Paljonkohan pitäis tulla virtaa laturista jos se on kunnossa. Mulla on bmw r 80 eikä virtaa tule kuin 12.5 v eikä se tunnu riittävän. Laturissa ainakin hiilet ok.
BMW lataus
9
3437
Vastaukset
- K-100lt
Jos autopuolelta apua, niin tuollaiset 14.5-15 v pitäisi tulla. Tuo 12.5 on liian vähän.
Riitää ehkä ylläpito lataukseen. - vai jännitettä?
Laturista ei tule jännitettä vaan sähkövirtaa.
Jännite on voltteja (V), se on sähkövarauksen taso, joka synnyttää sähkövirtaa. Virta on Ampeereja (A). Jännite tuossa tapauksessa riippuu mm. akun kunnosta sekä varaustilasta. Jos on huono akku (esim) jännite ei nouse tuon korkeammalle vaikka virtaa pukkaa sen minkä laturi jaksaa.
Mittaa akun kunto.- 1150R
Jos jännite ei nouse, on vika laturissa tai laturin säätimessä. Kunnossa oleva laturi antaa noin 14.5V:n jännitteen, vaikka akun kunto olisi mitä vaan. Akun kyky ottaa virtaa vastaan ja varautua (ja ylläpitää varausta) riippuu akun kunnosta. Sähkövarauksen tunnus on muuten Q= coulombi, SI-tunnus on C ja muunto on 1C= 1As (ampeerisekunti).
- mitä vaan...
1150R kirjoitti:
Jos jännite ei nouse, on vika laturissa tai laturin säätimessä. Kunnossa oleva laturi antaa noin 14.5V:n jännitteen, vaikka akun kunto olisi mitä vaan. Akun kyky ottaa virtaa vastaan ja varautua (ja ylläpitää varausta) riippuu akun kunnosta. Sähkövarauksen tunnus on muuten Q= coulombi, SI-tunnus on C ja muunto on 1C= 1As (ampeerisekunti).
"vaikka akun kunto olisi mitä vaan"
Jos esimerkiksi on kenno oikosulussa, kuten mp:n akuille voi tärinässä käydä, voi pienelle generaattorille tulla antokyky vastaan. Jos se olisi rajaton, kuten viilaaja esittää, tulisi virraksi oikosulussa olevalle akulle melkoisia lukemia. Kehotan tarkastamaan Ohmin lain, joka on yksi sähkötekniikan peruskaavoja, ellet sattunut tietämään.
- zikzik
kerronpa tähän tarinan joka sopii hyvin..
Kaverin uusi auto oli vähän huono käynnistymään kylmässä. Huollossa akkua mittailtiin ja aina se huoltofirman mittari sanoi vaan että "OK".
Viimein kaveri meni mukaan ja katsoi että mitä helvettiä ne mittaavat ja havaitsi että toihan on autovalmistajan ainoa hyväksymä digitaalinen mittari joka mittaa voltteja... sanallisen palautteen ;) jälkeen hakivat vanhan analogimittarin ja niin.. voltteja oli, ampeereja ei.. ne tipahtivat nollaan mitattaessa. Sitten mitattiin autovalmistajan digitaalimittarilla ja vastaus oli "NOT OK" => joten akku vaihtoon ;)
Näin meitä kusetetaan huollossakin ;) - viri
Tarkistin että jännite valot päällä pitäisi olla n.14.00-14.2 v
- Bemaristi vm-53
Tarkistin jännite valot päällä 2000r/min tulisi olla 14.0-14.2 Volttia
- Hanttapuli
Virran yksikkö on ampeeri ei voltti
- parkimo
Nyt lataa, vika löytyi mittaritaulusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2453105Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell171728Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.221434- 1041248
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1291241- 751157
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531062Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967- 135962