta monituista kertaa. Palvelu on ihan ok, mutta kyproslaiset eivät välttämättä ole kovin palvelualttiita. Poikkeuksiakin tosin on.
Ei kannata kuunnella tuota yhtiön vaarallisuudesta vauhkoajaa, hän on aina tilaisuuden tullen ainakin viimeiset kaksi vuotta (tai siitä asti kun Top Matkat alkoi käyttämään Eurocyprian koneita) mustamaalannut ko. yhtiötä, perusteetta. Eurocypria ei liity mitenkään siihen, että egyptiläiset lentoyhtiöt ovat mustalla listalla.
Oli mukavaa saada palautetta henkilöltä, joka oli koneita kokeillut. Matkakuume kasvaa vaan edelleen.
Kiitos
Mikä matkatoimisto käyttää Eurocypriaa?
Miksi lentojen tunnus on LXO joka on
egyptiläinen hämäräfirma?
Eurocypria on ihan asiallinen firma
mutta Luxor Airin operoimalle lennolle
en kyllä uskaltaisi.
Kun itse lensin kyseisellä firmalla, kysyin asiaa ja se on näin: kone lentää Egytpin ja Suomen väliä, mutta ei ole kummankaan maan yhtiö. Egyptin ilmailulain mukaan sinne saa lentää vain kone, joka on lähtö- tai tulomaalainen. No, Eurocypria kun on kyproslainen, se sai luvan käyttää LXO tunnusta eli egyptiläinen yhtiö. Näin lento siis onnistuu.
Tästä samasta syystä Finnmatkojen käyttämä lentoyhtiö Britannia lensi lähes koko viime kesän Turkkiin Air Finlandin tunnuksin. Aluksi kone lensi Ruotsin kautta, mutta kun sai FIF-tunnukseen luvan, onnistui lento suoraan. Lento kun oli Suomen ja Turkin välillä, mutta lentoyhtiö ruotsalainen.
On siis ilmeisesti niin, että lentoyhtiön pitää käyttää paikallisen maan lentoyhtiön tunnuksia, ainakin joissakin maissa, kun on jonkin muun maalainen.
Kuten aikaisemmin kerrottu, kone oli siisti ja ok. Henkilökunta ei ihmeellistä, mutta kaikki toimi.
Luxor Air on noista lennoista vastuussa ja
eikö niiden miehistönä/ohjaamossa ole Luxor Airin
hlökuntaa.
Eli turvallisuuskulttuuri menee epämääräisen
Luxor Airin mukaan?
telkkari ja valmistettu Ruotsissa ... tää on ihan pöhkö ketju... miettikää vähän... ei tää minunkaan viesti mitään suurta älykkyyttä ilmennä, mutta tähän ketjuun ja näihin viesteihin todella sopiva. Lux on sitten saippuaa... Lux beauty soap ... luxus on puolestaan jotain todella hyvää ... kukkuu..
Lentoemoina ja stuertteina oli kyproslaisia ja kaksi suomalaista. Myös cock pitissä oli ainoastaan kyproslaisia. Näin ainakin huhtikuussa.
Meitä näytttää nyt olevan kolme tässä ketjussa, jotka olemme kysesellä koneella Egyptiin lentäneet. Siistillä koneella, suomalaisen ja kyproslaisen hekilökunnan kanssa.
Voitteko te arvuuttelijat siis pitää jo suunne kiinni kun ette mitään asiasta oikeasti tiedä!
MatkaDomina soitti, että he yhdistävät kaksi lähtöä, joten lentomatka muuttuikin Euro Cypriasta AirFinlandiksi. En ole kyllä lentänyt silläkään.
No niin mitäs sanoin ;)
Epämääräinen Eurocypria/Luxor Air joutui
lopettamaan lentonsa Suomeen kun luvat ei olekaan
kunnossa.