VW Passat 90 lukot jäässä, kun pakastaa lauhan jakson jälkeen. Itse lukkopesä ei jäädy vaan lukitusmekanismi. Ja saattavat jäätyä kiinni tai sitten sillä **ttumaisemmalla tavalla niin että ovi ei enään lukitu kiinni. Ja ovat jäässä varmasti jokaikinen kerta kun vaan mahdollisuudet annetaan. Olen käyttänyt aseöljyä huoltismiehen neuvosta, mutta ei sekään näy auttavan.
Mitä teen? Antakaahan järkeviä neuvoja, auton vaihto kun ei ikävä kyllä käy nyt päinsä. THX
Passatin lukkomekanismi jäätyy
13
3770
Vastaukset
- ei enää volsua
Minulla oli aivan samanlainen. Se lukkosysteemi on prässätyistä peltiosista tehty, kuten ne yleensä ja tuon ikäisen Passatin tapauksessa se on herkkä likaantumaan. Taisipa olla vielä sellainen ovipellin päälle asennettu malli siinä? Pelkkä voitelu ei enää auta pikeentyneeseen likaan. Ainoa tehokas tapa on purkaa lukkolaitteet irti ja pestä liottamalla aivan totaalipuhtaaksi ja sen jälkeen voitelu. Se jumiva osa hieman näkyy siinä lukkosalvan luona jostakin pienestä lovesta (ei enää aivan tarkkaa mustikuvaa) ja pika-avuksi kiinni menemättömyyteen käy hiusten kuivain. Jos lukkoa jaksaa purkaa, niin ehkä sille lipareelle saisi jonkinlaisen jousen viritettyä... Itse pesin kerran pahinta lukkoa (kuskin ovi) cleanerilla ja ohuella rostoffilla suihkuttamalla, mutta siinä on se huono puoli, että litkut menee oven sisään ja liuottavat ehkä ruostesuojausta tai muuta kivaa. Pahimmassa tapauksessa voi kysyä uutta laitetta vaihdettuna tai hankkia sellaisen purkaamolta etukäteen ja tunata kuntoon, jonka jälkeen oma-apuasennus.
Älä sitten erehdy luulemaan kuten minä, että nuo vaivat poistuu vuosimallia uusimalla... Myös Passateissa alkaen -97 (vaiko-96 ne muuttui kokonaan) on samat vaivat. - hohhoijakkaa
Se nyt ei ole mikään uutinen! Sama vika lähes kaikissa Volkkareissa
- no
kyllä systeemit kehittyy , se vaan vie aikaa . 96vw oli lukot aina jäässä , 2002vw ei ole tarvinnut lukkojen kanssa leikkiä .
- mr
no kirjoitti:
kyllä systeemit kehittyy , se vaan vie aikaa . 96vw oli lukot aina jäässä , 2002vw ei ole tarvinnut lukkojen kanssa leikkiä .
Ei 2002vm lukko pitemmän päälle varmaan parempi ole, sattuu nimittäin olemaan muovia. Eikä voi purkaa vaan laitetaan uusi h 190€. Kokemusta on.
- Golf Variant TDI
Edellinen auto oli -90 Passatti. Pahin ongelma siinä oli että ovet ei tarttuneet kiinni lukkoon kun ne oli saanut auki. Tämä oli kelien vaihdellessa aikamoinen riesa. Sisälämppärin käytöstä on jonkinverran apua.
Parasta ois kai irroittaa lukot, puhdistaa ne ja käsitellä aseöljyllä.
P.S Nykyisessä 3 vuotta vanhassa Golfissa ei ole ollut minkäänlaisia lukkomurheita/ jäätymisiä, joten edistystä näyttäis VW:lla tapahtuneen. - -90 passat
sama vika omassa passatissani aina pesun tai kun keli vaihtuu nopeasti plussan puolelta pakkaselle. Omaa laiskuuttani en ole jaksanu purkaa noita lukkoja (mikä olisi paras keino korjata) ja putsata niin seuraava keino toimii ( ainakin seuraavaan pesuun) sulata lukko hiustenkuivaajalla, suuntaa lähimmälle huoltoasemalle pullo WD-40:stä matkassa ja mielellään sellaiselle jossa rengaspaineiden kattomiseen on mittari johon tulee ilma suoraan kompurasta, säiliöllisestäkin saa jotenkuten sitten tuhautettua ilmaa, ruuttaa WD:tä lukkoon siihen kielekkeeseen joka jäätyy lukon sisään (jokainen passatin omistaja kyllä tietää mitä tarkoitan näinkin huonosti selitettynä)ja voi ruutatamyös lukkokieleen ja paineilmaa perään niin että puskee koko lukkosysteemistä läpi, tee pari kertaa näin niin WD vie mukanaan kosteuden ja osan liasta ja taas toimii :)
- STe
Itse ensin kuivatin lukkomekanismin kuumailmapuhaltimella varovasti lämmittämällä. Mahdollinen muovisuojus (esim. Passat -96) on ensin irroitettava.
Sitten sisään rasvanpoistospraytä kaikista kieleke ym. raoista ja hetken päästä puhdistus paineilmalla samoista paikoista. Lopuksi voitelu ohuella öljyllä (esim. aseöljyspray).
On toiminut sen jälkeen - Passat -89
On tästä käyty keskustelua täällä aikasemminkin.
Jää ovet auki kun ne on vihdoin saanu auki.
Huvittaakin eräs takavuosien vw:n mainos, jossa
joku mies siistissä hallissa rämppäs passatin
ovee edestakasin kiinni-auki-kiinni-auki ja
myhäili kuinka täsmällisesti toimii. Niin varmaan,
mutta mitäs sitten sanotaan kun tulee pakkanen.
Taitaa olla voimasanat paikallaan, ainakin mulla
oli eilisaamuna:) Hyvä auto passat muuten on,
lukot kun viä ottasivat volvolta (ja ehkä koneet
hondalta) niin alkas olemaan täydellinen paketti! - kipa
passat 98 sama ongelma. kantsii ruskuttaa injektioruiskulla tenua (aerol) lukkomekanismiin. minulla ainakin toimi eikä ole sen jälkeen jäätynyt pesujenkaan jälkeen
- Anonyymi
Sama ongelma pojalla, VM 2002 passat, taka ovien mekanismit jäätyy, tukan kuivaajalla minuutti lämmitystä ja meni kiinni, nyt ollut rauhassa kun kuivaa vaikkakin kylmää.
- Anonyymi
Löytyy monista automerkeistä samaa ongelmaa talvisin, opelit, volvot, mersut, toyotaa jne.
- Anonyymi
Ei ainakaan Avensiksen lukot ole vielä 9;n vuoden aikana kertaakaan jäätyneet.
- Anonyymi
Sikonilla kun voitelee vivut pitäis helpottaa aika hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1283101Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki92985Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242724Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452598Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv852480PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462432Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801942Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971796- 1341705