Lainakoneella

Tälläistä haluaisin kysellä, että mitenkä saan poistettua tiedosta sivut joilla olen käynyt. Kyseessä on kaverin tai kirjaston tietokone millä käyn netissä eli en välttämättä halua kaikkien tietävän esim.pankki,virastojen tai millä muulla sivulla käynkään.. Niin olen kuullut että pelkällä sivuhistorian tyhjennyksellä ei saa kaikkia pois?
8600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ainakin lähtee , mutta olisikon liian rajua varsinkin lainakoneella...

Äänestä
  • Ei XP käyttis enää tuolla tavoin lähde.

    Päivitä tietosi 2006-luvun tasolle.

    Äänestä

  • Ei lähde xp käyttis enää tuolla tavoin.

    Äänestä

  • etkö tiedä kirjoitti:

    Ei lähde xp käyttis enää tuolla tavoin.

    Voit osioida ja alustaa järjestelmä- ja käynnistysosiot Microsoft Windows XP:n asennusohjelman tai Fdisk- ja Format-työkalujen avulla.Saat lisätietoja Fdisk- ja Format-työkalujen käyttämisestä kiintolevyn osiointiin ja alustukseen napsauttamalla seuraavaa artikkelin numeroa, jolloin pääset lukemaan artikkelin Microsoft Knowledge Base -tietokannassa:
    255867 (http://support.microsoft.com/kb/255867/) Kiintolevyn osioiminen tai uudelleenosioiminen Fdisk- ja Format-työkalujen avulla
    Jos tietokoneessa on jo Windows XP ja haluat luoda muita kuin järjestelmä- tai käynnistysosioita, voit käyttää Windows XP:n Levynhallinta-työkaluja.
    Lainaus Microsoftin ohjeista. No en minäkään kaikkea tiedä...mutta kerron kun sellainen asia tulee ekakerran sitten vastaan..

    Äänestä

Pari vastausta taas poistettiin.

Äänestä
  • et voi tehdä juuri muuta kuin tyhjentää sivuhistorian sillä yleensä osaavissa kirjastoissa et voi edes poistaa kansioita tai muutella järjestelmää tai lisätä ohjelmia sillä käyttäjällä pitää olla valvojan asetukset ja se ei todellakaan ole kirjaston koneella kenelläkään.Lokitiedosto jää siis aina koneelle josta kirjaston koneiden vastaava voi tutkia missä ihmiset käy ja valvoa esim ettei käydä jollain lapsiposnosivuilla sun muilla.Sieltä on helppo poimia koska käyty ja sitten verrataan kuka oli varannut koneen siksi hetkeksi jotta sillee:=))

    Äänestä

  • koneelle kirjoitti:

    et voi tehdä juuri muuta kuin tyhjentää sivuhistorian sillä yleensä osaavissa kirjastoissa et voi edes poistaa kansioita tai muutella järjestelmää tai lisätä ohjelmia sillä käyttäjällä pitää olla valvojan asetukset ja se ei todellakaan ole kirjaston koneella kenelläkään.Lokitiedosto jää siis aina koneelle josta kirjaston koneiden vastaava voi tutkia missä ihmiset käy ja valvoa esim ettei käydä jollain lapsiposnosivuilla sun muilla.Sieltä on helppo poimia koska käyty ja sitten verrataan kuka oli varannut koneen siksi hetkeksi jotta sillee:=))

    eiköhän jokainen käy pornosivuilla tumputtamassa kirjaston koneella, äly hoi!! Miten saadaan käyttäjälle valvojan asetukset? Olisko oikeudet? Ei ole kenelläkään? Ymmärrätkö itsekään mitä sepustat?

    Äänestä

>Avaa Internet Explorer
>Työkalut
>Internet-asetukset
>Sivuhistoria, Tyhjennä
>Poista Evästeet
>Ok (pikku-ikkunaan)
>Poista tiedostot, laita ruksi, Poista kaikki off-line sisältö, kohdan eteen
>Ok (pikku-ikkunaan)
>Ok

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Netissä kirjoitti:

Tälläistä haluaisin kysellä, että mitenkä saan poistettua tiedosta sivut joilla olen käynyt. Kyseessä on kaverin tai kirjaston tietokone millä käyn netissä eli en välttämättä halua kaikkien tietävän esim.pankki,virastojen tai millä muulla sivulla käynkään.. Niin olen kuullut että pelkällä sivuhistorian tyhjennyksellä ei saa kaikkia pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu